Igyekeznek megfékezni a tömeget

Tüntetők hatoltak be a tuniszi és kartúmi követségre

Tüntetők hatoltak be pénteken az Egyesült Államok tuniszi és kartúmi nagykövetségének területére.

2012.09.14 17:49MTI

Irakban, Libanonban, Indiában, a Gázai övezetben, Jemenben és Marokkóban is sokan tüntettek pénteken a Mohamed prófétát gyalázó amerikai amatőr film miatt. A szudáni Kartúmban délelőtt nagyjából ötezer feldühödött tiltakozó támadta meg a német és a brit nagykövetséget. Délutánra már mintegy tízezren voltak, és az amerikai nagykövetséghez vonultak. A nagy számban kivezényelt biztonságiak az útjukat állták, és összetűzésekbe bocsátkoztak velük. A demonstrálók kővel dobálták őket. Egy tüntetőt halálra gázolt egy rendőrautó.
 
Néhány embernek az őrség ellenére is sikerült bejutni a bekerített területre, de később kiverték őket onnan. A képviseleten senki nem sérült meg. A német nagykövetség részben kiégett. Irakban Bagdadban, Bászrában, Ramádiban, Fallúdzsában, Nedzsefben, Kerbelában voltak demonstrációk összesen több ezer fő részvételével. A tüntetések helyszíne többnyire olyan városrész volt, ahol a szunniták vannak többségben, szemben az előző napi iraki tüntetésekkel, amelyeken főleg síiták vettek részt. 

Az észak-libanoni Tripoli belvárosában egy mecsetből iszlamista zászlókkal egy kisebb, 300 fős tömeg egyenesen egy amerikai gyorsétteremhez vonult, amelyet azután felgyújtottak. "Iszlám államot akarunk, nem keresztényt! Amerika az Isten ellensége! Muzulmánok, mondjátok el sokszor, hogy nem akarunk pápát" - kiabálták a tudósítások szerint. Tunézia fővárosában több ezren gyűltek össze az amerikai nagykövetség szögesdróttal körülvett épületnél, és megpróbáltak behatolni területére. Jelentős, rohamfelszerelésbe öltözött rendőri erő fogadta őket. Egy helyszíni tudósító szerint a tüntetők többsége a szalafista mozgalom tagja volt, és a mozgalom fekete zászlaját lengette. 

A rendőrség könnygázt vetett be, majd a helyzet elmérgesedése láttán a lőfegyvereit használta ellenük, és öt embert megsebesített. Néhányan átjutottak a képviselet falán, és a parkolóban gyújtogatni kezdtek. Kasmír Indiához tartozó részében legalább 15 ezer muzulmán tüntetett a film miatt. A fővárosban, Szrinagarban több ezren gyűltek össze, amerikai és izraeli zászlókat égettek, és terroristának nevezték Barack Obama amerikai elnököt. Basiruddin Ahmad mufti, a szövetségi állam kormánya által kinevezett vallási vezető azt követelte, hogy minden amerikai állampolgár hagyja el Kasmírt. Erre reagálva az újdelhi amerikai nagykövetség arra kérte az amerikai állampolgárokat, hogy ne utazzanak Kasmírba. 

A dél-indiai Csennai városban tüntetők kővel dobálták az ottani amerikai konzulátust, betörték néhány ablakát, és elégettek egy Obamát jelképező bábut. A rendőrség gyorsan szétkergette a tüntetőket, és mintegy száz résztvevőt őrizetbe vett.

Banglades fővárosában, Dakkában a pénteki imák után körülbelül ötezer muzulmán tüntetett. Amerikai és izraeli zászlókat égettek, és követelték a film rendezőjének letartóztatását. A Hamász radikális palesztin szervezet irányítása alatt álló Gázai övezetben, valamint az Izrael által megszállt Kelet-Jeruzsálemben is több ezren tüntettek a film miatt. Iszmáil Haníje, a gázai Hamász-kormány vezetője "békés és civilizált" viselkedésre kérte a tüntetőket a gázai megmozduláson, és felszólította az amerikai vezetést, hogy "kérjen bocsánatot az arab és az iszlám néptől a sértő film miatt", és készítőit állítsa bíróság elé. 

A tüntetők halált kiáltottak az Egyesült Államokra és Izraelre. Kelet-Jeruzsálemben a több száz fős tüntető tömegből többen összecsaptak az izraeli rendőrökkel az óváros bejáratánál, a Damaszkuszi Kapunál. Eredetileg el akartak jutni az amerikai konzulátus épületéhez, de a rendőrök ezt megakadályozták. A demonstrálók kővel dobálták a rendőröket, ők pedig könnygázzal válaszoltak. A jemeni fővárosban körülbelül 3000 ember tüntetett mintegy ötszáz méterre az amerikai nagykövetségtől, és próbálta megközelíteni az épületet. A rendőrség az útjukat állta, és a levegőbe leadott figyelmeztető lövésekkel, könnygázzal és vízágyúkkal próbálta meg őket szétkergetni. 

A tüntetők elégettek egy amerikai zászlót, és követelték az amerikai nagykövet kiutasítását az országból. Amerika- és Izrael-ellenes jelmondatokat kiabáltak. Egyiptomban a Muzulmán Testvériség iszlám mozgalom visszavonta azt a szerdai felhívását, miszerint a muzulmánok szerte az országban tüntessenek pénteken az iszlámellenes film miatt, és a mozgalom közölte, hogy ezek helyett este Kairóban tartanak egy "jelképes" tömeggyűlést, hogy "ne essen kár" sem emberéletben, sem anyagiakban. Jordánia fővárosában összesen több mint kétezer muzulmán tüntetett.
 
Egy kisebb, mintegy 400 fős szalafista csoport az amerikai nagykövetség előtt demonstrált, amerikai zászlókat égetett. "Figyelj, Obama, mi mindannyian Oszamák vagyunk" - skandálták az al-Kaida terrorhálózat megölt vezetőjére utalva. Ammán központjában a Muzulmán Testvériség körülbelül 1500 híve demonstrált, és szintén amerikai zászlókat égetett, Amerika-ellenes jelmondatokat kiabált. A marokkói Szaléban körülbelül 200 szalafista tüntetett a film miatt, és ott is amerikai zászlókat égettek.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.