Széles körű társadalmi vitára van szükség

Tiltakozás az egészség-biztosítási törvényjavaslat ellen

A magánbiztosítóknak nincs helye az egészségbiztosításban, ezek a biztosítók maradjanak a kiegészítő szolgáltatásoknál, mert arra valók - hangsúlyozta Szabó Endre, a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma és az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés uniójának elnöke.

2007.12.09 10:55MTI

A tiltakozó nagygyűlés a közszolgálat dolgozóinak képviseletében állásfoglalást hagyott jóvá, ebben kérik az országgyűlési képviselőket, függesszék fel az egészségbiztosítási törvényjavaslat tárgyalását és adjanak módot széles körű társadalmi vitára, melynek során más javaslatokat is figyelembe lehetne venni. Szabó Endre szólt arról, hogy az unió szerint az országos egészségügyi pénztárat kellene egy korszerű, társadalmi ellenőrzés alatt álló valóságos biztosítóvá fejleszteni.

Hangsúlyozta, hogy a parlament előtt lévő törvényjavaslat nem bírja a társadalom többségének támogatását, ezért az országgyűlési képviselők felelősségére apellálva kérik, hogy függesszék fel a tárgyalást, és kezdődjön meg a tényleges társadalmi vita más javaslatokról is a kompromisszum érdekében. Mint az unió elnöke rámutatott: ilyen kérdésben nem lehet arra hivatkozni, hogy a reformot mielőbb meg kell valósítani.

Szabó Endre elmondta: a törvényjavaslatról négy szó köré tudná csoportosítani véleményét. Az első szó a megdöbbenés, mert megdöbbenést jelentett számára a törvényjavaslat előkészítése, vagyis az, hogy mennyire figyelmen kívül hagyták a társadalmi partnerek véleményét. Másodszor az aggodalomról lehetne beszélni a törvényjavaslat kidolgozatlansága miatt. Ezt követően a tiltakozásról, arról, hogy a szakszervezetek nem értenek egyet ezzel a reformjavaslattal. A következő szó a felelősség, a szakszervezetek erre a felelősségre figyelmeztetik az országgyűlési képviselőket, hogy azt vegyék figyelembe a szavazásnál.

Varga László, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke arra figyelmeztetett, hogy a társadalombiztosítási járulék egy különleges "jószág", nem adó és nem költségvetési bevétel. Ezzel a járulékkal eredeti célja szerint a befizetőknek kellene rendelkezni. A törvényjavaslat előkészítése, beterjesztése, továbbá azt bizonyította számára, hogy alapvető gondok vannak a társadalmi párbeszéddel, a jelenlegi mechanizmus nem alkalmas az ilyen nagy horderejű kérdések megvitatására. A reformot nem lehet a társadalomra kényszeríteni - mondta.

Kuti László, az Értelmiségi Szakszervezeti tömörülés alelnöke elmondta: egyetért azzal, hogy nem jól működik az egészségügy, s igaz az is, hogy pazarló a rendszer. De ebből az következik, hogy a pazarlást kell megszüntetni, nem pedig a járulékokat a haszonszerzők zsebébe tenni. A szakszervezeti vezető felhívta a figyelmet arra, hogy valaha vagyona volt a társadalombiztosításnak, amelyből gazdálkodhatott, de ezt elvették, államosították.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.