Életmód
A közösségi média megváltoztathatja a gyermekek agyát - tanulmány
A résztvevők fokozott érzékenységet mutattak a társadalmi megítélésre.
2023.01.05 11:12ma.huFiatal tinédzserként a közösségi média folyamatos figyelése összefügg a kortársak visszajelzéseivel szembeni túlérzékenységgel, és potenciálisan maradandó változásokhoz vezethet az agy jutalmazási és motivációs központjaiban - jelentették az Észak-Karolinai Egyetem idegtudósai a JAMA Pediatrics című szaklapban kedden megjelent tanulmányukban.
A tanulmányban 169 tizenévesek csoportját vizsgálták, hogyan fejlődött az agyuk 12 és 15 éves koruk között, összevetve a Facebook, az Instagram és a Snapchat önbevallás szerinti használatával.
Amikor a kutatók által "megszokottnak" minősített használattal rendelkezők - ami azt jelenti, hogy naponta 15 vagy több alkalommal ellenőrizték fiókjukat - olyan játékot játszottak, amely a visszajelzést modellezte a kortársak jóváhagyása formájában, egyre érzékenyebbé váltak erre a visszajelzésre. Az agyi szkennelések fokozott aktivitást mutattak a jutalomfeldolgozással, a koncentrációval, a szabályozással és a kontrollal kapcsolatos területeken, és a kutatók megfigyelték, hogy ezek a jelek hozzájárulni látszottak a pozitív visszacsatolási hurkokhoz, tovább növelve a társak jóváhagyására való érzékenységüket.
Azok a tizenévesek, akik arról számoltak be, hogy naponta legfeljebb egyszer ellenőrizték a közösségi médiát, ennek megfelelően csökkent az aktivitásuk ezeken a területeken, ami arra utal, hogy kevésbé aggódtak a kortársaktól érkező visszajelzések miatt, vagy nagyobb önkontrollal rendelkeztek a kényszeres viselkedés felett.
Bár elismerték, hogy a gyűjtött korlátozott adatokból nem lehetett megmondani, hogy a közösségi média használata miatt aggódtak-e jobban a tizenévesek a társaik visszajelzései miatt, vagy a társaik által való megítéléssel kapcsolatos, már meglévő aggodalmuk miatt ellenőrizték-e nagyobb valószínűséggel a fiókjaikat, a kutatók világossá tették, hogy az előbbire gyanakodnak.
"Azok a tizenévesek, akik rendszeresen ellenőrzik a közösségi médiát, elég drámai változásokat mutatnak az agyuk reagálási módjában, aminek hosszú távú következményei lehetnek egészen a felnőttkorig, mintegy megalapozva az agy idővel történő fejlődését" - mondta Eva Telzer, a tanulmány társszerzője a New York Timesnak.
Azzal érvelt, hogy a megszokott közösségi médiahasználóknál mutatkozó túlérzékenység nem jó vagy rossz, hanem csupán alkalmazkodás az egyre inkább összekapcsolt világban való élethez.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 0:30 Az alvászavar növeli a stroke kockázatát
- 0:00 Napi előrejelzés 12 jegy számára
- 23:30 London újabb szankciókat jelentett be Fehéroroszországgal szemben
- 22:30 Kutatás: rekordsebességre gyorsult a globális felmelegedés
- 21:30 Valencia tartományban épülhet meg a Tesla második európai gyára
- 20:52 Négy új, Naprendszeren kívüli bolygó létét erősítették meg az ESA Cheops űrteleszkópja segítségével
- 19:40 Ukrán védelmi miniszter: Ukrajna képes nagyhatótávolságú rakétákat gyártani
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06