A sarki jégolvadás következménye

Meghatározták a globális tengerszint-emelkedés mértékét

A sarkvidéki jégtakarók olvadása nyomán 11 milliméterrel növekedett a globális tengerszint az elmúlt két évtizedben - derült ki az eddigi legátfogóbb és legpontosabb vizsgálatból.

2012.11.30 23:00MTI

A Science című folyóiratban közölt tanulmány több mint húsz sarkvidékkutató csoport együttműködésével készült. Az eddig használt különböző mérőeszközök eltérő és komoly pontatlanságokat tartalmazó becsléseket szolgáltattak.
   
A legújabb becslések szerint a sarkvidéki jégolvadás az 1992 óta tapasztalt globális tengerszint-emelkedés nagyjából egyötödéért felelős, míg a maradék hányad olyan tényezők számlájára írható, mint a tengervíz mennyiségi növekedését okozó melegedés. Az amerikai és az európai űrhajózási hivatalok (NASA, ESA) támogatásával készült tanulmány készítői a tengerszint feletti magasságot, a gleccserek lefolyásának irányát, valamint a jégtömegek gravitációs hatását megfigyelő műholdak adatait dolgozták fel, hogy elsőként szolgáltassanak átfogó és pontos információt Grönland és a déli-sarkvidék jegének állapotáról.
   
Az eredmények szerint a legnagyobb - kelet-antarktikai - jégtakaró mérete növekedett az 1992 és 2011 közötti időszakot felölelő tanulmány során, ám Grönland, Nyugat-Antarktika és az Antarktiszi-félsziget mind veszítettek jégtömegükből. A tanulmány szerint az olvadó sarkvidékek összesen 11,1 milliméterrel járultak hozzá a globális tengerszint emelkedéshez, habár nem szabad figyelmen kívül hagyni azt a plusz-mínusz 3,8 milliméteres értéket, amelynek fényében 7,3 milliméterre csökkenhet, illetve akár 14,9 milliméterre is nőhet a végső érték.
   
Az eredmények szerint a vizsgált jégtakarók összesített olvadási üteme gyorsult az elmúlt húsz évben, és Grönland esetében az olvadási ütem jelenleg ötször gyorsabb, mint 1992-ben. A tanulmány vezető szerzője, a Leedsi Egyetem munkatársaként dolgozó Andrew Shepherd szerint az eredmények összhangban vannak a klímaváltozás következményeire vonatkozó korábbi előrejelzésekkel.
   
A szakemberek ugyanakkor hangsúlyozták, az újabb nagy kihívás a következő évszázadra vonatkozó előrejelzések kidolgozása lesz - adta hírül a BBC News.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.