Természetgyógyászati technológiák

Új technológiák és továbbfejlesztett eljárások a hemophilia kezelésében!

A vér és vérből készült termékek (közös néven transzfúzió) adása megfelelően alkalmazva életmentő, ám magában hordozza a különböző emberi vírusfertőzések átvitelének lehetőségét.

2008.04.22 20:02ma.hu

E veszély csökkentésére régóta jelentős erőfeszítéseket tesz az orvostársadalom. A véradók, és a véradáskor levett vér szűrésével a veszélyt sikerült csökkenteni, de megszüntetni egyelőre nem tudtuk. 

Ennek fő oka az, hogy a fertőzés után a szűrésre használt vizsgálatokkal nem lehet azonnal felfedezni a vírust. A fertőzés (és vírushordozás, tehát fertőzővé válás) bekövetkezte és a szűrő teszt pozitívvá válása közt eltelt időt a szakzsargon ablak periódusnak nevezi. 

Ha a véradó, aki a fertőződés után gyakran igen sokáig, akár évekig is tünetmentes maradhat, ebben az ablak periódusban megy el vért adni, akkor a szűrővizsgálat nem fedezi fel a veszélyt, és nem tudjuk elkerülni, hogy a levett vér, illetve az abból készült termékek beadásra kerüljenek. Következésképpen a tudósok fő törekvése az ablak periódus lehetőség szerinti lerövidítése.
 
A transzfúzióval leggyakrabban a vírusos májgyulladást (hepatitis B és C) visszük át, de ritkán még ma is előfordulhat a HIV (az AIDS vírusa), vagy egyéb fertőzések átvitele. Meg kell jegyezni, hogy a földrajzi és klímabeli eltérésektől függően a transzfúzióval átvitt fertőzések gyakorisága is jelentősen eltérhet, ezért minden országnak a saját viszonyaihoz igazított stratégiát kell kialakítania a veszély csökkentésére. 

A betegség tüneteivel, vagy májfunkciós eltérésekkel jelentkező véradók kiszűréséhez képest óriási előrelépést jelentett, amikor lehetővé vált a vírus ellen a szervezet által termelt antitestek, illetve a hepatitis B esetében a vírusrészecskék kimutatása. Azonban az ablak periódus még így is elég nagy maradt. 

Napjainkban a nukleinsav alapú tesztelés (NAT) ismét forradalmasítja a véradás szűrését. A módszer lényege az, hogy a vírusban lévő, csak a vírusra jellemző nukleinsavat speciális sokszorosítás (ún. amplifikáció) után igen nagy érzékenységgel lehet kimutatni. A kimutatás érzékenységének növelése lehetővé teszi az ablak periódus csökkenését (lásd ábra). Emiatt az elmúlt években a legtöbb fejlett ország már bevezette a NAT szűrést, amivel a korábbiakhoz képest lényegesen növekedett a transzfúziók biztonsága. 

Mivel a technológia rendelkezésre áll, politikai döntés kérdése, hogy a magyar társadalom is biztosítja-e a véradószolgálat számára azokat a forrásokat, amelyekkel a NAT elérhetővé válik hazánkban is. Bár ezzel a lépéssel a tudomány jelenlegi legmagasabb színvonalának megfelelő biztonságot érnénk el, még hosszú út áll előttünk a teljesen rizikómentes transzfúzióig.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.