Orvostudomány
Az első donoros légcsőátültetést végezték el az Egyesült Államokban
Az orvosok szerint a szervátültetés reményt adhat azoknak a koronavírusos betegeknek, akiknek a lélegeztető gép súlyosan károsította a légcsövét.
2021.04.07 17:43MTIElvégezték az első donoros légcsőátültetést az Egyesült Államokban, az orvosok szerint a szervátültetés reményt adhat azoknak a koronavírusos betegeknek, akiknek a lélegeztető gép súlyosan károsította a légcsövét.
A New York-i Mount Sinai kórház sebészei egy súlyosan asztmás 56 éves nőbe ültettek be új légcsövet, amely be- és kilégzéskor a levegő áramlását biztosítja a tüdőhöz és a tüdőből - adta hírül a The Guardian brit napilap honlapja
"Száz éve beszélünk új légcső beültetéséről" - mondta Albert Merati, a Washington Egyetem sebésze, aki nem vett részt az beavatkozásban. A szakemberek szerint azonban nagy kihívást jelent egy donor légcsövét összekapcsolni a páciens érhálózatával és csak legutolsó megoldás lehet.
Sonia Dein, aki az új légcsövet kapta, elmondta: az elmúlt hat évben minden percét azzal töltötte, hogy megküzdjön elakadó lélegzetével amiatt, hogy az asztmájára kapott kezelés károsította légcsövét. A transzplantáció után ismét szabadon lélegzik.
A szakemberek szerint még korai arról beszélni, hogy a beavatkozás teljes siker. A betegnek erős orvosságokat kell szednie a szervkilökődés ellen, de az orvosok remélik, hogy évek múltán leállíthatják a gyógyszereket. Alig három hónappal a 18 órás műtét után, amelyben több mint 50 orvos vett részt, nincsenek jelei a komplikációknak, sem a kilökődésnek.
Az orvosok eltávolítottak már sérült légcső egy szakaszát vagy megműtötték azt, műlégcsövet ültettek be és végeztek olyan légcsőátültetést, amelyhez a páciens őssejtjeiből tenyésztett szövetekkel borított donorszervet használtak fel. Ám ezek a beavatkozások nem minden esetben képesek teljesen helyreállítani a szerv működését.
"Amikor a beteg teljes légcsöve károsodik, az egyetlen remény a szervátültetés" - mondta Eric Genden, a Mount Sinai sebésze, az átültetést végző orvoscsoport vezetője.
Az orvosok remélik, hogy ez a beavatkozás segít olyanokon is, akik légcsövet érintő születési rendellenességgel jöttek világra vagy akiket lélegeztetőgépre kapcsoltak, amely súlyosan károsította a szervet.
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 13:15 Hároméves bátyja lőtt agyon egy csecsemőt Texasban
- 12:31 Éppen átvette volna a leszállított kisfiút a pedofil, mikor elfogták a rendőrök Győrben
- 11:30 Covid-kórházat csináltak egy bukaresti kórházból - az éjszaka közepén rakták ki a súlyos betegeket
- 10:30 Meghalt 245 beteg, 8053-mal nőtt a fertőzöttek száma Magyarországon
- 9:52 Szinte mindenkit érdekel a bolygó jövője egy felmérés szerint
- 8:50 A fertőzöttek száma 134,5 millió, a halálos áldozatoké meghaladta a 2,91 milliót a világon
- 7:00 Rákellenes nap: félórás mozgással hívják fel a figyelmet a daganatos megbetegedésekre
top fórum témák:
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2021.04.09 21:13
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2021.04.09 20:41
- JólVanna2020.03.13 00:19
- Tanár urak, írjatok egy töri könyvet!2020.03.13 00:00
- Most akkor mi van Iránnal?2020.03.12 23:25