MSZP: más-más okok a nem szavazatokra

Lendvai hazaárulózott, Gyurcsány további fertőzésektől tart a kettős állampolgárság kapcsán

Gyurcsány Ferenc azért sem szavazta meg a kettős állampolgárságról szóló törvényt, mert szerinte ez akarva-akaratlanul "egy rosszízű külpolitikai diktátumként" látszik a régió más országaiból, függetlenül attól, hogy a törvény egy valóságosan létező történelmi sebet szeretne fertőtleníteni.

2010.05.26 14:05MTI

Persze - ha nincsen szerencsénk - akkor ehelyett további fertőzést fog okozni - indokolt az MTI-nek szerdán a volt kormányfő annak kapcsán, hogy egyike volt annak a három MSZP-s politikusnak, akik nem szavazták meg az előterjesztést.

Az MSZP-frakció tagjainak nem írtak elő kötelező szavazást, a szocialisták a törvénymódosítás záróvoksolásán szétszavaztak: 32-en szavaztak igennel - köztük Mesterházy Attila frakcióvezető és Szili Katalin volt házelnök -, hárman nyomtak nemet és hárman tartózkodtak. Nem voksolt 21 szocialista frakciótag, köztük Kovács László volt uniós biztos, aki Lendvai Ildikóval egy időben, késve érkezett az ülésterembe.

Gyurcsány Ferenc - aki egyike volt Molnár Csaba és Szanyi Tibor mellett a "nem" gombot nyomó szocialista politikusoknak - úgy fogalmazott: Európában a nemzeti együttműködés Orbán által hangoztatott, "egyébként is hamisan csengő politikájából" csak akkor nem lesz a nacionalista felsőbbrendűség félelmét keltő üzenet, ha az kiegészül regionális együttműködési szándékkal, ennek pedig semmi jelét nem mutatja a hivatalba készülő kabinet.

Véleménye szerint a nemzeti kérdések az egész régióban olyan bombára hasonlítanak, amelynek két gyújtózsinórja van. Gyurcsány Ferenc úgy látja, a történelmi és nemzeti közösségvállalás fontos emberi, társadalmi parancs, de az állampolgársági kérdések ilyen felvetése feszültséget kelt ebben a régióban.

Felvetette: most csak Szlovákiának van gondja a kettős állampolgársággal, de mi lesz például akkor, ha a jelenlegi román kormányt esetleg leváltja egy erősen nemzeti színezetű kabinet és román polgárok sokasága néz majd kétellyel a kettős állampolgárságú magyar nemzetiségű székelyek szemébe, hogy vajon ők tényleg hűséges, lojális polgárai-e Romániának. Felhalmozódott egy olyanfajta bizalmatlanság a régióban, amit ilyen egyoldalú lépésekkel nem lehet jól kezelni - értékelte.

Felidézte: valóban vannak példák Európában a kettős állampolgárság megadására - a románok ugyanezt tették Moldovával, az oroszok pedig Észak-Oszétiában adnak állampolgárságot - de ezeket rossz példának tartja.

Úgy látja: a nemzeti lelkesültség és a nemzeti bölcsesség közötti kötelező államférfiúi egyensúly borult fel most Magyarországon. Nem a politikusokat akarom bántani, hanem a mögöttük lévő gondolkodásról hiszem azt, hogy ez egy nagyon tipikus kelet-európai válasz egy problémára.

A nacionalisták könnyű megoldásai uralják el a nemzeti gondolkodást, azok gondolkodását is, akik nem nacionalisták - vélekedett. Gyurcsány Ferenc szerint az állampolgárság az államot alkotó polgárok kitüntetett viszonya az államhoz és ennek fontos része, hogy a polgárok életvitelszerűen ott élnek, viselik a közterheket, részt vesznek a politikai közösség életében.

Molnár Csaba, az ügyvezető kormány kancelláriaminisztere blogjában írt arról, hogy miért szavazott nemmel. Szerinte a kettős állampolgárság kezdeményezése ebben a formában a határon túli magyarok érdekét egyáltalán nem szolgálja, Orbán Viktor Fidesz-elnök és Vona Gábor, a Jobbik elnöke közötti összekacsintást annál inkább.

Internetes naplójában leszögezte: nem az a nemzetegyesítés, ha jogok és kötelezettségek egyensúlyának felborítása mellett adnak állampolgárságot a határon túli nemzettársaiknak.

A magyarországi lakóhely, mint állampolgársági feltétel megszüntetése - ezt tartalmazza a Fidesz javaslata - az állam és a nemzet fogalmának Ficóra és Slotára jellemző összemosását eredményezi - fogalmazott.

Szanyi Tibor újságíróknak úgy nyilatkozott: több oka volt rá, hogy nemmel voksolt. Szerinte a döntés két problémát is hordoz magában: a magyar állampolgárság felvétele ugyanis azt eredményezheti, hogy a prominens vezető magyar értelmiség kiszorulna a hivatalokból. A szocialista politikus úgy fogalmazott, az állampolgárság jogviszony, nem pedig érzelmi szituáció. Kitért arra is: nem a magyar nemzet együvé tartozását szolgálja, hogy mindenki megkaphatja a kettős állampolgárságot, akinek valamelyik felmenője magyar állampolgár volt, hanem azokét, akik ezt gazdasági haszonszerzésre kívánják használni.

Szanyi Tibor véleménye szerint az eddigi szabályok is kielégítőek voltak. Egy országnak nem biztos, hogy olyan állampolgárokra van szüksége, akik nincsenek ott - jegyezte meg. A szavazáson a három nemmel voksoló szocialista mellett három MSZP-s - Baracskai József, Oláh Lajos és Vitányi Iván - tartózkodott.

A tartózkodók száma eggyel több lett volna, ha Lendvai Ildikó leköszönő pártelnök időben megérkezik az ülésterembe. Az MTI-nek ő azt mondta: sajnálja, és nehezen bocsátja meg magának, hogy fél perccel lekéste a szavazást, de ha időben érkezik, akkor tartózkodott volna a törvény időzítése miatt.

Az időzítés, amit a Fidesz ezzel a törvénnyel végrehajtott, valóságos "hazaárulás a felvidéki magyarokkal szemben", mintha valaki Ficonak és Slotának akarna kampányolni
- hangoztatta, hozzátéve: a törvény jövő január 1-jén lép életbe és "semmi nem magyarázta a sietséget".

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.