Szíra

Magyarország is támogatja a Szíria elleni támadást - az USA nem akar várni

14 újabb ország - köztük Magyarország csatlakozott - a G20-csoport csúcstalálkozója idején közzétett, eredetileg 11 ország által támogatott közleményhez, amely "erőteljes nemzetközi válaszlépést" sürget Szíriával szemben.

2013.09.09 22:18MTI
Fotó: MTI

Az Egyesült Államok meg fogja vizsgálni azt az indítványt, hogy Szíria helyezze nemzetközi felügyelet alá vegyi fegyvereit, de "komoly kételyei" vannak - jelentették ki hétfőn amerikai tisztségviselők, miközben egyes kommentárok szóba hozták a diplomáciai áttörés lehetőségét is. Marie Harf amerikai külügyi szóvivő szerint a vegyi fegyverek Szíria általi feladására vonatkozó, az orosz és a szíriai diplomácia vezetője által megszellőztetett indítvány mögött időhúzási taktika is állhat.

A szóvivő hangsúlyozta, hogy John Kerry külügyminiszter Londonban nem terjesztett elő konkrét javaslatot azzal, hogy kijelentette: Bassár el-Aszad szíriai elnök véget vethetne a válságnak, ha beszolgáltatná vegyi fegyvereit. Tony Blinken, az amerikai elnök helyettes nemzetbiztonsági tanácsadója rámutatott, hogy a javaslat a fenyegető amerikai katonai csapás és Barack Obama elnök nyomásgyakorlásának kontextusában született meg. Blinken hangoztatta, hogy ezt a nyomást nem szabad csökkenteni, és a kongresszusnak meg kell adnia az elnöknek a felhatalmazást a csapásgyakorláshoz. Susan Rice nemzetbiztonsági tanácsadó egy washingtoni fórumon azt hangoztatta: az Egyesült Államok nem engedheti meg, hogy az olyan országok, mint Észak-Korea és Irán, azt higgyék, Washington nem reagál a szíriai vegyi támadásokra.

Hillary Clinton volt amerikai külügyminiszter eszmecserét folytatott Barack Obama elnökkel a szíriai helyzetről, és támogatóan szólt a tervezett katonai akcióról. Clinton szerint a szíriai vegyi fegyverek nemzetközi felügyelet alá helyezése "fontos lépés" lenne Damaszkusz részéről, de az erre vonatkozó javaslat nem lehet mentség a további időhúzásra. Azt hangoztatta, hogy ebben Oroszországnak aktív támogató szerepet kell játszania.

Eközben a Slate internetes magazin az kezdte el pedzegetni, hogy Kerry talán diplomáciai áttörést ért el, amikor az amerikai külügyminisztérium által "retorikai érvelésként" minősített eszmefuttatásában arról beszélt, hogy Damaszkusz azzal tudná elkerülni az amerikai katonai csapást, ha nemzetközi ellenőrzés alá bocsátaná vegyi arzenálját. A kommentár szerint sem világos ugyanakkor, hogy valóban komolyak-e az orosz és a szíriai diplomácia szándékai, avagy a két ország csak az amerikai tárcavezető nyilatkozata által okozott zavart kívánja meglovagolni.

A The Wall Street Journal Ban Ki Munt, az ENSZ főtitkárát idézte, aki támogatását fejezte ki a szíriai vegyi fegyverek nemzetközi felügyelet alá vonására vonatkozó javaslat iránt. Ban kijelentette, hogy egy olyan terven dolgozik, amelynek keretében ezeket az eszközöket biztos helyre szállítanák és a világszervezet tisztségviselőinek ellenőrzése alatt megsemmisítenék.

A Fehér Ház hétfőn közölte, hogy 14 újabb ország - köztük Magyarország csatlakozott - a G20-csoport csúcstalálkozója idején közzétett, eredetileg 11 ország által támogatott közleményhez, amely "erőteljes nemzetközi válaszlépést" sürget Szíriával szemben. Harry Reid, a szenátusi demokrata többség vezetője kijelentette, hogy a szövetségi törvényhozás szerdán próbaszavazást tart a szíriai beavatkozásról, és a hét folyamán megtartja az ügydöntő voksolást is.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.