Szívtranszplantáció

Orvosi bravúrt hajtottak végre Magyarországon

Már a legnehezebb szívtranszplantációs műtétet is elvégezték Magyarországon. Egy 11 éves, összetett szívfejlődési rendellenességben szenvedő kisfiún segítettek, komplex érhelyreállító műtéttel kombinált szívátültetéssel. A gyermeket már hazaengedték a kórházból, jó minőségű életet élhet a jövőben.

2015.08.02 12:29ma.hu

A veleszületett szívbetegségek aránya a világon mindenhol, így Magyarországon is magas. Százezer újszülöttből csaknem nyolcszáz valamilyen fejlődési rendellenességgel születik, közülük majdnem minden másodiknál van szükség orvosi beavatkozásra - írja a hirado.hu.

Az M1 Minden tudományos magazinjában bemutatott Nóra is így született, két szívkamrája között egy több milliméteres lyuk keletkezett. Az első ultrahang még 5 milliméteres lyukakat mutatott, a vége felé 9 millimétert, és csak a műtétkor derült ki, hogy 12 milliméter – meséli az anyuka. Hála Istennek sikerült ezt a lyukat egy műtéttel bezárni így a kicsi teljes életet élhet, valószínűleg nem is lesz szükség másik műtétre – teszi hozzá.A gyógyulási esély rendkívül jó, a szívtranszplantáción átesett gyermekek teljes életet élhetnek, iskolába járhatnak, közösségben élhetnek, természetesen folyamatos gyógyszerszedés és rendszeres megfigyelés mellett – mondja már Dr. Ofner Péter, a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet főigazgató-főorvosa.

A kombinált szívtranszplantációs műtét egy sokkal komplexebb eljárás, csaknem tíz évig fejlesztették a módszert, hogy most sikerrel elvégezhessék a beavatkozást, amelynek során először az ereket állítják helyre az orvosok – magyarázza Dr. Prodán Zsolt, a Gyermekszív Központ, Csecsemő- és Gyermek-szívsebészeti Osztály megbízott osztályvezető főorvosa.

A transzplantált 11 éves kisfiú bal szívkamrája csökevényesen fejlődött ki, jobb szívkamrája pedig nehezen működött, emiatt szívelégtelenség alakult ki nála. Baloldali tüdővelője is alulfejlett volt, ezért felmerült a szív-tüdő transzplantáció lehetősége is, ám gyerekeknél erre nagyon korlátozottak a lehetőségek, ilyen típusú műtéteket Európában is csak kevés centrumban végeznek.

A mostani műtét a 2006-ban indított gyermek-szívtranszplantációs program végállomásának tekinthető, hiszen az egyszerű esetektől eljutottak a legbonyolultabbig.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.