Olajkutatás ellen tiltakoznak

Greenpeace-aktivisták Anglia legmagasabb felhőkarcolóján

A Greenpeace környezetvédő mozgalom hat női aktivistája felkapaszkodott csütörtökön Nagy-Britannia legmagasabb felhőkarcolójára, tiltakozásul a Shell olajtársaság északi-sarkvidéki olajkutatási tervei ellen.

2013.07.11 13:54MTI

Az aktivisták reggel kezdték megmászni a 309,6 méter magas, Shard - Szilánk - nevű felhőkarcolót, amely London belvárosában emelkedik, és egész Nyugat-Európa legmagasabb lakó- és irodaépülete. 

Csütörtökön kora délután a falmászók - akik a Greenpeace szóvivője szerint képzett és tapasztalt alpinisták - félúton jártak az elnyújtott piramis alakú épület csúcsa felé. Az indulás előtt a Greenpeace-aktivisták egyike a BBC-nek elmondta: ha feljutnak, a tetőn egy olyan "képzőművészeti alkotást" bontanak ki, amelynek láttán reményeik szerint a Shell "kétszer is meggondolja, mielőtt fúrótornyait a sarkvidék térségébe küldi". 

Hozzátette: azért választották akciójuk helyszínéül a Shard épületét, mivel az jégszilánkra is hasonlít, másrészt a Shell mindhárom londoni irodakomplexumából jól látható. A Shell londoni szóvivője az akció kapcsán közölte: a cég tiszteletben tartja az egyének és szervezetek jogát a vállalat működésével kapcsolatos szabad és őszinte eszmecserére, és csak annyit kér a tiltakozóktól, hogy ügyeljenek a maguk és a közeli Shell-központ munkatársainak és ügyfeleinek biztonságára.
 
A szóvivő szerint az északi-sarki olaj- és gázkitermelés "nem újdonság", a térség már ma is a globális nyersolajtermelés 10 százalékát, a világon kitermelt földgáz 25 százalékát adja. A Shell már a XX. század eleje óta végez feltárást és termelést a sarkvidéki térségekben, így megvan a tapasztalata és a tudása a felelősségteljes kutatási és kitermelési tevékenységhez - tette hozzá az illetékes. 

A Shard tavaly júliusban nyílt meg; felépítése becslések szerint 1,5 milliárd fontba (530 milliárd forintba) került. Kívülről minden oldalról üveg borítja; a 11 ezer üvegtábla nyolc futballpályányi területű. A beruházás nagy részét a katari állam vagyonalapja finanszírozta, így London legmagasabb felhőkarcolója többségi katari állami tulajdonban van. 

Az épületben, amely a világhírű Tower-híd közelében emelkedik, irodák, luxuséttermek, egy kétszáz lakosztályos luxusszálloda, valamint szintén luxuskivitelű - 360 fokos londoni panorámát kínáló - lakások vannak. Tisztább napokon a felső szintekről Franciaországig is el lehet látni.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.