"Keretet biztosít" a kábítószer ellen

Nemzeti stratégia: lebeszélnék a fiatalokat a drogozásról

Bemutatták A Nemzeti stratégia a kábítószer-probléma kezelése 2010-2018 című kiadványt hétfőn Budapesten.

2010.05.17 14:45MTI

Több mint száz intézkedésről van szó, a gyakorlati célkitűzések egyik fő pillére a megelőzés - mondta el Portörő Péter, a Nemzeti Kábítószerügyi Koordinációs Igazgatóság vezetője a sajtó képviselőinek tartott tájékoztatón. Ismertetése szerint a megelőzésnek minden színtéren érvényesülnie kell, ahol a fiatalok elérhetők: egyebek mellett a családban, az iskolában, az interneten és a szórakozóhelyeken.

A második pillér a szenvedélybeteg-ellátó rendszer fejlesztése, a hozzáférés biztosítása magas szintű, a kliensek igényeihez igazodó kezelési és ellátási szolgáltatásokhoz.

A kiadvány harmadikként a kínálatcsökkentést jelöli meg, amelynek célja a kábítószer-kereskedelem és terjesztés elleni fellépés hatékonyságának növelése.

Az új stratégia követi a 2000-ben megfogalmazott és elfogadott elvet, viszont annál specifikusabb és pontosabban határozza meg a célokat. Elsősorban illegális szerekkel foglalkozik, de nem hagyja figyelmen kívül a népegészségügyi ártalmakat okozó szerek, egyebek mellett alkohol vagy egyéb viselkedési függőségek, a többi között a játékszenvedély jelenlétét sem.

A stratégia nem a problémára ad megoldást, hanem keretet biztosít annak kezelésére a kábítószerrel foglalkozó szakmai szervezetek számára
- mondta Korózs Lajos, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium ügyvezető államtitkára.

Hangsúlyozta, hogy nem csupán az államnak van feladata a kábítószerüggyel kapcsolatban, bár a többi között a rendészeti, jogalkotási eszközök az állam kezében vannak: a család az a közeg, ahol tetten lehet érni a problémát.

A normatív jellegű támogatásokon felül 2010-ben közel egymilliárd forint központi költségvetési forrás áll rendelkezésre a stratégia végrehajtásával összefüggésben a kábítószerügyi koordinációért felelős tárca költségvetésében, és megközelítőleg további 1-1,5 milliárd forint európai uniós forrás segítheti elő a célok megvalósítását
- közölte Korózs Lajos.

Szavai szerint mivel mindig friss problémát jelent az új típusú kábítószerek megjelenése Európában - így Magyarországon is -, szükséges volt létrehozni egy szakbizottságot: a különböző szakértőkből álló testület összegyűjti és elemzi az információkat, kockázatelemzést készít, majd javaslatot fogalmaz meg a szabályozásra vonatkozóan.

A Kábítószer Listák elnevezésű szakbizottság különböző tudatmódosítók - köztük a Mefedron, a GBL és MDPV - tárgyalásával kezdte meg munkáját, első javaslatait várhatóan júniusban állítja össze.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.