Fel kell tenni a kérdést, hogy helyes-e az irány

Gyurcsány: önvizsgálat nem csak a kormányoldalon kell

Gyurcsány Ferenc szerint bármennyire igaza van a kormánynak abban, amit képvisel, figyelmeztető jel, hogy ebben sokan nem osztoznak vele az országban, ugyanakkor, mint mondta, nemcsak nekik, hanem a másik oldalnak is önvizsgálatot kellene tartania.

2008.03.17 14:58MTI

A miniszterelnök a "Tanulságokról" című napirend előtti felszólalásában hétfőn a parlamentben úgy fogalmazott: a népszavazás után fel kell tenni a kérdést, hogy helyes-e az irány, illetve képes-e a kormány az ország többségét magával vinni. Hangsúlyozta: önfeladás lenne, ha a választott utat otthagynák, mert ebben hisz, ezért ehhez ajánl partnerséget. Gyurcsány Ferenc szerint a nemcsak a kormányoldalnak, hanem a másik oldalnak is önvizsgálatot kell tartania. Véleménye szerint ugyanis a népszavazás eredménye - ami messze túlmutat a következő választási cikluson - a rendszerváltozás óta eltelt időszak legellentmondásosabb és sok tekintetben legkárosabb döntése, amit azonban el kell fogadni.

A kérdés csak az, hogy ez mennyibe kerül? - tette hozzá. A politikus kitért arra, hogy a népszavazás utáni ötödik napon a Standard and Poor,s hitelminősítő leminősítette Magyarország bizonyos hiteleit, amit azzal indokolt, hogy növekszik a költségvetési reformpolitika elutasítása, és a népszavazás gyengítette a kormányzat mandátumát. Gyurcsány Ferenc úgy értékelte: "sikerült rávenni elegendően sok embert ahhoz, hogy kövesse legrövidebb magánérdekét, de mindezt olyan áron, hogy Magyarországot ennek eredményeként a világban vesztesnek látják".

Közölte: elképzelhető, hogy a leminősítés miatt drágább lesz Magyarország finanszírozása, és azt is jelentheti, hogy kevesebb forrás áll rendelkezésre adócsökkentésre. A miniszterelnök szerint két dolguk van: nem maradhat így a helyzet, ahogy a népszavazás után előállt, illetve a kormányoldalnak nem szabad olyat vállalnia, amit nem tud, vagy nem szabad megtenni. "Tárgyalni, konzultálni, megoldásokat keresni kell" - közölte. Megjegyezte, hogy az nem tisztességes szereposztás kormány és ellenzéke között, hogy az ellenzék bajt okoz, a kormány meg megoldja. A miniszterelnök idézte a Financial Times című gazdasági napilapot, amely szerinte úgy látja, hogy a népszavazás nem vonzotta, hanem riasztotta a befektetőket. Elmondta: érdemes elgondolkodni azon, hogy az ilyen eszközök, mint a népszavazás segítenek-e Magyarországon.

"Győztünk-e valóban, vagy inkább veszítettünk" - mondta. Gyurcsány Ferenc idézte egy másik lap (a cseh Hospodárské Noviny című gazdasági és politikai napilap) kommentárját is, miszerint Magyarországon arról szavaztak, szeretne-e ön megszabadulni az adófizetéstől? Mint mondta, az idézett lap szerint ilyen kérdést egy népszavazáson kizárólag csak kimeríthetetlen kőolajmezők szerencsés felfedezője tehetne fel. Magyarország nem fedezett fel olajmezőket - jegyezte meg. A kormányfő felszólalását úgy kezdte: "kijózanító mondatokat szeretnék mondani, bár nem ivási szokásokról szeretnék szólni húsvét előtt pár nappal". Úgy vélte, a közéleti ügyekre is igaz, hogy a másnaposság mértéktartással kerülhető el.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.