Mennyit ér Obama javaslata?

Döbbenetes fordulat: Izrael hajlandó tárgyalni a '67 előtti határokról

Az izraeli közszolgálati rádió és a TV2 televízió jelentette: drámai politikai irányváltást jelezve Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök beleegyezett abba, hogy az 1967-ben vívott hatnapos háború előtti határokról tárgyaljon a palesztinokkal.

2011.08.02 07:13MTI

Netanjahu mindeddig nem volt hajlandó elárulni, hogy milyen határvonalakról egyeztetne az izraeli-palesztin béketárgyalásokon. Egy magas rangú izraeli tisztségviselő nem erősítette meg nyíltan, hogy a miniszterelnök most már hajlandó elfogadni tárgyalási alapnak a Ciszjordánia határait ideiglenesen kijelölő 1949-es tűzszüneti vonalat, de közölte, hogy Izrael Barack Obama amerikai elnök javaslatát alapul véve igyekszik új formulákat találni a béketárgyalások újraindítására.
   
Közel-keleti politikáját felvázolva Obama májusban azt javasolta, hogy Izrael és Palesztina határai az 1967-es vonalakra épüljenek, amelyeket kölcsönösen elfogadott területcserék által módosítanának. Netanjahu akkor dühösen reagált, és leszögezte, hogy Izrael nem vonul ki teljes egészében Ciszjordániából. Igaz, Obama nem is ezt javasolta.
   
A TV2 csatorna értesülései szerint Netanjahu most alapvetően elfogadja ezt a kerettervet, amelynek alapján Izrael földeket ad át a palesztinoknak cserébe azért a ciszjordániai területért, amelyen a legnagyobb zsidó telepek találhatóak.
   
Palesztin tisztviselők közölték, hogy nem kaptak ilyen értelmű javaslatot Izraeltől.
   
A névtelenül nyilatkozó izraeli tisztségviselő nem cáfolta a televízió információit, de nem volt hajlandó megerősíteni sem a részleteket. Mindössze annyit mondott, hogy Izrael nem vonul ki teljes egészében Ciszjordániából.
   
"Készek vagyunk a keretterv alapján a béketárgyalások újraindítására és elfogadni egy javaslatot, amely Izrael számára nehezen elfogadható elemeket tartalmaz, és nagyon nehéz támogatnia" - mondta az amerikai elnök javaslatát kommentálva.
   
Ennek egyik oka az - mondta -, hogy Izrael igyekszik rávenni a palesztinokat, hogy mondjanak le saját államuknak az ENSZ-közgyűlésben való elismertetéséről, amit a palesztinok a zátonyra futott béketárgyalások feletti csalódottságuk miatt kezdeményeztek.
   
A palesztin fél azt követelte Izraeltől a béketárgyalások felújításának fejében, hogy állítsa le a zsidó telepek építését Ciszjordániában és Kelet-Jeruzsálemben. Netanjahu viszont előfeltételek nélküli egyeztetéseket akar. A napirenden a határok és a zsidó telepek kérdése mellett ott van még az izraeli miniszterelnök azon követelése, hogy a palesztinok ismerjék el Izraelt, mint zsidó államot.

A Ciszjordánia határait kijelölő tűzszüneti vonal az Izrael megalakítását megelőző kétéves háború 1949-es befejeződéséhez fűződik. Ez 1967 júniusáig tartották fent, amikor is Izrael a hatnapos háborúban elfoglalta Ciszjordániát, a Gázai övezetet és Kelet-Jeruzsálemet.
   
A palesztinok és a világ nagy része (117 ország) az 1967-es háború előtti határokat tekinti a palesztin állam határainak, Izrael viszont mindig fenntartotta azt az álláspontját, hogy az csak tűzszüneti vonal, amely nem mérvadó a határok kijelölésében.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.