Segítenek megelőzni a téli időszak betegségeit

Immunerősítés probiotikumokkal

Több száz tudományos vizsgálatot végeztek a jótékony tejsavbaktériumok hatását kutatva, melyek eredménye szerint a tavasztól őszig rendszeresen szedett probiotikumok segítenek megelőzni a téli időszakokban jellemző náthát.

2011.01.18 16:00WEBbeteg

Az ember emésztőrendszere a születés pillanatában steril, azaz mikroorganizmusoktól mentes.

A belek mikrokörnyezetének benépesülése az első táplálékfelvétel során elkezdődik és az életkor előrehaladtával számos változáson megy keresztül. A "beköltöző" mikroorganizmusok révén egyensúlyi állapot alakul ki, amely különböző okok miatt felborulhat, és az itt zajló folyamatok zavarához vezethet.

A bélflóra egyensúlyának fenntartása nélkülözhetetlen! 

Az egészség megőrzésében és a szervezet egyensúlyának megtartásában fontos szerepe van a bélflórának.

Immunrendszerünk működésének rövid áttekintése:

Az immunrendszer a behatoló idegen anyagokkal szemben kétfajta módon védekezik.

A veleszületett, nem specifikus immunitás rendszerén keresztül, amelynek sejtes alkotói (monociták-makrofágok, neutrofil-, eozinofil-, bazofil granulociták, természetes ölősejtek) és oldott elemei (komplement rendszer, citokinek) léteznek.

Jellemzőjük, hogy minden behatoló idegen ágenssel szemben ugyanolyan módon viselkednek. A szerzett, specifikus immunitás az évek során alakul ki szervezetünkben.

Alapelemei a limfociták (B és T limfociták), amelyek termelése a behatoló idegen anyag hatására fokozódik, majd egy érési folyamatot követően képesek lesznek az adott idegenanyag elpusztítására.

A normál bélflóra fontos szerepet játszik immunrendszerünk működésében.

A velünk szimbiózisban élő mikroorganizmusok meggátolják a bélnyálkahártyán megtelepedő vírusok, gombák, pathogén baktériumok, paraziták szaporodását, gondoskodnak az egyensúly megőrzéséről. Különböző enzimek termelésének köszönhetően részt vesznek a tápanyagok lebontásában, a vitaminok képzésében (B és K vitamin).

Azonban a megfelelő működéshez elengedhetetlen az egyensúly fenntartása.

Hogyan fejtik ki hatásukat, hol avatkoznak a rendszerbe a probiotikumok?

Prebiotikumok, probiotikumok, szinbiotikumok A bélflóra fő funkciója a kórokozókkal szembeni védelem, valamint az immunrendszer állandó készenléti szinten tartása.

Ha a bélflóránk egyensúlya felborul, és a káros baktériumok száma megnő, célszerű probiotikumokat, prebiotikumokat alkalmaznunk az egyensúly helyreállítása érdekében. A probiotikumok az immunrendszer működését több ponton stimulálják. A nem specifikus és specifikus védekező rendszer működését egyaránt pozitívan befolyásolják.

A bélrendszerben a megfelelő számban jelen lévő jótékony mikroorganizmusok képesek meggátolni a kórokozók megtelepedését: a bélhámsejtek receptoraihoz kötődve leszorítják a kórokozókat, akadályozva ezzel a megtapadásukat, valamint a tápanyagok felhasználása révén gátolják a pathogén idegenek növekedését, védőgátat képeznek.

A veleszületett immunválasz működési mechanizmusában a probiotikumok a bélfal nyiroksejtjeiben a monocita-makrofág átalakuláshoz szükséges vegyületek termelését fokozzák. A makrofágok pedig bekebelezéssel (fagocitózis) távolítják el kórokozókat. A probiotikumok a szerzett immunitás folyamatának erősítésében is fontos szerepet játszanak.

A T-limfociták termelődését serkentve segítik a kórokozók közvetlen megsemmisítését. A B-limfociták működését fokozva, közvetve stimulálják az ellenanyagok termelését, főként az IgA típusú immunglobulinok termelődésére fejtenek ki pozitív hatást.

Immunrendszerünket nemcsak nyirokszervek és nyirokcsomók alkotják, hanem fontos részét képezi az az 1-2 kilogrammnyi hasznos baktériumtömeg is, amely a bélrendszerben, döntően a vastagbél területén helyezkedik el.

A saját sejtjeink számának tízszeresét (!) kitevő baktériumok táplálása és életfeltételeinek biztosítása legalább olyan fontos, mint a saját sejtjeinké.

E hasznos baktériumflóra szervezetünk külvilággal érintkező részét – a bélnyálkahártya felszínét – úgy vonja be, mint egy puha szőnyeg. Ez az – eredetileg – összefüggő védőgát számos hatásra sérülhet.

Hogyan előzhetjük meg a meghűlést, náthát?

A meghűlés, más szóval nátha, a felső légutak heveny vírusos fertőzése következtében alakul ki. Ilyenkor a vírusok megtelepszenek a nyálkahártyában, emiatt jönnek létre a jellegzetes helyi és általános tünetek.

A téli, hideg, latyakos időszak kedvez a kórokozók elszaporodásának, a hangulatunk is többször ingadozik, mindezeknek köszönhetően esendőbbek leszünk a betegségekkel szemben.

Érdemes ezen időszakokra tudatosan felkészülni. Az immunrendszer működését helyes táplálkozással, megfelelő folyadékbevitellel, rendszeres testmozgással edzhetjük, erősíthetjük.

A probiotikumok az immunrendszerre kifejtett pozitív hatásuknál fogva segítenek a fertőzések leküzdésében, az ellenállóképességünk erősítésében.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.