Jégszivárvány

Ilyen szivárványt még nem látott!

Az átlagember már annak is örül, ha szivárványt lát - viszonylag ritka jelenség a vízcseppeken megfelelő irányban megtörő napsugárzás hazánkban. A jelenség egészen extrém látványra képes, ha a vizet jégre cseréljük!

2015.01.19 07:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
Forrás: Joshua Thomas, US National Weather Service Amarillo Texas

A haló egy a Nap vagy a Hold körül megjelenő optikai jelenség. Több típusa létezik, írja a Wikipedia, azonban mindet a 8-12 km magasban képződő fátyol- és pehelyfelhőkben levő jégkristályok okozzák. A kristályok változatos alakja és különös rendeződése, valamint a fénysugarak beesési szöge egyaránt felelős a megfigyelt haló típusáért. A fénysugarak visszaverődhetnek a hatszöges formavilágú jégkristályok belső vagy külső lapjairól vagy megtörhetnek bennük, mint a vízcsepp esetén a szivárvány keletkezésekor. A jelenség lehet rövidke (pár másodperces), vagy tarthat több órán át.

A fenti halót Joshua Thomas fényképezte az új-mexikói Red Rivernél. Egészen extrém, többszörös körformába "rendeződött" a jelenség, amit egy külső, teljes szivárvány ölel körül.

Kapcsolódó írások:

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.