Mesterképzés: február 16 a határidő

A Műegyetemen végzettek már a végzés után jóval az átlagfizetés fölött keresnek

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Üzleti Tudományok Intézet 2009. február 6-án nyílt napot tartott.

2009.02.12 11:49ma.hu

A meghirdetett üzleti mesterszakok bemutatása mellett az egyetem Diákközpontjának képviseletében Szabó Imre igazgató beszámolt a magyar felsőoktatásban legnagyobb múltra visszatekintő felmérés-sorozatának legújabb eredményeiről.

A képzések általános bemutatásán kívül néhány új információ is elhangzott, ugyanis az eddigi részidős képzések szintjének megnevezése, és besorolása a felsőoktatás kétszintűvé alakítása miatt megváltozott, ezért dr. Andor György, az egyetem általános rektorhelyettese, és dr. Ormos Mihály, a BME Pénzügyek Tanszék egyetemi docense az üzleti és a makrogazdasággal foglalkozó tárgyak különbségének ismertetése mellett, néhány fontos, a jelentkezésekkel kapcsolatos tudnivalóra is felhívta a figyelmet.

Elhangzott, hogy azok az úgynevezett részidős szakok, amelyek eddig inkább diploma utáni továbbképzést adtak, a bolognai folyamat következtében rendes egyetemi diplomát adó mesterképzésekké váltak, ezért a felvételire való jelentkezés ezentúl ugyanúgy zajlik, mint bármelyik más képzés esetében, így a jelentkezési lapokat a korábbi gyakorlattól eltérően ezen szakok esetében is február 16-ig kell beküldeni. Fontos tudnivaló az, hogy aki ezt az időpontot lekéste, még reménykedhet egy augusztusi pótjelentkezésben, de azt, hogy ezen mely szakok vehetnek részt, csak nyáron, az addigi jelentkezési adatok ismeretében fogják eldönteni.

Azt sem árt tudni, hogy pótfelvételit kizárólag költségtérítéses képzésekre hirdetnek meg, ezért azoknak a jelentkezőknek, akik állami finanszírozású, „ingyenes” tanulmányokat akarnak folytatni, most kell beküldeni a jelentkezési lapjaikat. A kétszintű rendszer sokkal rugalmasabb, ha egy hallgató az egyetemi tanulmányok elkezdésének az idején még nem tudják eldönteni, hogy pontosan milyen szakon szeretne végezni, az egyes mesterképzési szakok mégis szigorú bemeneti követelményekkel rendelkeznek, ami meghatározza azt, hogy milyen témakörben hány kredittel kell rendelkezni a hallgatóknak ahhoz, hogy egy sikeres felvételi esetén látogathassák a képzést.

Ezért azt javasolják azoknak, akik az intézmény képzéseire szeretnék beadni a jelentkezési lapjukat, hogy vigyék vagy küldjék be az indexük fénymásolatát, amit az oktatók átnéznek, és a lehető leggyorsabban jelzik, hogy az adott jelentkező rendelkezik-e elég kredittel az intézmény mesterszakjainak a látogatásához. Az indexet a www.mesterek.bme.hu címen lehet feltölteni.

A Műegyetemen végzettek már a végzés után jóval az átlagfizetés fölött keresnek

A nyílt napon az egyetemen végzett, gazdasági szakos diplomásokkal kapcsolatban a BME Diákközpont pályakövetési felméréseinek eredményeiről a következők hangzottak el: Az első felmérés 1999-ben készült a Budapesti Műszaki Egyetem (1997-ben végzett) friss diplomásainak elhelyezkedési esélyeiről. A felmérést a Diákközpont szervezésében azóta minden évben megismételték. 2006 óta az utánkövetés vizsgálat részét képezi a négy éve végzett, két éve már felmért évfolyam ismételt megkeresése.

A végzett hallgatókat először telefonos úton megkérdezik, majd a felmérésbe beleegyezők részére postai úton elküldik a kérdőívet, amit a válaszadók postán, illetve interneten küldhetnek vissza. A megkérdezett hallgatóknak évente körülbelül a 20%-a válaszol a kérdésekre. A kapott válaszok rögzítése után az elkészült adatbázist tisztítják és súlyozzák vagyis az adott évfolyamon végzettek kar és nem szerinti megoszlásához igazítják

Ezek alapján elkészül a felmérés írásos elemzése, amelyet magyar és rövidített angol nyelvű kiadvány formában megjelentetnek, illetve a Diákközpont honlapján elérhetővé tesznek. ( www.sc.bme.hu )

A felmérés idején a 2006-ban egyetemi szint gazdasági szakon végzettek 92%-a munkaviszonyban van, vagy megbízási szerződéssel foglalkoztatják, illetve a vállalkozó. 2007. évi havi bruttó átlagjövedelmük 328 000 Ft, a 2008. februári havi átlagkeresete pedig 288 760 Ft volt. (Az egyhavi átlagjövedelem nem tartalmazza az összes jövedelmet és juttatást, ezért érdemes külön rákérdezni.)

Összehasonlításképpen a KSH szerint a teljes munkaidőben foglalkoztatott szellemi foglalkozásúak havi bruttó átlagjövedelme 2007-ben 255 580 Ft. A 2004-ben végzettek 2007. évi havi bruttó átlagjövedelme 375 240 Ft, a 2008. februári havi átlagkeresete pedig 462 090 Ft volt, és jelentős növekedés ezen csoportnak a 2006-ban mért, 2005. évi havi bruttó átlagértékéhez (290 320 Ft) képest.

A többség az 500 fő feletti létszámot foglalkoztató cégeknél helyezkedik el

Az álláskeresés a Gazdaság- és Társadalomtudományi Karon végzettek háromnegyedénél már a tanulmányok befejezése előtt elkezdődik. Ennek eredményeként a végzettek több mint fele már a tanulmányai alatt elhelyezkedett, annak ellenére, hogy a nappali munkarendben történő képzések órarendjének összeállításakor a Kar nincs tekintettel arra, hogy a hallgatók közül ki dolgozik és ki nem. Erre csak a részidős képzések, illetve a levelező munkarendben történő képzések esetében van lehetőség. Erre külön felhívta a figyelmet dr. Andor György az egyetem általános rektorhelyettese.

Azok a hallgatók, akik nem helyezkedtek el a záróvizsgájukig, átlagosan 4 hónapon belül találtak munkát. Az elhelyezkedésben a legnagyobb segítséget az ismerősöktől, családtagoktól kapják. A Gazdaság- és Társadalomtudományi Kar hallgatói között, a többi kar hallgatóihoz képest meglepően magas, közel 25% azoknak az aránya, akik a Műegyetemi Állásbörze segítségével találnak munkát.

Érdekes módon, a gazdasági szakokon végzettek szinte valamennyi vizsgált munkakörben és ágazatban megtalálhatóak (Például a gazdaság, pénzügy, tanácsadás, tervezés, kutatás, kereskedelem, üzletkötés, kivitelezés területén). Legtöbben az 500 fő feletti létszámot foglalkoztató cégeknél helyezkednek el, de mindenféle méretű cégnél sikeresen helyezkednek el.

A válaszadók egyharmada nyilatkozta azt, hogy az egyetemen oktatott anyag ismerete a munkájához elengedhetetlen illetve jól hasznosítható, további 50% szerint használható. Több mint a fele állítása szerint szakmája erkölcsileg legalább jól megbecsült, és 80% szerint szakmája anyagilag a legnagyobb megbecsülésben részesül.

Kötelező a diplomások pályakövetési rendszerének működtetése

Szabó Imre a Műegyetem Diákközpontjának igazgatója a felmérésről a következőket mondta: „A műegyetem tíz éve követi nyomon a végzett hallgatókat. A pillanatnyi munkapiaci és szociális helyzetével kapcsolatos információkat gyűjti össze. Az így nyert információkat felhasználja az egyetem, és felhasználhatják a felvételizők is. Legfontosabb kérdés a végzett hallgatók elhelyezkedési helyzete. Feltételezzük azt, hogy aki rosszabb helyzetben van, az kevésbé szívesen válaszol a kérdésekre, mint az, aki rögtön az egyetem elvégzése után sikereket ért el, de válaszadási hajlandóság esetlegességeit súlyozással igyekszünk korrigálni.

Ma már, az új felsőoktatási törvény megjelenése óta kötelező a diplomások pályakövetési rendszerének működtetése, de a műegyetemi felmérés már tíz éve folyik, és ezért folyamatok és trendek vizsgálatára is alkalmas. 2006 óta nem csak a kettő, hanem a négy évvel korábban végzetteket is megkérdezzük, így egy évfolyamon belül is látjuk a változási irányokat. Nem érdemes összehasonlítani a felmérést más felsőoktatási intézmények felméréseivel, mert jelenleg nincs egységes rendszer az utánkövetés vizsgálatára, és ennek megfelelően a különféle intézmények különböző módon feltett kérdései erősen eltérő hangsúlyú válaszokat adhatnak.

Azt látjuk, hogy a Műegyetemen végzettek már a végzés után jóval az átlagfizetés fölött keresnek, mert olyan helyeken sikerül elhelyezkedniük, ahol jó fizetésre van kilátásuk, és ez így volt 2007-ben, 2008-ban is. Azonban ezek az eredmények egy relatíve kicsit rosszabbak voltak, mint a korábbi években mértek. Feltételezhető, hogy a nyár elején készült felmérés már mutatta a romló gazdasági helyzetet, ami akkor még az emberek nagy része számára nem vált egyértelművé
.”

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.