"Tegyen a kirekesztés ellen"

Göncz Kinga: kérdés, miként használja fel a Fidesz az EP-posztjait

Házszabály-módosítást kér Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) szocialista képviselőcsoportjának vezetője az EP elnökétől annak érdekében, hogy a jövőben ne lehessen katonai, félkatonai egyenruhában megjelenni az ülésteremben - közölte Göncz Kinga, az MSZP EP-képviselője az MTI-vel szombaton. A szocialista politikus azt is elmondta: kíváncsian várják, hogy a Fidesz az EP-pozícióit miként használja fel arra, hogy tegyen a kirekesztés ellen.

2009.07.18 14:20MTI

A politikus kiemelte: Martin Schulz, az Európai Parlament (EP) szocialista képviselőcsoportjának vezetője az EP elnökéhez fordul házszabály-módosítást kérve, hogy a jövőben ne lehessen katonai, félkatonai egyenruhában megjelenni az ülésteremben, ahogyan azt Szegedi Csanád, a Jobbik EP-képviselője tette, amikor a Magyar Gárda egyenruhájában vett részt az Európai Parlament alakuló plenáris ülésén.

Göncz Kinga Deutsch Tamás (Fidesz) pénteki nyilatkozatára is reagált, amely arra hívta fel a figyelmet, mennyire komoly, az érdemi döntéseket befolyásoló pozíciókat töltenek be a Fidesz-KDNP listájáról mandátumot szerzett képviselők az EP-ben; a szocialista politikus erre annyit mondott: az igazi kérdés az, hogy a Fidesz mire tudja ezeket a posztokat ténylegesen használni.

"Kérdés, hogy mit tud tenni és mit fog tesz majd Fidesz azért, hogy a szlovák nyelvtörvényt megsemmisítsék, vagy milyen mértékben valósítja meg a Fidesz Magyarországon azt, amit az Európai Parlament egyértelműen vall, hogy szélsőségekkel nincs együttműködés" - fogalmazott a szocialista politikus. Hozzátette: kíváncsian várják, hogy a Fidesz az EP-posztok birtokában mennyire lesz hatékony a Jobbiktól való elhatárolódás vagy a szlovák nyelvtörvénnyel szembeni hatékony fellépés kérdésében.

Göncz Kinga az MTI-nek nyilatkozva emlékeztetett arra, hogy az EP első plenáris ülésén is szóba került a szlovák nyelvtörvény, amely egyértelműen kirekesztő, ellentmond az európai értékeknek és a nemzetközi vállalásoknak. Az MSZP képviselője elmondta, hogy az ülésen ő maga is felvetette, hogy a parlamentek és az induló svéd elnökségnek is közös felelőssége a mindenfajta kirekesztés elleni fellépés.

Deutsch Tamás pénteken azt követően tartott sajtótájékoztatót, hogy csütörtökön Strasbourgban elosztották az Európai Parlament bizottsági helyeit, tisztségeit. A politikus felidézte, hogy a fideszes EP-képviselők közül bizottsági alelnöknek választották Gál Kingát (állampolgári jogok bizottsága), Járóka Líviát (nőjogi és esélyegyenlőségi bizottság), Hankiss Ágnest (petíciós bizottság) és őt magát is (költségvetési ellenőrzés). Deutsch Tamás a bizottsági helyeken túl arra is felhívta a figyelmet, hogy a magyar nemzeti érdekek európai képviselete szempontjából egy "figyelemreméltó trojka" áll össze Orbán Viktor mint néppárti alelnök, Schmitt Pál EP-alelnök és Szájer József mint az EP néppárti frakciójának alelnöke személyében.

Szegedi Csanád kedden jelent meg az Európai Parlament alakuló plenáris ülésén, Strasbourgban a Magyar Gárda egyenruhájában. Az MTI-nek nyilatkozva az EP-képviselő akkor elmondta, hogy öltözete határozott kiállást jelképezett a Magyar Gárda mellett, amelynek feloszlatását nehezen tudja elfogadni, és amelynek újjáalakításánál is jelen volt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.