Diákmunka vagy gyermekmunka?

Csak 15 év felett lehet tanköteles tanulókat foglalkoztatni

Ki védi meg a gyermekeket a kizsákmányolás ellen, ha a Munka törvénykönyve értelmében a 16 életévét betöltött tanköteles tanuló a szülői beleegyezése nélkül is létesíthet munkaviszonyt?

2010.06.14 08:26MSZOE

Súlyos megkülönböztetés éri szakmunkástanulókat, mert kevesebb a nyári tanítási szünetük, mint a gimnáziumba járó tanulótársaiknak. A Gyermek jogairól szóló, 1991. évi LXIV. törvényben rögzített 32. cikk szerint: "Az Egyezményben részes államok elismerik a gyermeknek azt a jogát, hogy védelemben részesüljön a gazdasági kizsákmányolás ellen, és ne legyen kényszeríthető semmiféle kockázattal járó, iskoláztatását veszélyeztető, egészségére, fizikai, szellemi, lelki, erkölcsi vagy társadalmi fejlődésére ártalmas munkára."

De ki védi meg a gyermekeket, ha a Munka törvénykönyve értelmében a 16 életévét betöltött tanköteles tanuló a szülői beleegyezése nélkül is létesíthet munkaviszonyt? Az Egyezmény vonatkozásában és a magyar törvények szerint gyermek az a személy, aki tizennyolcadik életévét nem töltötte be! Sok fiatal munkavállaló pórul járhat, ha szülői felügyelet hiányában nem köt írásos szerződést a munkáltatóval, mert szerződés hiányában előfordulhat, hogy kevesebb bért vagy egy fillért sem kapnak az elvégzett munka után.

A munkaviszony szempontjából fiatal munkavállaló az, aki tizennyolcadik életévét még nem töltötte be. A fiatal munkavállaló munkaideje legfeljebb napi nyolc óra, illetve heti negyven óra lehet. Ha a fiatal munkavállaló napi munkaideje a négy és fél órát meghaladja, részére legalább harminc perc munkaközi szünetet kell biztosítani. Éjszakai munkára, rendkívüli munkavégzésre, valamint ügyeletre, illetve készenlétre nem vehető igénybe a fiatal.

A magyarországi Szülők Országos Egyesülete szerint a tanköteles szakmunkástanulók megkülönböztetése a nyári szünetben! Nagyon jól jön a nyári pihenés vagy a nyári kereset a diákoknak, de a szakképzésben tanuló fiataloknak a nyári szünetben is gyakorlati képzésben kell részt venniük tanulószerződés alapján a minimálbér 20-50 százalékának megfelelő juttatásért vagy együttműködési megállapodás alapján akár ingyenesen.

A tanuló gyakorlati képzés keretében csak a gyakorlati képzés programjában meghatározott feladat ellátására kötelezhető. A szakiskolai tanulók gazdasági kizsákmányolását jelenti az egyenlő munkáért egyenlő bér elvének megsértése, ha a tanuló juttatását nem egészítik ki a szakmai programon kívüli munkavégzésért járó méltányos munkabérrel.

Nincs akadálya annak, hogy a szakiskolai tanulók számára az összefüggő szakmai gyakorlatra ne nyáron, hanem szorgalmi időben kerüljön sor, és így a szakképzésben tanulók ugyanannyi tanulási szünethez jussanak, mint középiskolás társaik - zárja közleményét a MSZOE.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.