Füstmentes életet!

Dohányzás - tények és adatok

A világon mintegy 1,3 milliárd ember fújja nap, mint nap a füstöt. Maga a dohányzás a tüdőrák okozta halálozás 90-95%-ért, az összes rákhalálozás 30-35%-ért, az idült gyulladásos légúti betegségek 80-85%-ért, míg a szív- és érrendszeri betegségek 25-30%-ért felelős.

2008.06.01 12:42ma.hu

A cigaretta okozta tragédiák elsősorban a középkorú, 40-50 éves embereket fenyegetik, akik átlag 20 évvel élhetnének tovább, ha nem hódolnának szenvedélyüknek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint a világon jelenleg évente mintegy 3 millió ember halála vezethető vissza e káros szenvedély ártalmaira.

Ez a szám az évezred '20-as, '30-as éveire 10 millióra emelkedhet, ami azt jelenti, hogy a dohányzás okozta következményektől a Földön 3 másodpercenként meghalhat valaki. Az előrejelzés azt mutatja, hogy a dohányzás terjedése jelenti majd az elkövetkezendő évtizedek egyik legsúlyosabb egészségügyi problémáját.

„Ezt a járványt nem vírus vagy baktérium okozza. Ez egy olyan járvány, amit a profit érdekében idéznek elő, és azon kevesek állandósítják, akik ebből pénzt keresnek, miközben termékük sokaknak kárt okoz” – állt a WHO felhívásában. Felmérések szerint a világon évente többszáz milliárd dollárt költenek dohányzásra. Ez az összeg elegendő lenne, hogy a világ fejlődő országaiban megduplázzák az egészségügyi ellátásra fordított pénzt.

De nézzük, mi a helyzet Magyarországon?

Hazánk a dohányzást tekintve sajnálatos módon a világranglista dobogós helyére került: a személyenkénti cigarettafogyasztás duplája a világátlagnak, vagyis fejenként több mint háromezer szál évente. Ha ezeket egymás mellé helyezzük, mintegy 250 métert tesznek ki, ami annyit jelent, hogy a magyarok közel 2 millió kilométernyi "rudat" – az egyenlítő hosszának negyvennyolcszorosát – füstölnek el évente. Európai összehasonlításban mind a nők, mind pedig a férfiak körében a magyarországi tüdőrák-halálozás a legmagasabb.

Statisztikai adatok szerint a férfiak 41 százaléka, míg a nők 30 százaléka füstölög. Nemcsak a felnőttek, hanem sajnos a fiatalok is egyre többen és egyre korábban válnak a cigaretta rabjává. A dohányzó férfiak 73%-a, a nők 57%-a 20 éves kora előtt szokott rá a cigarettára. Friss statisztikai adatok szerint a fiatalok fele már dohányosként távozik a középiskolából. A 13 éves általános iskolások harmada, a 14 éveseknek pedig több mint a fele túl van az első cigarettáján.

A 16-18 éves korosztály közel fele tekinthető aktív dohányosnak. Minden negyedik 18 éves függő dohányos – ez derült ki a Gödöllői Dohányzásmegelőzési Program napokban közzétett felméréséből. Az életesélyt, életminőséget rontó dohányzás nálunk a legfontosabb megelőzhető halálok, mely minden második férfit és negyedik nőt érint. Közel hárommillióan rugaszkodtak neki a füstmentes életnek, azonban külső segítség nélkül mindössze három százalékuknak sikerült végleg felhagyni káros szenvedélyükkel. A dohányzás szinte minden területen hatalmas kiesésekkel jár.

Nemcsak a szenvedélybetegnek és családjának, hanem magának a társadalomnak, sőt az állami költségvetésnek is jelentős károkat okoz. Számszerűsítve a dohányzás által okozott betegek ellátásának, valamint ebből fakadó kieső bevételeknek az együttes összege évente eléri a 350 milliárd forintot.

A „füstbe ment” milliárdokkal szemben a dohányadóból a költségvetésbe „mindössze” 256 milliárd forint folyik be, vagyis az egyenleg mintegy 100 milliárd forint mínusz. Ennek a tükrében elgondolkodtató, hogy az államnak mennyire érné meg, ha támogatná a dohányzásról való leszokást.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.