EU

KIM: Brüsszel nem hagy fel a magyar felsőoktatás jogtalan támadásával

Brüsszel álláspontja szerint a CEU esetében nem szükséges, hogy annak "képzései egyenértékűek legyenek a magyar egyetemekre vonatkozó szabályokkal".

2024.04.26 14:47MTI

Brüsszel az Erasmus ügyet úgy akarja eltusolni, hogy közben a Soros-Egyetem kérdést újra előhúzva indít eljárást Magyarországgal szemben - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) pénteken az MTI-vel.

A tárca közleménye szerint az Erasmus és a Horizont ügyekben Brüsszel kettős mércét, diszkriminációt alkalmaz a magyar diákokkal, kutatókkal szemben amikor jogtalanul zárja ki őket és hónapok óta következetesen hallgat, időt húz, ezáltal is elismerve, hogy a kormány által javasolt megoldások kikezdhetetlenek.

Úgy fogalmaztak, hogy figyelemelterelésként egy már korábbi ügyet, a CEU-ügyet húzzák elő, előkészítve azt, hogy továbbra is fenntarthassák a blokkolást.

Azt írták: Brüsszel álláspontja szerint a CEU esetében nem szükséges, hogy annak "képzései egyenértékűek legyenek a magyar egyetemekre vonatkozó szabályokkal" és hogy a képzések elismerése mögött a két állam között nemzetközi szerződés legyen. "Mi több, az sem szükséges, hogy az Oktatási Hivatal az egyetem működését engedélyezze" - jegyezték meg.

A minisztérium szerint a kérdés mindezek mögött ugyanakkor az, hogy "miért tud ezen feltételeknek 10 külföldi egyetem megfelelni?" A CEU miért nem akar, és miért védi a Soros-Egyetemet ilyen bőszen és következetesen Brüsszel? - fogalmaztak a közleményben.

A felsőoktatás nemzeti hatáskör, szuverenitásunk egyik sarokpontja - hangsúlyozták. Hozzátették, hogy a kormány megvédi a magyar diákokat, kutatókat, véleménydiktatúra helyett autonómiát biztosít a magyar egyetemeknek.

Emlékeztettek, hogy az elmúlt években több, mint kétszeresére nőtt a felsőoktatás finanszírozása, immár 12 hazai egyetem van a világ legjobb 5 százalékában. A Pannónia program idén ősztől 8000 diáknak nyújt lehetőséget, hogy a világ vezető egyetemein vegyenek részt nemzetközi csereprogramokban, és elindul a magyar kutatások nemzetközi együttműködését erősítő HU-rizont program is - közölték.

Nekünk a magyar egyetemisták az elsők - zárta közleményét a KIM.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.