Sajtóközlemény
Innovatív kutatási eredmény: drónfelderítés moduláris felépítésű multiszenzor-rendszer segítségével
2021.04.27 15:05ma.hu
A GINOP-2.2.1-15-2017-00087 „UAV eszközök felderítésére alkalmas komplex szenzorrendszer kifejlesztése” című kutatás-fejlesztési pályázat fő célja a mini és kisméretű pilótanélküli eszközök, azaz drónok felderítését, mozgási pályáját meghatározni és követni képes, klasszifikációs képességgel bíró, moduláris felépítésű multiszenzor-rendszer kifejlesztése. A négy konzorciumi partner együttműködéséből létrejövő mintarendszer számos elemében prototípusszintű összetevőkből épül fel, amelyek önálló termékként is piacképesek.
Az „UAV eszközök felderítésére alkalmas komplex szenzorrendszer kifejlesztése” című kutatás-fejlesztési pályázati projekt alap- és ipari kutatása az Antenna Hungária Zrt., a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, valamint a 4iG Nyrt. kutatóinak, illetve szervezeteinek együttműködésén alapszik. A kifejlesztendő rendszer működése során alkalmas lesz a drón pozíciójának meghatározására, a várható repülési pályájának értelmezésére, klasszifikációjára, azaz típusának meghatározására. A drón felismerésén túl, aktív kommunikációs kapcsolat esetén a rendszer képes lesz meghatározni az eszköz irányítójának pozícióját is.
A tervezett rendszer több érzékelő szenzor szoros együttműködésével valósítja meg a kitűzött kutatási célokat. Minden érzékelő más és más jellegű fizikai információ alapján próbálja a drónokat érzékelni, amit majd egy központi számítógép azonnali adatfeldolgozás után értelmez. Minden szenzor önálló számítógéppel vezérelt, így lehetőség nyílik az adatok lokális feldolgozására és tárolására, valamint a szükséges sávszélesség minimalizálására egyaránt.
A kutatási projekt rádiós iránymérő, radar, látható, infravörös, valamint multispektrális tartományokat érzékelő teleobjektívek és térlátó kamerák, valamint akusztikus iránymérő berendezések működését integrálja egy rendszerbe. A rendszer előnye elsősorban az adatok integrált feldolgozásában és azok intelligens értelmezésében rejlik. A potenciált az jelenti, hogy a szenzorok által gyűjtött nyers adatok, képek, hangminták, radar és rádió iránymérési adatok egy időben érhetőek el, így jó alapot biztosítanak az öntanuló algoritmusok, a mesterséges intelligencia további fejlesztésére, finomítására.
Az integrált adatok vizuális megjelenítéséhez GPS alapú rendszer kerül kifejlesztésre, mely háromdimenziós térképes megjelenítésként akár a nagy távolságban található drónok pontos helyének meghatározására is alkalmas, azon túl, hogy a kamerák képét közvetlenül elérhetővé teszi a felhasználó számára.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 22:34 Az EU egy vagyont biztosít az európai és ukrán védelmi ipar fellendítésére
- 18:31 Sikeresen visszatért a Sencsou-19 űrhajó legénysége a kínai űrállomásról
- 16:27 A Sztálingrád elnevezést kapta Volgográd repülőtere
- 14:18 Több százezer ember maradt áram nélkül súlyos viharok nyomán az USA-ban
- 12:17 Többen meghaltak egy étteremben keletkezett tűzben Északkelet-Kínában
- 10:15 Kanadai miniszterelnök: Kanada soha nem lesz az 51. amerikai állam
- 8:14 Eurostat: csökkent tavaly a közúti balesetben elhunytak száma az EU-ban
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06