Nem csak az élet és a szerelem jelképe

Fáj valamije? A rózsa illata segít

A rózsáknak több mint száz fajtája ismeretes. Ezt a virágot már évszázadok óta kedvelik szépsége és illata miatt. A költők ódákat zengtek hozzá, kertészek vágyakoztak utánuk, és az egyik legegyetemesebb szimbólumként is szerepelnek, gyakran az élet és a szerelem jelképeként.

2009.06.29 06:30medipress.hu

Egy idegen mondás szerint néha meg kell állnunk, hogy megszagoljuk a rózsákat. Azt gondolnánk, hogy ez csupán szépen fogalmazza meg azt, hogy időt kell szakítanunk az élet szépségeinek élvezésére, de lehetséges, hogy túl régóta kerüljük ki a rózsabokrokat. Komolyra fordítva a szót, jobban oda kell figyelnünk e virágokra. Sokat javíthatnak az életminőségünkön. Különösen, ha azok közé tartozunk, akik izületi gyulladásban szenvednek. 

Két különböző, izületi gyulladással foglalkozó tanulmány is megerősítette, hogy a rózsaszirom egyik aktív alkotóeleme megvédi az izületi szöveteket, esetleg segít helyreállítani azokat a megbetegedés esetén. A legutóbbi eredményeket a Nemzetközi Osteoarthritis Kutatási Társaság (ORSI) római világkonferenciáján tették közzé, mely elmagyarázza a rózsaszirmokban található GOPO (R) fehérje mechanizmusát. 

Ez a kivonat képes arra, hogy megvédje a sérülékeny porcokat, és esetleg stimulálja a regenerációjukat is. A GOPO(R) javítja az izületi gyulladásban szenvedők kedélyállapotát, alvásminőségét, továbbá növeli az energiaszintet is. Az izületi gyulladás és a reuma az izületek porcait károsítja. 

Az Arthritis Alapítvány szerint az Egyesült Államokban 27 millió ember szenved izületi gyulladásban, 1,3 millióan pedig reumásak. A betegség tünetei a merevség, duzzanat, a rugalmasság elvesztése megakadályozhatják a beteget a normális életvitelben. A betegség oka egyelőre nem tisztázott, de egy sor kockázati tényezőt azonosítottak már, mint pl. az öröklődés, elhízás, életkor. 

Ezek az állapotok az idő előre haladásával romlanak, mivel a betegség gyógyíthatatlan. A kezelés történhet szteroidokkal vagy nemszteroid gyulladáscsökkentőkkel is, és/vagy fájdalomcsillapítókkal. Igen csüggesztő lehet azok számára, akik nem gyógyszereken szeretnék leélni hátralevő életüket. 

Az olyan alternatív megoldások, mint a rózsasziromból kivont GOPO(R) talán jobb megoldás lehet a duzzanatra és a fájdalomra, a nagy dózisban szedett fájdalomcsillapítók, szteroidok, gyulladáscsökkentők mellékhatásai nélkül.

Az ORSI világkonferencia előterében áll a két tanulmány eredménye, melyek a GOPO(R) előnyeit mutatják be. Az első tanulmány a rózsaszirom-por porcsejtekre gyakorolt hatását vizsgálta, melyek az izületi porcok felépítéséért felelősek. A tanulmány felfedezte, hogy a GOPO(R) legátolta az izületi deformitást okozó proteinek és enzimek termeléséért felelős gént. Ugyanakkor működésbe hoz olyan géneket, melyek segítenek a kollagén és a porc termelésében, mely az izület újraépítésének kulcsa. 

A rózsaszirom-por gátolja a gyulladáskeltő mediátorok, mint pl. a nitrogén-oxid (NO) és a prosztagladin E2 termelődését. A második tanulmány középpontjában a rózsaszirom-por lovak immunrendszerére gyakorolt hatása állt. Ezek az állatok hajlamosak arra, hogy már fiatal korukban kialakuljon náluk az izületi gyulladás. 

A GOPO(R)-val kezelt lovak esetében a szer csökkentette a gyulladást, ezzel jelentősen javította az állatok teljesítményét a nem kezelt csoportokhoz képest. Dr. Kaj Winther kutató, a dán Koppenhágai Egyetem Frederiksberg Kórházának munkatársa szerint a rózsaszirom lehet a kulcs a természetes gyulladáscsökkentőkhöz, mely enyhíti az izület degenerációját. 

"Szinte teljesen bizonyos, hogy bizonyos rózsaszirom-készítmények, különösen a GOPO(R) fontos szerepet játszott a fájdalom és a mozgáskorlátozottság csökkentésében.” – mondta Winther. „Az új tanulmányok eredménye azt sejteti, hogy a rózsaszirmok elsődleges hatásmechanizmusa a gyulladás csökkentése, illetve az izületi szövet védelme az immunrendszer túlzott működéséből eredő káros anyagok ellen.” Az új kutatások segítségével lehetőség nyílik a betegek számára az alternatív kezelési módszerekre. „Arra számítunk, hogy többeket is érdekel majd a rózsaszirom fájdalomcsillapító hatása.” – mondta Winther.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.