Az alaptörvényben kellene szabályozni?

Alkotmánymódosítás: alapvető jogokat veszélyeztet a terrorveszélyhelyzet?

Ha a parlament elfogadja a már ismertetett alkotmánymódosítást, a kormány terrorfenyegetettség vagy terrortámadás esetén terrorveszélyhelyzetet hirdethetne. De mit is jelent ez?

2016.01.12 18:19MTI

Alkotmánymódosítást javasol a kormány, hogy önálló tényállás legyen az alaptörvényben a terrorveszélyhelyzet - közölte Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese kedden, a Simicskó István honvédelmi miniszter által kezdeményezett ötpárti budapesti egyeztetés után.

A tárgyaláson a két kormánypárt mellett a Jobbik és az LMP képviseltette magát, az MSZP nem vett részt rajta.

Ha a parlament elfogadja az alkotmánymódosítást, a kormány terrorfenyegetettség vagy terrortámadás esetén terrorveszélyhelyzetet hirdethetne. Ebben a helyzetben a kabinet olyan rendeletet alkothatna, amellyel az alkotmány rendelkezéseit nem érinthetné, de egyes törvények alkalmazását - sarkalatos törvényben rögzített szabályok szerint - átmenetileg felfüggeszthetné, eltérhetne tőlük. Ezek a rendeletek 60 napig maradnának hatályban, és ha a parlament nem erősíti meg őket vagy nem hosszabbítja meg ezt a határidőt, 60 nap után hatályukat veszítik. Emellett terrorveszélyhelyzetben a honvédség segíthetné a rendőrség munkáját a belbiztonsági feladatokban - ismertette Gulyás Gergely, emlékeztetve, hogy a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzetben már volt erre példa.

A fideszes politikus jó esélyt lát arra, hogy a módosítás megkapja a szükséges kétharmados többséget az Országgyűlésben. Mivel az alaptörvény megváltoztatásához az összes képviselő kétharmadának támogatására van szükség, ellenzéki igen szavazatok is kellenek hozzá.

A nagyobbik kormánypárt frakcióvezető-helyettese, a parlament alelnöke elmondta, a kabinet szerint az európai biztonsági helyzet megváltozására tekintettel szükséges a terrorveszélyhelyzetre vonatkozó egyértelmű alaptörvényi szabályozás.

Szavai szerint a kormányzati javaslattal az alkotmányban most is megtalálható veszélyhelyzethez hasonló terrorveszélyhelyzet mint önálló tényállás jönne létre. Plusz garancia lenne, hogy a köztársasági elnököt és az Országgyűlés állandó bizottságait folyamatosan tájékoztatni kellene - tette hozzá.

Gulyás Gergely sajnálatát fejezte ki, hogy az MSZP nem tett eleget a honvédelmi miniszter meghívásának. "Úgy látjuk, hogy a szocialista párt nincs abban az állapotban, hogy egy ötpárti egyeztetésen saját álláspontot meg tudjon fogalmazni" - mondta.

Tájékoztatása szerint a Honvédelmi Minisztériumban tartott megbeszélésen a Jobbik és az LMP konstruktív hozzáállásról biztosította a kormányt, a nyilatkozataik a lényeget tekintve támogatást mutattak, a részletekben azonban voltak viták.

A politikus kérdésre közölte azt is, hogy a Fidesz minden olyan felvetést támogat, amely az önkéntes alapon szerveződő haderő megerősítését teszi lehetővé.

Parlamenti kontroll nélkül ne legyenek bevezethetők alapvető korlátok

Az LMP nem adja a hozzájárulását ahhoz, hogy a kormány terrorveszély esetén parlamenti felhatalmazás nélkül vezethessen be különleges jogrendet, korlátozva ezzel az emberek alapvető jogait - közölte az ellenzéki párt társelnöke keddi sajtótájékoztatóján, miután részt vett a honvédelmi miniszter által kezdeményezett ötpárti egyeztetésen az alaptörvény módosításáról.

Schiffer András kijelentette: pártja tisztában van az új európai biztonsági kihívással és azzal is, hogy ennek kezeléséhez szükség lehet egy harcászatra kiképzett állami erőre, ezért nyitott a további tárgyalásokra az alaptörvény módosításáról.

Fontos elvárásnak nevezte azt is, hogy egy veszélyhelyzet bekövetkezte ne eredményezzen bizonytalan jogi környezetet.

Leszögezte ugyanakkor: nem járulnak hozzá ahhoz, hogy a kabinet egy pontosan nem meghatározott, "úgymond jelentős terrorveszély esetén" hatvan napra kontroll nélkül korlátozhassa az emberek mozgásszabadságát, a postai vagy az internetforgalmat, a gyülekezési jogot vagy a külföldiek beutazását.

Kijelentette: nem kapott kielégítő választ arra, hogy az alaptörvényben bevezetett öt különleges jogrendi helyzet közül a megelőző védelmi helyzet vagy a szükségállapot miért nem alkalmas a terrorfenyegetettség kezelésére. Az alaptörvény-módosítással kapcsolatos kifogásait sorolva elmondta: a hatályos alaptörvény, de a korábbi alkotmány is lehetővé tette, hogy az emberek életét közvetlenül fenyegető események esetén a honvédség is bevethető legyen. Azt a kérdést is feltette: mikortól beszélhetünk jelentős terrorfenyegetettségről?

Szerinte a terrorhelyzetek megelőzéséről is egyeztetni kellene, de azt a parlamenti döntést is felülvizsgálná az LMP, amely alapján magyar katonák Észak-Irakba küldhetők.

Az LMP számára fontos az emberek biztonsága - szögezte le Schiffer András, hangsúlyozva: egy felelős ellenzéki pártnak részt kell vennie minden erről szóló egyeztetéseken.

Saját javaslatot terjeszt be az MSZP a terrorveszélyhelyzet szabályozására

Az MSZP a terrorveszélyhelyzet szabályozásával kapcsolatban saját javaslatot terjeszt a parlament elé, mert a magyar embereknek több biztonságra, több szakértelemre és több parlamenti kontrollra van szükségük - reagált Tóbiás József elnök-frakcióvezető az alkotmánymódosítási javaslattal foglalkozó ötpárti egyeztetésre az MTI-hez eljuttatott közleményében. A keddi budapesti tárgyaláson a két kormánypárt mellett a Jobbik és az LMP képviseltette magát, az MSZP nem vett részt rajta.

Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezető-helyettese a Simicskó István honvédelmi miniszter által kezdeményezett egyeztetés után közölte: alkotmánymódosítást javasol a kormány, hogy önálló tényállás legyen az alaptörvényben a terrorveszélyhelyzet.

A szocialista pártelnök szerint az alaptörvény módosításának most napvilágot látott koncepciójából kiderült, a kormány csupán azt tartja fontosnak, hogy többletjogosítványai legyenek egy esetleges terrorveszélyhelyzetben, ugyanakkor azzal nem foglalkozik, hogy valódi intézkedésekkel kellene az emberek biztonságát növelni.

Tóbiás József közleménye szerint a szocialisták az emberek biztonságát növelő intézkedéseket mindig támogatni fogják, de azt nem hagyják, hogy Orbán Viktor kormányfő a terrorellenes intézkedések mögé bújva visszaélhessen a hatalmával.

"Mivel a mostani előterjesztésből hiányzik a szakértelem és hiányzik az emberekért érzett felelősség, ezért az MSZP a terrorveszélyhelyzet szabályozásával kapcsolatban saját javaslatot terjeszt a parlament elé" - írták.

A Jobbik alapvetően támogatja a terrorveszélyhelyzet bevezetését

A Jobbik alapvetően támogatja az alaptörvény azon módosítását, amely önálló tényállásként bevezetné a terrorveszélyhelyzetet, ám az erről szóló kormányzati tervezetről egy héten belül alakítja ki álláspontját a párt - ezt Novák Előd, az ellenzéki párt alelnöke közölte keddi sajtótájékoztatóján, miután részt vett a honvédelmi miniszter által kezdeményezett ötpárti egyeztetésen.

A politikus emlékeztetett: pártja augusztusban hasonló tartalmú változtatást indítványozott az alaptörvényen, ám előterjesztésüket az Országgyűlés leszavazta. Ebben a Jobbik is megteremtette volna a honvédség bevethetőségét terrorhelyzetben.

Nehezményezte, hogy a kormány javaslatát csupán néhány órával az egyeztetés előtt kapták meg, ezért a "jogalkotói túlkapásoktól" tartva az állampolgári jogokat illetően egy hetet kértek annak áttanulmányozására - közölte.

A képviselő a találkozót követően üdvözölte azt is, hogy Simicskó István miniszter támogatja a Jobbik kezdeményezést az önkéntes honvédség megteremtésére vonatkozóan, amely egy alapkiképzést biztosítana a jelentkezőknek.

Hozzátette: az önkénteseket az országhatáron kívül nem lehetne bevetni. A találkozón ugyanakkor szorgalmazták azt is, hogy a jelenlegi hivatásos állományt se használják külföldi szerepvállalások során, mert az fokozza az ország terrorfenyegetettségét.

Kulcsár Gergely, a Jobbik honvédelmi kabinetjének elnöke arról számolt be: az egyeztetés folytatását kezdeményezte, emellett a külföldi missziók, az Iszlám Állam elleni szerepvállalás újragondolását kérte a kormányzattól.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.