Halljuk meg őket!

Siketek Világnapja: szeptember 19-20.

Hazánk lakosságának 10%-a küszködik valamilyen mértékű hallásproblémával. WHO adatok szerint 60 ezer a siketek, s mintegy 300 ezer a súlyos fokban nagyothallók száma Magyarországon.

2008.09.17 10:00ma.hu

A Siketek Világnapját a Siketek Nemzetközi Szövetségének határozata alapján 1958 óta ünnepeljük minden év szeptemberének utolsó vasárnapján. 

A figyelemfelhívás mellett a siketek és hallók találkozása a cél, hogy a különbségek feloldódjanak a megismerésben. Emellett a siketek egymás közti tapasztalatcseréjére is lehetőség nyílik az ilyen alkalmakon. Idén a Gödör Klub ad helyet a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége (SINOSZ) által életre hívott kétnapos programsorozatnak szeptember 19-20-án Láthatatlan kultúra címmel. Jelnyelvi filmek vetítése, nemzetközi jelnyelvi konferencia, családi programok, jelnyelvi színház, ismerkedés a jelnyelvvel és egy finn sztár rapper, a siket Sign Mark fellépése teszi színessé a programot. 

A Nemzeti Alaptanterv tantervi irányelvében szerepel, hogy a siket gyermek óvodai és iskolai nevelése, oktatása jelnyelven is folyhat. Ennek ellenére a gyógypedagógusok és a jelnyelven oktató pedagógusok még mindig nincsenek felkészülve a bilingvális oktatásra. 

A siket és nagyothalló emberek egyenlő esélyű érvényesülési lehetőségét nagyban segítené, ha több szakképzett jelnyelvi tolmács, feliratozó jegyzetelő lenne. Ezen a helyzeten szeretne segíteni képzések kidolgozásával a Fogyatékos Személyek Esélyegyenlőségéért Közalapítvány. A munka szerteágazó és több témacsoportban zajlik. „A jelnyelvi képzések és továbbképzések” munkacsoport azért alakult, hogy a siket és nagyothalló emberek életét könnyebbé tegye azáltal, hogy például fejleszti a jelnyelvoktatást. 

A jelnyelvet ugyanolyan értékű nyelvként kellene kezelni, mint bármelyik idegen nyelvet. A siketen született emberek a jelnyelvet anyanyelvként, első nyelvként sajátítják el, csak ezt követi a magyar megtanulása, ami számukra olyan, mint mikor egy magyar megtanul angolul, tehát második nyelv. A Közalapítvány szeretné elérni a jövőben a különböző jelnyelvi tanfolyamok akkreditációját a felnőttképzésben. 

A képzések kidolgozásába bevonják az érintetteket is, a munkacsoportok többségében van siket szakértő, sőt van olyan csoport, ahol ők vannak többségben. Remélhetőleg munkájuk nyomán a jövőben országszerte nőni fog a jelnyelvet ismerő szakemberek száma a lehető legtöbb szakterületen, de a pedagógusok körében feltétlenül.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.