Külföld

Egyiptomnak újra van külügyminisztere

Kihallgatták vasárnap Mohamed Murszi megbuktatott egyiptomi elnököt. Közben kiderült, hogy Nabíl Fahmi lesz az alakuló ideiglenes kormány külügyminisztere.

2013.07.14 16:14MTI
MTI

Murszit kihallgatása során a belbiztonsági szolgálat ügynökei arról faggatták, miként, milyen körülmények között szökött meg a börtönből 2011 elején, a Hoszni Mubarak akkori elnök hatalmát megdöntő lázadás idején - közölték egyiptomi igazságügyi források.

Nemcsak Murszit, hanem a Muzulmán Testvériség nevű iszlamista szervezet más vezetőit is kihallgatták az ügyben. A belbiztonsági szolgálat arra keresi a választ, hogy a Muzulmán Testvériség kapott-e segítséget olyan külföldi szervezetektől, mint például a palesztin Hamász vagy a libanoni Hezbollah. Júniusban egy egyiptomi bíróság megállapította e két szervezet szerepét.

Az ügyészség szombati bejelentése szerint kémkedés, tüntetők meggyilkolására való felbujtás és gazdasági károkozás gyanújával indul vizsgálat Murszi és nyolc társa ellen. Köztük van Mohamed Badíe, a Muzulmán Testvériség szellemi vezére, valamint Eszám al-Erján, a szervezet politikai pártjának helyettes vezetője.

A vizsgálatot az ügyészséghez benyújtott panaszok alapján indítják meg, de nem tudni, kik a panaszosok. Az egyiptomi jogrendszerben mindenekelőtt a rendőrség, de bárki más is panaszt tehet az ügyészségen, amely a panaszok kivizsgálásával olyan vizsgálati anyagokat állít össze, hogy azok alapján kikérdezhessék a gyanúsítottakat, majd a hivatalos vádemelésig is eljuthassanak. Akár hónapok is eltelhetnek a hivatalos vádemelés előterjesztéséig. A kihallgatás helyszínéről semmit nem tudni, mint ahogy azt is csak sejteni lehet, hogy a hatalom éléről július 3-án elmozdított elnököt a köztársasági gárda egyik kairói laktanyájában őrzik.

Ugyancsak vasárnap ismertté vált, hogy Nabíl Fahmi, Egyiptom volt washingtoni nagykövete lesz az ideiglenes kormány külügyminisztere. Fahmi vasárnap jelentette be, hogy elfogadta Hádzim el-Beblávi megbízott egyiptomi miniszterelnök felkérését, és vállalja a külügyminiszteri tisztséget. Beblávi július 10-én kezdte meg a kormányalakítási tárgyalásokat, amelyek eleve nagyon nehéznek ígérkeztek, mert a világi baloldaltól a liberálisokon keresztül az ortodox muzulmánokig terjedő csoportosulások támogatását kell elnyernie. A várakozások szerint azonban alapvetően szakértők és liberálisok alkotják majd a kormányt, amelynek a hadsereg által támogatott úti terv alapján záros határidőn belül vissza kell állítania a polgári kormányzást.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.