Média

NMHH: a tévéműsorok többsége hallássérült nézők számára is követhető

Az országos tévéadók számos műsorához elérhető a hallássérült nézők számára készült felirat vagy jelnyelvi segédlet.

2022.10.13 21:30MTI

Ezek minősége kielégítő, kivéve a beszédfelismerő programokkal készült automatikus feliratokat, amelyek ma még nem segítik érdemben a szövegértést - állapította meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa.

Az NMHH kommunikációs igazgatósága azt közölte csütörtökön az MTI-vel, hogy a hatóság rendszeresen ellenőrzi a médiatörvényben meghatározott tíz országos szolgáltató programjainak hallássérült nézők számára készített - jogszabályban előírt - akadálymentesítését.

A vizsgálat hat közszolgálati (M1, M2/Petőfi TV, M4 Sport, M5, Duna Televízió, Duna World) és négy kereskedelmi (RTL, TV2, Hír TV, ATV) csatornára terjedt ki - írták.

Az év első 220 napjának 5280 műsoróráját elemezték a hatóság szakemberei. A műsorszolgáltatók átlagosan naponta húsz és fél órányi adást láttak el a hallásérült nézőket segítő akadálymentesítéssel - jelezték.

Kiemelték, hogy a legtöbb akadálymentesített adást a Hír TV sugározta: 24 órából összesen 23 óra 41 perc volt hallássérült nézők számára is elérhető.

Az ATV május végén kezdte meg az akadálymentesítést, így a csatorna adásai júniustól szerepeltek a vizsgált mintában. Ezen adásnapok azonban már kiemelkedően magas (90 százalék fölötti) arányban tartalmaztak segédletet - fűzték hozzá.

Megállapították, hogy a legkevésbé az RTL (napi 14 óra 43 perc) és a TV2 (18 óra 45 perc) műsorai bizonyultak akadálymentesnek.

Felhívták a figyelmet arra, hogy a médiatörvény előírása szerint kötelező segédlettel ellátni a hír- és sportműsorokat, az időjárás-jelentéseket, a politikai tájékoztató műsorokat, a közérdekű közleményeket, a politikai reklámokat, valamint a fogyatékossággal élő emberekről és az esélyegyenlőtlenségről szóló műsorokat.

A vizsgálat megállapította, hogy az előírt műsorok 99,9 százalékát látták el felirattal vagy jelnyelvi tolmácsolással a szolgáltatók.

Kitértek arra, hogy a debreceni FM90 Campus Rádió június 20-26-ai adásnapjainak hatósági vizsgálata nyomán eljárás indult a rádió szolgáltatója ellen. A vizsgálat szerint a csatorna az elemzett időszakban alulteljesítette a közszolgálati műsorszámokra előírt napi és heti arányt, emellett az irányadó törvényi előírásokat sem teljesítette. A médiatanács a jogsértések miatt bírságot szabott ki a médiaszolgáltatóra - írták.

Közölték azt is, a médiatanács véglegesítette a Zalaegerszeg 95,1 MHz és 95,8 MHz frekvenciák pályázati felhívásait. Az előbbi frekvencián jelenleg a Zalaegerszegi Televízió és Rádió Kft. működtet rádiószolgáltatást, míg az utóbbit a Radio Plus Kft. üzemelteti. Mindkét jogosultság 2023 júniusában jár le véglegesen.

A kereskedelmi jellegű pályázati felhívások péntektől olvashatók a hatóság honlapján - áll a közleményben.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.