Változást remél

Merkel: aggasztó a német alapítványok oroszországi korlátozása

Angela Merkel német kancellár hétfőn Hannoverben Vlagyimir Putyin orosz elnökkel közösen tartott sajtótájékoztatót, hangsúlyozva: kormánya reméli, hogy a jövőben szabadon működhetnek az alapítványok Oroszországban, és semmi sem gátolja a civil társadalom fejlődését.

2013.04.08 12:35MTI

A német kancellár és az orosz elnök a tájékoztató előtt együtt bejárta a hannoveri nemzetközi ipari vásár standjait. A körút közben a két politikust és kíséretét négy félmeztelen nő rohanta meg, a Femen nevű ukrán emberi jogi aktivista csoport tagjai, akiknek felsőtestén egyebek között a "fuck dictator" felirat volt látható. 

Az orosz elnököt szidalmazó fiatal nők eljutottak egészen Merkel és Putyin közvetlen közelébe, végül testőrök fogták le őket. Angela Merkel a sajtótájékoztatón a be nem jelentett demonstrációra vonatkozó újságírói kérdésre válaszolva elmondta: "Németország szabad ország", ahol a törvényes keretek között mindenki kifejtheti a nézeteit, ezért " kétségeim vannak afelől, hogy ilyen szükségmegoldásokat kell-e alkalmazni" a véleménynyilvánításhoz.
 
Vlagyimir Putyin a Femen demonstrációjával kapcsolatban elmondta: számított politikai akciókra, és nem zavarja a megmozdulás, amely akár hasznosnak is bizonyulhat, hiszen nagy nyilvánosságot biztosít a hannoveri ipari vásárnak. 

Putyin vasárnap érkezett Hannoverbe, és a német kancellárral közösen nyitotta meg a világ legnagyobb ipari szakkiállítását, amelynek partnerországa az idén Oroszország. Berlin és Moszkva között diplomáciai feszültség keletkezett, miután az orosz hatóságok március végén egyebek közt két német pártalapítvány, a konzervatívokhoz kötődő Konrad Adenauer Alapítvány és a szociáldemokratákhoz közel álló Friedrich Ebert Alapítvány oroszországi képviseletein is razziát tartottak bírósági végzés nélkül egy vitatott törvénnyel összefüggésben, amelynek értelmében a külföldről finanszírozott nem kormányzati szervezeteknek (NGO) "külföldi ügynökként" kell jegyzékbe vétetniük magukat. 

Merkel a hétfői sajtótájékoztatón kiemelte: Németország számára fontos, hogy az NGO-k Oroszországban "jól és szabadon dolgozhassanak", és munkatársaik abban a tudatban tehessék a dolgukat, hogy a befogadó országban "szívesen látják őket, és igénylik a vélemények sokszínűségét". Hozzátette: mindezt gátolja, ha az állami hatóságok "például ellenőrzik olyan szervezetek számítógépeit, amelyek legjobb tudásunk szerint szabályosan működnek". 

Hangsúlyozta: Németország azt kívánja, hogy Oroszországban "élénk, aktív civil társadalom fejlődjön ki".

Vlagyimir Putyin kiemelte: a külföldi NGO-k továbbra is szabadon tevékenykedhetnek Oroszországban, regisztrációjukra pedig csak azért van szükség, hogy az orosz társadalom pontos képet alkothasson a külföldről finanszírozott szervezetek tevékenységéről.
 
Ennek szükségességét mutatja, hogy a belpolitikai folyamatokat is alakító NGO-k az utóbbi négy hónapban csaknem egymilliárd dollárnak megfelelő értékű támogatást kaptak külföldről - tette hozzá. A Koreai-félszigeten kialakult feszültséggel kapcsolatban a német kancellár és az orosz elnök felszólította a phenjani vezetést, hogy "hagyjon fel a provokációval". 

Vlagyimir Putyin kiemelte: a csernobili atomkatasztrófánál is súlyosabb következményekkel járhat, ha fegyveres konfliktus alakul ki a térségben. Mindketten hangoztatták, hogy tárgyalások útján kell rendezni a helyzetet. A szíriai polgárháborúval kapcsolatban nézeteltérések mutatkoztak Merkel és Putyin között. 

Az orosz elnök hangsúlyozta: nincs kifogásolnivaló abban, hogy Oroszország fegyvereket szállít Bassár el-Aszad rendszerének, hiszen egy legitim kormány támogatása ilyen módon nem ütközik nemzetközi szabályokba. Angela Merkel ezzel szemben úgy vélte, hogy a szíriai elnök elveszítette a legitimációját.
 
Ugyanakkor abban egyetértettek, hogy a további vérontás megakadályozása érdekében politikai megoldást kell találni a szíriai válságra. A megbeszélésen érintették még egyebek között a ciprusi bankválságot, amellyel kapcsolatban Putyin elmondta: Oroszország korábban egymilliárd dollár hitelt nyújtott Ciprusnak, a válság rendezéséből pedig azzal veszi ki a részét, hogy átütemezik a hitel törlesztését.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.