Gyakorlat közben

Amerikai B-52-esek repültek át bejelentés nélkül a Kelet-kínai-tenger felett

Két amerikai B-52-es bombázó repült át gyakorlat közben a Kelet-kínai-tenger felett anélkül, hogy arról értesítették volna Kínát.

2013.11.26 22:59MTI

"Műveleteket hajtottunk végre a Szenkaku-szigetek térségében. A normális eljárást követtük, amely nem foglalja magába a repülései tervek jelentését, az előzetes rádióbejelentést vagy a frekvenciáink regisztráltatását" - jelentette ki Steve Warren ezredes, a vitatott szigetcsoport japán elnevezését használva.

Peking szombaton légvédelmi azonosító övezetet jelölt ki a Kelet-kínai-tenger felett. Kína-szakértők szerint ilyen döntés aligha születhetett volna meg Hszi Csin-ping kínai elnök-pártfőtitkár jóváhagyása nélkül.

A zónába beleesik a Japánban Szenkaku, Kínában Tiaojü néven ismert szigetcsoport is. Washingtoni közlés szerint a gyakorlatot már régóta tervezték és az nem válaszlépés volt a kínai bejelentésre.

Az amerikai gépek Guam szigetén található Anderson légitámaszpontról szálltak fel és helyi idő szerint dél körül kevesebb mint egy órányi időt töltöttek el az övezet légterében. Amerikai közlés szerint a két bombázó semmilyen problémával nem találkozott.

Warren ezredes kijelentette, hogy az amerikaiak továbbra is műveleteket fognak végrehajtani az övezetben, beleértve olyanokat is, amelyeket a szövetségeseikkel és a partnereikkel együtt végeznek majd el, és hogy nem változtatnak a magatartásukon.

Kína elvárja, hogy az újonnan meghirdetett légvédelmi zónán áthaladó repülőgépek előre értesítsék a kínai hatóságokat az erre vonatkozó szándékukról, ellenkező esetben "rendkívüli katonai intézkedések" alanyaivá válhatnak. Amerikai hivatalos források szerint Peking nem reagált az amerikai átrepülésre.

Az Egyesült Államok, amely több száz repülőgépet állomásoztat a zóna térségében, bejelentette, hogy nincs szándéka engedelmeskedni a kínai felszólításnak. Hasonló nyilatkozatok hangzottak el a japán, a dél-koreai és a tajvani kormány részéről is.

Amerikai szakértők arra számítanak, hogy Kína hosszú távon fokozatosan fogja erősíteni katonai tevékenységét az övezetben, amelyet Peking is a magáénak tekint és hogy az első reakciói retorikaiak lesznek. Tokió a hatvanas években hirdette meg a maga légvédelmi zónáját a Kelet-kínai-tenger térségében, amelynek határát májusban 22 kilométerre kiterjesztette nyugat felé.

A japán, a kínai, a dél-koreai és a tajvani övezet között átfedések vannak. 2001-ben a térség fölött összeütközött egy amerikai felderítő és egy kínai vadászgép, amely az utóbbi pilótájának halálával végződött. Az incidens súlyos diplomácia válsághoz vezetett.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.