Titkos adatgyűjtés

Assange védi Snowdent, az amerikaiak nem cáfolják az európai lehallgatást

Védelmébe vette az amerikai hírszerző szervek tikos adatmegfigyelésének részleteit kiszivárogtató Edward Snowdent Julian Assange, a WikiLeaks kiszivárogtató portál alapítója.

2013.07.01 07:39MTI

Assange helyi idő szerint vasárnap az amerikai ABC televíziónak nyilatkozva azt hangsúlyozta, hogy sem az ő, sem Snowden leleplezései nem veszélyeztették más emberek életét.

"Hallottam ezt a retorikát" - fogalmazott Assange, utalva az amerikai külügyminiszter, John Kerry Snowden kiszivárogtatásaival kapcsolatos kijelentéseire. "Két évvel ezelőtt én magam is hasonló retorika célpontja voltam" - tette hozzá Julian Assange, aki jelenleg Nagy-Britannia ecuadori nagykövetségén tartózkodik.

"Mindeddig egyetlen kormány, illetve egyetlen amerikai kormánytisztviselő sem állította nyíltan azt, hogy leleplezéseink az elmúlt hat évben bárkinek is fizikai kárt okoztak volna" - jelentette ki a WikiLeaks alapítója, aki Snowden leleplezéseit még "elvontabbnak" nevezte.

Az interjúban Assange Edward Snowdent hősként jellemezte.

Nem cáfolta az Egyesült Államok nemzeti hírszerzésének igazgatója, hogy Washington lehallgatta az Európai Unió tisztségviselőit is. Közben a brit The Guardian című lap úgy értesült, hogy az amerikai hírszerzés Franciaország, Olaszország és Görögország washingtoni, valamint ENSZ-beli diplomáciai képviseletét is lehallgatta.

Az amerikai hírszerzési igazgató, James Clapper helyi idő szerint vasárnap este Washingtonban úgy fogalmazott, hogy az Egyesült Államok csak azt teszi, amit "mindenki más is tesz".

A hírszerzési igazgató ugyanakkor azt ígérte, hogy az Egyesült Államok felvilágosítást ad az összes felmerülő kérdéssel kapcsolatban. "Az amerikai kormány diplomáciai csatornákon keresztül válaszolni fog" - mondta Clapper, hozzátéve: a megfelelő tájékoztatáshoz felhasználják a titkosszolgálati szakértők közötti kétoldalú párbeszédet is.

Az amerikai nemzeti hírszerzés igazgatója kijelentette, hogy az Egyesült Államok kétoldalú alapon is megvitatja a témát az Európai Unió tagállamaival. Clapper úgy fogalmazott: Washington a külföldi titkosszolgálati információkat olyan módon gyűjti, ahogy azt "valamennyi nemzet teszi".

A Der Spiegel című német hetilap legfrissebb számában állította, hogy az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) célirányosan lehallgatja az Európai Unió tisztségviselőit is. Az információ szerint az NSA "poloskákat" telepített az EU washingtoni, illetve New York-i ENSZ-képviseletének irodáiba. A hírmagazin továbbá arról írt, hogy az NSA mintegy öt évvel ezelőtt az EU brüsszeli központjában is lehallgatást kezdeményezett.

Az egész botrányt a közelmúltban Edward Snowden elmondása alapján a nyilvánosság elé táró brit The Guardain című lap internetes kiadásában úgy értesült, hogy az Egyesült Államok a három említett ország washingtoni nagykövetségeit és ENSZ-beli képviseleteit is lehallgatta. Snowdenre hivatkozva az újság arról számolt be, hogy az NSA dokumentumaiban összesen 38 lehallgatási célpont szerepelt, a már ismerteken túl a többi között Japán, Mexikó, Dél-Korea, India és Törökország is.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.