Megnő a kockázat - de miért is?

Mitől jönnek a visszerek, ha babát vár egy nő?

A várandósság alatt jóval nagyobb az esély a visszerek megjelenésére. A szakértő ennek okairól beszél, valamint arról, hogy mit tehetünk ellene, hogyan enyhíthetjük a kellemetlen jelenséget.

2014.08.06 10:29ma.hu

Az okok szerteágazóak

A visszerességre való hajlam örökölhető is, és erre épülhet rá a várandósság első harmadában a terhességi hormonok hatása, ami miatt lassul a keringés, csökken a visszerek tónusa, a vénákban lévő nyomás pedig megnő, aminek eredményeként a véna kitágul. A második és harmadik harmadban ezt a vénás pangást fokozza a növekvő magzat azáltal, hogy leszorítja a könnyen összenyomható kismedencei vénákat, így akadályozva a vénás vér visszaáramlását.

Éppen ezért nem csak az alsó végtagokon lehet jellemző az úgynevezett visszeresség, de megjelenhetnek gáttáji és kismedencei vénatágulatok is, amelyek gyakran visszafejlődnek a szülés után. Az érintett kismamáknak sajnos a látható tüneteken kívül számolniuk kell a lábuk feszülésével, dagadásával, fájdalmával, a felületes visszér-gyulladással.

Szakszerű kezelés szükséges

A visszerek különösen nyáron alakulhatnak ki, amikor a meleg fokozhatja is a panaszokat. Feltétlenül forduljunk orvoshoz, ha a következő tüneteket észleljük:
– láb-, bokadagadás
– lábszárfájdalom
– a visszeresség hirtelen rosszabbodása
– bőrjelenségek megjelenése, bepirosodás, nyomásérzékenység
– gáttáji, nagyajkak körüli visszerek kialakulása

Szakszerű kezelés szükséges

A visszerek különösen nyáron alakulhatnak ki, amikor a meleg fokozhatja is a panaszokat. Feltétlenül forduljunk orvoshoz, ha a következő tüneteket észleljük:
– láb-, bokadagadás
– lábszárfájdalom
– a visszeresség hirtelen rosszabbodása
– bőrjelenségek megjelenése, bepirosodás, nyomásérzékenység
– gáttáji, nagyajkak körüli visszerek kialakulása

Szülés után a kifejezetten terhesség alatt kialakult visszerek jórészt visszafejlődnek. Ha azonban jelentős visszértágulat marad fenn, különösen, ha újabb terhességet tervezünk, érdemes a visszeret eltávolíttatni, így a következő terhesség során nagymértékben csökkenthető a szövődmények kialakulásának esélye.

A megelőzés, eltávolítás lehetőségei

A megelőzés két fontos fegyvere a táplálkozás és a mozgás. A terhességi visszerességre ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint általában a visszerességre, vagyis ajánlott elkerülni a hosszas állást, a melegvizes fürdőket és a lábak leszorítását. Ha a szülés után néhány hónappal sem múlnak el a visszerek, érdemes orvosi segítséget igénybe venni.

A lézeres műtéteken túl a legújabb rádiófrekvenciás készülékek a legkíméletesebbek, hiszen sokkal kisebb hőmérsékleten éri el a kellő hatást és ezáltal enyhébb a környező szövetekre gyakorolt hatása is – ismerteti dr. Sepa György, az Oxygen Medical sebésze, érsebésze.

"A kezelést mikrohullámmal végezzük, amely magas frekvenciájú energia segítségével hőhatást fejt ki az erekre. Az igen vékony, speciális tű 4 MHz frekvenciájú rezgése által kiváltott hőhatás elpusztítja a kapilláris erek falát és azok tartalmát is. A kezelt érfal összezáródik, a benne lévő vér hirtelen megalvad. Az eljárás szinte fájdalommentes és bármely testrészen elvégezhető, beleértve az arcot vagy a nehezen elérhető térdet és bokát is. A kezelést követően még kompressziós harisnyát sem szükséges hordani."

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.