Megvan a 30 aláírás

Alkotmánybíróságra megy a szlovák állampolgársági törvényt miatt a Híd

Az alkotmánybíróság elé viszi a tavaly módosított szlovák állampolgársági törvényt a pozsonyi négypárti kormánykoalíció részét képező Híd.

2011.09.09 13:12MTI

Gál Gábor, a magyar-szlovák párt parlamenti képviselője pénteken Pozsonyban közölte: a Hídnak sikerült összegyűjtenie azt a 30 aláírást, amely egy alkotmánybírósági beadványhoz szükséges. A beadványt a Híd képviselőin kívül a liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) majdnem összes, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKU) 12 képviselője, illetve Andrej Durkovsky független képviselői is támogatta. A beadványt végül is összesen 44 parlamenti képviselő írta alá.

"Nagyon örülök, hogy elég olyan képviselő akadt, aki úgy gondolja, hogy nincs mit keresnie a szlovák jogrendben annak a törvénynek, amely alapján a magyar állampolgárságot felvevő szlovák állampolgár elveszíti eredeti állampolgárságát" - mondta újságíróknak Gál.

A szlovák állampolgársági törvényt a tavalyi júniusi parlamenti választások előtt a Robert Fico vezette akkori koalíció változtatta meg a határon túli magyarok könnyített honosításáról hozott budapesti döntésre reagálva.

A sokat vitatott módosítás lényege, hogy automatikusan elveszíti szlovák állampolgárságát, aki felveszi egy másik ország állampolgárságát. A Ficoékat felváltó, Iveta Radicová vezette új kormány azonnal ígéretet tett a jogszabály megváltoztatására, de a belső koalíciós viták és véleménykülönbségek miatt ez eddig nem sikerült. A jogszabály alapján eddig több mint százan veszítették el szlovák állampolgárságukat.

A Híd a Fico-féle állampolgársági "ellentörvényt" alkotmányellenesnek és megvalósíthatatlannak tartja. A párt beadványát várhatóan a jövő héten nyújtja be a kassai székhelyű szlovák alkotmánybíróságnak.

"A beadványban elsősorban arra mutattunk rá, hogy ez a törvény ellentétes az alkotmánnyal, sőt a nemzetközi megállapodásokkal is. Megvalósíthatatlan, és ráadásul diszkriminatív, mert két csoportra osztja a lakosságot. Azokra, akik Fico módosítása előtt probléma nélkül felvehettek egy másik állampolgárságot és ma rendelkeznek ezzel, illetve azokra, akik ezt nem tehetik meg" - fejtette ki pártja álláspontját Gál.

A mai helyzet senkinek sem jó, "akaratuk ellenére veszik el állampolgárainktól állampolgárságukat" - szögezte le a Híd képviselője.

Kérdésre válaszolva Gál úgy vélekedett, hogy a kettős állampolgárságú határon túli magyaroknak adott választójog nem jó megoldás. "A választójog a Magyar Köztársaság adófizetőit illeti meg, tehát azokat az állampolgárokat, akik ott adót fizetnek" - mondta a képviselő.

A beadvány sikerességével kapcsolatban erősen megoszlanak a vélemények. "A Híd és az Polgári Konzervatív Párt (OKS) képviselői, valamint egyes alkotmányjogászok úgy vélik, a hatályos jogszabály alkotmányellenesen veszi el a szlovák állampolgárságot, ám több neves hazai szakértő szerint nem alkotmányellenes a törvény. Egy lapunknak név nélkül nyilatkozó magyarországi nemzetközi jogi szakértő így vélekedett: még ha a jogszabály ellentétes is lenne az alaptörvénnyel, a taláros testület politikai okok miatt úgysem ismeri ezt el" - írta pénteken az Új Szó pozsonyi napilap.

A Fico-féle állampolgársági törvény megváltoztatását a parlamenten kívüli Magyar Koalíció Pártja (MKP) és a szlovákiai magyar civil szervezetek is követelik. A civilek szeptember elsején Révkomáromban nagygyűlésen követelték a szlovákiai magyarok azon jogának elismerését, hogy kettős szlovák-magyar állampolgárok lehessenek.

A civilek kettős állampolgárságért indított mozgalom petíciós bizottsága üdvözölte a beadványt. "Meggyőződésünk, hogy ha Gubík László nem vállalta volna nyilvánosan a magyar állampolgárság felvételét, ha ehhez nem csatlakoznak további civilek, illetve ha nem szerveztük volna meg a szeptember 1-i nagygyűlést, akkor a beadvány nem jött volna létre" - áll a bizottság közleményében. Az MKP sajtóosztálya közölte: a párt egyetért a petíciós bizottság állásfoglalásával, s elvárja a koalíciótól, hogy az alkotmánybíróság döntéséig helyezze hatályon kívül az állampolgársági "ellentörvényt".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.