Május végén felállhat az új kormány

Szétválasztja a Fidesz a titkosszolgálatokat - "nem kizárt, hogy a Jobbik miatt"

Három minisztérium felügyeli majd a különböző titkosszolgálatokat a leendő kormány tervei szerint - közölte Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője. A politikus arról is beszámolt, a kormányalakítás feltételei május végére meglehetnek. Vona Gábor mellényéről Lázár János azt mondta, ha egy esküt tenni kívánó parlamenti képviselő törvényt sért, akkor azt kérik a még hivatalban lévő kormánytól, tegye meg a rend helyreállítása érdekében a szükséges lépéseket.

2010.05.14 10:37MTI

Szétválasztja és különböző tárcákhoz rendeli a leendő kormány a titkosszolgálatokat. Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője csütörtökön közölte: az Információs Hivatal a Külügyminisztériumhoz, a Nemzetbiztonsági Hivatal és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat a Belügyminisztériumhoz kerül, a Honvédelmi Minisztérium pedig a katonai titkosszolgálatokat felügyeli majd.

A katonai titkosszolgálatok a rendszerváltás óta a honvédelmi tárcához tartoztak, a három polgári titkosszolgálatot eddig egy önálló kormánytag, miniszter, vagy államtitkár felügyelte.

Május végén felállhat az új kormány

Lázár János azt mondta: a Fidesz-KDNP csütörtöki frakcióülésén egyértelmű tájékoztatást kaptak azzal összefüggésben, hogy az új kormányzati struktúrában "minden egyes téma a helyére került". A politikus arról is beszámolt, hogy három törvénycsomagról is tárgyalt a frakciószövetség. A legelső csomag a kormány alakulásával kapcsolatos technikai feltételeket tartalmazza, amit pénteken visznek a törvényhozás elé.

Az előterjesztések benyújtása május 17-től folytatódik. Lázár János közölte: döntöttek arról is, hogy a kisebb parlamentről és a kisebb önkormányzati képviselő-testületekről szóló javaslatokat egyhangúlag támogatja a frakció.

A két hét múlva esedékes parlamenti időszakban, pünkösd után, törekednek majd arra, hogy a kormányalakításhoz szükséges feltételek rendelkezésre álljanak május végére.

Ha Vona törvényt sért, a Fidesz a régi kormányhoz fordul

Vona Gábor Jobbik-elnök "gárdamellényben" érkezésének ügyével kapcsolatban Lázár János egyrészt azt mondta: bármit is tesz Sólyom László államfő az alakuló ülés megkezdésekor, a Fidesz ezt maximálisan tiszteletben fogja tartani.

Másrészt hangsúlyozta: ha pénteken Magyarországon egy esküt tenni kívánó parlamenti képviselő törvényt sért, akkor azt kérik a még hivatalban lévő kormánytól, hogy tegye meg a rend helyreállítása, a törvények érvényesülése érdekében a szükséges lépéseket.

A Trianon-emléknappal kapcsolatos felvetésre beszámolt arról, hogy beszéltek a közelgő Trianon-évfordulóról. "Mérlegeljük ennek a kérdésnek a kezelését. A Fidesz-elnökség fog ezzel foglalkozni" - mondta, hozzátéve, hogy az ügy kezelésének méltónak kell lennie.

Pozitív szakértői kritika

Tálas Péter biztonságpolitikai szakértő a titkosszolgálatok szétválasztása kapcsán azt mondta, az intézkedéssel javulhat a szolgálatok hatékonysága. Emlékeztetett arra, hogy korábban is voltak már olyan szakmailag támogatható racionalizálási elképzelések, amelyek összevonásokról, a párhuzamosságok megszüntetéséről, költségvetési takarékoskodásról, illetve a hatékonyabb, célszerűbb működés érdekében bevezetendő szervezeti változtatásokról szóltak. Miután azonban a terület szabályozásának átalakításához kétharmados parlamenti támogatásra van szükség, ezeknek a változtatásoknak nem volt meg a politikai háttere.

Tálas Péter szerint hatékonyság szempontjából feltétlenül üdvözölhető, hogy ezután az egyes polgári titkosszolgálatok - a katonai szolgálatokhoz hasonlóan - közvetlenül azokhoz a tárcákhoz kerülnek, ahol az általuk gyűjtött információk a leginkább hasznosulhatnak.

Tálas: nem kizárt, hogy a Jobbiknak is szerepe volt a szétválasztásban

A most bejelentett változtatások ugyanakkor nem adnak választ azokra a szakmai körökben elterjedt felvetésekre, hogy a felesleges párhuzamosságok megszüntetése érdekében össze kellene vonni a polgári és a katonai felderítést, illetve elhárítást
- tette hozzá Tálas Péter.

A parlamenti bizottsági ellenőrzés hatékonyságát Tálas Péter szerint nem csökkenti, hogy a titkosszolgálatok az állami szervezetrendszer "eldugottabb", kevésbé frekventált pontjaira kerülnek. Ugyanakkor nem lehet kizárni, hogy a nemzetbiztonsági bizottság elnöki posztja körüli - egyébként a szakértő megítélése szerint meglehetősen "feltupírozott" – huzavona is közrejátszhatott abban, hogy a titkosszolgálatokat három tárcához - külügy, belügy, honvédelem – széttelepítik.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.