"Borítékolható" halálos balesetek

Meghalhat valaki az Andrássy út 1.-nél, ha Tarlós nem lép

Tarlós István főpolgármester segítségét kérik az életveszélyessé vált Andrássy úti 1. számú ház lakói. A társasház lakóközössége szerint "borítékolható", hogy halálos balesetek történnek, ha a főváros nem tesz lépéseket az ügyben.

2011.06.16 19:09MTI

A Tarlós Istvánnak írt, "segélykiáltás" című nyílt levélben egyebek mellett azt írják, nem lenne szabad megvárni, hogy a világörökségi területen álló épület életveszélyes tetőszerkezete miatt járókelők haljanak meg. Állításaik alátámasztására a lakók szakvéleményeket és fényképeket is mellékeltek levelükhöz.

A társasház azért fordult most a főpolgármesterhez, mert - mint írták - Tarlós István "műszaki ember", aki biztosan megérti a helyzet komolyságát.

A Stein-palotaként is ismert négyemeletes épület életveszélyt jelent az alatta közlekedők számára; aznap kezdődött meg a VI. kerületi társasház kártérítési pere a Fővárosi Bíróságon.

A lakók azért nyújtottak be keresetet a bírósághoz, mert álláspontjuk szerint az épület tetőterében 400 millió forintos kárt okozott egy beruházó. Az épület egy része szerintük azért vált életveszélyessé, mert a beruházó - aki egyben tulajdonosa is a tetőtéri ingatlannak - 2001-ben építkezésbe kezdett, ám egy elszámolási vita miatt a kivitelező 2003-ban levonult a munkaterületről.

A félbehagyott munkálatok után életveszélyes állapotban maradt a tetőtér; a megbontott tetőszerkezet miatt a tető és a zárófödém bármikor beomolhat.

A társasház közlése szerint a belváros forgalmas helyén álló épület homlokzati elemei az Andrássy út, a Bajcsy-Zsilinszky út és a Paulay Ede utca járdáira zuhanhatnak.

A fénykorban.


A kártérítési per november 3-án folytatódik a Fővárosi Bíróságon. A társasház közössége a Facebookon oldalt nyitott "Andrássy út 1. megmentése" néven, ahol a világörökségi területen álló Stein-palotáról, valamint az életveszélyessé váló épületről olvashatók, illetve láthatók beszámolók és fényképek.

A VI. kerületi önkormányzat hivatalában azt a tájékoztatást adták, hogy a fővárosi önkormányzat illetékes hivatala "tekintettel a nagy forgalmú csomópontra" nem támogatja az épület környéki közterület lezárását. Közölték ugyanakkor, hogy a terézvárosi önkormányzat az elmúlt években a ház állapotáról több szakvéleményt is készíttetett, amelyek életveszélyesnek nyilvánították a tetőhéjalást, a tetőszerkezetet, a szerkezeti elemeket, a díszeket, a kéményeket és a homlokzatot.

A tájékoztató szerint az elmúlt évben két alkalommal is vakolat hullott le a homlokzatról a járdára, de ezek szerencsére nem okoztak balesetet. Hozzátették: miután a homlokzati falsík a tetőzet miatt folyamatosan ázik, a további vakolathullás, sőt a tetőről esetleg lehulló épületelemek miatt az életveszély folyamatosan fennáll.

Az életveszély jelenleg érinti az Andrássy út, a Bajcsy-Zsilinszky út és a Paulay Ede utca egy-egy szakaszát, de mindeddig csak egy két méter széles sávot kerítettek le.

A terézvárosi hivatal szerint azonban a tetőről esetleg lehulló elemek akár a parkolósávig, illetve azon túl is repülhetnek, így azok elkerítése, lezárása is szükséges lenne.

Az ügyben a főpolgármesteri hivatal május 10-én azt közölte: ha az élet- és a vagyonbiztonság azt megköveteli, akkor forgalomkorlátozást léptetnek életbe az Andrássy út 1. szám alatti épület környékén.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.