Tárt karok

Kézcsók, Angela!

Hétfő reggel megérkezett Angela Merkel hazánkba egynapos budapesti látogatásra. A német kancellárt a Parlament főlépcsőjénél csókolta kézen Orbán Viktor, aztán pedig alaposan elbeszélgettek...

Áder János is fogadta a német kancellárt >>> képgaléria

2015.02.02 12:16MTI
Kattintson még több képért! - MTI Fotó: Illyés Tibor


Merkel: "Az illiberális jelzővel nem tudok mit kezdeni"

Kattintson még több képért! - MTI Fotó: Illyés Tibor

A társadalmi párbeszéd jelentőségét méltatta Angela Merkel hétfőn az Országházban. Az Orbán Viktor miniszterelnökkel folytatott tárgyalását követő közös sajtótájékoztatón kiemelte: a magyar kormánynak nagy többsége van, de az ellenzék, a civil társadalom és a média szerepét is értékelni kell.

A gazdasági kapcsolatokról a kancellár kifejtette: a magyar makrogazdasági fejlődés örömre ad okot, és jó, hogy ehhez a német gazdaság hozzájárulhat. A két ország között a kereskedelmi kapcsolatok is nagyon intenzívek - mondta. Hangsúlyozta, hogy a német gazdasági szereplők értékelik a megbízható keretfeltételeket, és ha ezek adottak, akkor hűséges befektetők.

Angela Merkel Magyarország energiafüggőségéről szólva kijelentette: a kiszámítható és megbízható energiaellátásért kell dolgozni, továbbá hangsúlyozta az energiaforrások diverzifikálásának jelentőségét is.

A kancellár szerint valamennyien érdekeltek a megbízható energiaellátásban, és ezen a területen sok még a tennivaló.

Arról is beszélt, hogy meg kell vizsgálni az EU és az Eurázsiai Gazdasági Unió közötti kapcsolatépítés lehetőségét, ami hosszabb folyamat, de mindkét félnek haszonnal járhat. Mindez azonban nem tántoríthat el az ukrajnai konfliktus megoldásától - tette hozzá.

Azt mondta: a nemzetközi kihívásokkal kapcsolatban egyetértettek Orbán Viktorral, hogy az európai egység nagy érték, Európa mindig akkor erős, ha az országok közösen tudnak fellépni.

A határnyitásra utalva Angela Merkel emlékezetett: Németország hálás Magyarországnak a 25 évvel ezelőtti "bátor tettéért".

A német kancellár kérdésre válaszolva közölte: az illiberális szóval a demokráciával összefüggésben nem tud mit kezdeni. Mint mondta, beszéltek a demokráciáról és annak sajátosságairól, és ezt a párbeszédet el kell mélyíteni, mindazonáltal meglátása szerint a demokrácia gyökerei mindig is a liberalizmushoz kapcsolódtak. A németországi demokráciáról szólva a keresztényszociális, a liberális és a konzervatív gyökereket említette.

Orbán: "Nem minden demokrácia liberális"

Kattintson még több képért! - MTI Fotó: Illyés Tibor

Nem minden demokrácia szükségszerűen liberális, s "ha valaki azt akarja mondani, hogy a demokrácia szükségszerűen liberális, az privilégiumot követel egy eszmerendszernek, amit nem adhatunk meg neki" - mondta Orbán Viktor miniszterelnök az Angela Merkel német kancellárral közös hétfői budapesti nemzetközi sajtótájékoztatón az illiberális demokráciával kapcsolatos kérdésre.

A kormányfőt az energiapolitikáról is kérdezték, amire válaszul kifejtette: a magyar ipar és a magyar háztartások elsősorban gázra épülnek, ezért Magyarország kitettsége nagyságrendekkel nagyobb, mint Németországé. Az idén lejár Magyarország hosszú távú gázszállítási szerződése, és Magyarországra ma komoly mennyiségben csak Oroszországból érkezik gáz. "Ez egy probléma", amit az év első felében meg kell oldani, egyébként nem működnek a háztartások és a magyar ipar - mondta a miniszterelnök.

A német vállalatvezetők egyeztetnének...

A magyarországi német vállalatok vezetői azt szorgalmazták Angela Merkel német kancellárral történt budapesti találkozójukon, hogy a kétoldalú gazdasági kapcsolatok további erősítése érdekében időben, konstruktív egyeztetéseket tartsanak fontos gazdaságszabályozási kérdésekben az összes érintett partnerrel.

Erről tájékoztatta rövid nyilatkozatban Gabriel A. Brennauer, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara ügyvezető igazgatója hétfőn az MTI-t.

A kancellár és a magyarországi német vállalatok vezetői között folytatott megbeszélésen az ügyvezető igazgató nyilatkozata szerint a kancellár "igen nagy érdeklődést tanúsított" a Magyarországon működő cégek helyzete és elvárásai iránt.

A résztvevők nyílt eszmecserére használták a találkozót a Magyarországon tapasztalható beruházási feltételekről, amelyek befolyásolják az itteni működésüket - tette hozzá Gabriel A. Brennauer nyilatkozatban. A vállalati vezetők a találkozón hangsúlyozták, hogy a kétoldalú gazdasági kapcsolatok további erősítése érdekében hosszú távon is az időben történő, konstruktív egyeztetésre van szükség az összes érintett partner között fontos gazdaságszabályozási kérdésekben - olvasható a nyilatkozatban.

Német kancellár: a szabadság jelenti Európa alapját

Kattintson még több képért!!! - Fotó: Andrássy Gyula Budapesti Német Nyelvű Egyetem

A pluralizmust, a békét és a szabadságot nevezte "Európa alapjának" Angela Merkel a német nyelvű Andrássy egyetemen tartott előadásában, hétfőn Budapesten.

A pluralizmus, a béke és a szabadság jelenti Európa alapját, ezekért az értékekért kell síkra szállni most az ukrán konfliktusban, és ezek alapján kell a kontinens országainak közösen fellépniük a kisebbségek kirekesztése ellen. Ezeket az értékeket tükrözik a civil szervezetek és a független média is - mondta a német kancellár.

Az ukrán válsággal kapcsolatban úgy fogalmazott, Oroszország cselekedetei szembemennek ezekkel az eszmékkel, az erősebb jogát próbálják a jog erejeként feltüntetni. A párizsi vérengzésről szólva hangsúlyozta, hogy Európa nem hajolhat meg a terror ördögi logikája előtt.

Európának valóra kell váltania a békéről, a jólétről és a szabadságról szóló ígéreteit. A társadalmi megosztottság helyett összefogás kell, olyan politikai berendezkedés, amelyben az ellenzék nem ellenség, hanem partner - hangsúlyozta Angela Merkel.

Fidesz: a találkozó egy erősebb Európához is hozzájárul

Kattintson még több képért! - MTI Fotó: Illyés Tibor

A Fidesz szerint Orbán Viktor miniszterelnök és Angela Merkel német kancellár hétfői budapesti találkozója nemcsak a két ország közötti kapcsolat megerősítéséhez járul hozzá, hanem egy erősebb Európához is.

A kormánypárti frakció az MTI-hez eljuttatott közleményében Magyarország egyik legfontosabb stratégiai partnerének nevezte Németországot, "kulturális, gazdasági és politikai kapcsolataink évszázados alapokon nyugszanak".

A Fidesz képviselőcsoportja szerint a két ország politikai és gazdasági stabilitása, jó teljesítménye és kölcsönös együttműködése egyedülálló érték a ma konfliktusokkal és válsággal teli Európában.

A Fidesz minden erejével támogatja a kormánynak azt a törekvését, hogy a dinamikusan növekvő magyar-német gazdasági szövetség még erősebb legyen, mert az jelentősen segíti Magyarország és a magyar vállalkozások versenyképességének javítását, ezáltal a Fidesz legfontosabb célját, a munkahelyteremtést - írták közleményükben.

MSZP: Orbán Viktor nem képes leplezni antidemokratikus nézeteit

Szijjártó Péter a repülőtéren fogadta a német kancellárt - MTI Fotó: Kovács Márton

Az MSZP szerint nyilvánvalóvá vált, hogy Angela Merkel német kancellár és a magyar demokratikus ellenzék - bár nem találkoztak - lényegében egyformán gondolkodnak a demokráciáról, míg Orbán Viktor ismét megtagadta az emberi szabadságjogokra épülő társadalmi berendezkedést.

Tóbiás József, az ellenzéki párt elnök-frakcióvezetője hétfőn az MTI-hez eljuttatott közleményében így értékelte a német kancellár és a magyar kormányfő hétfői sajtótájékoztatóját.

A szocialista politikus szerint Orbán Viktor ismét bebizonyította, hogy még egy rövid sajtótájékoztató erejéig sem képes leplezni antidemokratikus nézeteit. Hozzátette: bár sok vitájuk van a CDU-val, abban teljesen egyetértenek, hogy a jövő Európája szociális, keresztény és liberális értékeken alapul.

Az MSZP üdvözli Angela Merkel kiállását a szociális, keresztény és liberális értékek mellett - írta a pártelnök, megjegyezve: aki ezeket az értékeket megtagadja - legyen az akár a magyar miniszterelnök -, "a holnapi meleg ételt, a tudáshoz való hozzáférést, gyermekeink boldogulásának esélyét tagadja meg".

Tóbiás József szerint csak jóléti állam működhet demokratikusan Európában, és a társadalom többségének gyarapodása nélkül elképzelhetetlen Magyarország tartós visszatérése a demokrácia útjára. A demokratikus államberendezkedés alapja tehát nem elsősorban a liberális vagy illiberális értékrend, hanem a társadalom többségének jóléte - összegezte álláspontját a szocialista pártelnök.

LMP: Orbán Viktor fogadja meg Angela Merkel tanácsait!

Az LMP szerint Orbán Viktor miniszterelnöknek meg kellene fogadnia Angela Merkel német kancellár szavait: diverzifikálnia kellene az energiaellátást, partnerként kellene kezelnie a civileket, és észre kellene vennie, hogy saját pártcsaládjában sem fogadja osztatlan egyetértés az illiberális demokráciával kapcsolatos álláspontját.

Szél Bernadett, az ellenzéki párt társelnöke hétfői budapesti sajtótájékoztatóján reagált a Magyarországon tartózkodó német kancellár és a magyar miniszterelnök közös sajtótájékoztatóján elhangzottakra.

Az ellenzéki politikus azt mondta: sajnálattal tapasztalta, hogy Orbán Viktor az energetika terén kitart az Oroszországtól való függés, sőt annak erősítése mellett, annak ellenére, hogy Angela Merkel a több lábon állás szükségességére hívta fel a figyelmét. Mind a lakosság érdekei, mind az ország szuverenitása és a fenntarthatóság is ezt kívánná - tette hozzá.

Szél Bernadett fontosnak ítélte, hogy a miniszterelnök hitet tett az ukrán konfliktus békés rendezése mellett, de azt is fontosnak tartja, hogy az ország részese legyen a szankciós politikával kapcsolatos egységes európai fellépésnek.

Fennmaradt a két vezető politikus közti véleménykülönbség a demokráciával kapcsolatos kérdésekről - vélekedett az LMP-s képviselő, hangsúlyozva: Orbán Viktor illiberális demokráciával kapcsolatos álláspontját saját pártcsaládjában sem fogadják egyetértéssel. Szél Bernadett azzal kapcsolatban, hogy a német kancellár szóba hozta az ellenzék, a civilek vagy a média szerepét Magyarországon, kijelentette: a civileket partnerként kell kezelni.

A magyar politikai berendezkedés ellen tüntettek civilek

MTI Fotó: Marjai János

A jelenlegi magyar politikai berendezkedés ellen tüntettek civilek hétfő délután Budapesten, az Andrássy egyetemtől néhány utcányira; az egyetemen Angela Merkel német kancellár hivatalos programon vett részt.

A MostMi elnevezésű társadalmi kezdeményezés által Európához tartozunk! címmel, a VIII. kerületi Baross utcában rendezett demonstráción több száz ember előtt Hans-Henning Paetzke, Magyarországon élő német író, műfordító, szerkesztő "szomorú magyar valóságról" beszélt, hozzátéve: "a magyar államgépben megint rohad valami".

Kijelentette, szeretné a politikai felelősöket és az ellenzéket felrázni. "Ébredjetek végre fel, mielőtt egy generációnál hosszabb időre elvész a magyar demokrácia!" - hangoztatta Hans-Henning Paetzke.

A MostMi képviseletében Takács Bori azt mondta: "a magyarok nem Orbán Viktor jobbágyai, hanem szabad európai polgárok".

DK: Orbán formailag szánalmasan, tartalmilag hazugan nyilatkozott

A Demokratikus Koalíció szerint Orbán Viktor miniszterelnök formailag szánalmas, tartalmilag pedig hazug nyilatkozatot adott az Angela Merkel német kancellárral közös hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján.

Molnár Csaba, a DK alelnöke saját sajtótájékoztatóján a magyar kormányfő és a német kancellár találkozója kapcsán azt mondta, hogy "egy megszeppent kisfiút láthattunk a tanár néni oldalán". Hozzátette, hogy Orbán Viktor tartalmilag nem sokat mondott, de biztosan hazudott, amikor arról beszélt, hogy a gazdasági válság során - Görögországot is megelőzve - Magyarországon volt az első csőd. Az EP-képviselő szerint a miniszterelnök ezzel nyilvánvalóan a 2010 előtti kormányokra próbált mutogatni, "megpróbálván átverni ezzel az ócska hazugsággal német partnerét".

Emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor 2010 nyarán, frissen kinevezett miniszterelnökként még azt nyilatkozta az ATV-nek, hogy Magyarország sokkal jobb állapotban van, mint az európai uniós államok egy jelentős része.

Az ellenzéki politikus azt is megjegyezte, hogy a német kancellár a tőle megszokott udvariassággal és visszafogottsággal, "nem hangosan, de nagyon egyértelműen" bírálta a magyar kormány teljesítményét. Jellemzőnek nevezte, hogy Angela Merkel nem a kabinetnek, hanem a magyar népnek mondott köszönetet, "ezzel is próbálván érzékeltetni, (...) hogy a magyar nép és a magyar kormány nem esik egybe".

Véleménye szerint a kancellár világos bírálatot fogalmazott meg amiatt, hogy Magyarországon nincs rendben az üzleti-befektetési környezet, kívánnivalót hagy maga után a média helyzete, a civilekkel való bánásmód valamint a kormány ellenzékkel szembeni viselkedése.

Molnár Csaba azt is kijelentette: egyértelműen látszódott, hogy a két ember teljesen mást gondol a világról, a demokráciáról, a befektetésekről és az EU legfontosabb - Magyarországot vagy Németországot is érintő - ügyeiről.

Az alelnök külön kiemelte, hogy Angela Merkel egy kérdésre azt mondta, az illiberális szóval a demokráciával összefüggésben nem tud mit kezdeni. A kancellár is azt gondolja, hogy nem létezik illiberális demokrácia - értelmezte az elhangzottakat az EP-képviselő.

A sajtótájékoztatón történteket összefoglalva Molnár Csaba azt mondta: a látogatás Magyarországnak nem hozott semmit és nem oldotta a kormány európai elszigeteltségét sem, hanem "még egyértelműbben világossá tette, az európai demokraták klubjában Orbánéknak nincs helye".

A politikus szerint Vlagyimir Putyin közelgő látogatása tovább fogja rontani ezt a helyzetet, mert a Krím "orosz erőszakos megszállása óta" az orosz elnököt egyetlen európai vezető sem fogadta saját fővárosában. "Egy háborús agresszort Európában nem fogadnak, csak Orbán Viktor" - jelentette ki.

Molnár Csaba a találkozó előzményeire is kitért és a világ legtermészetesebb diplomáciai eseményének nevezte, hogy két uniós tagállam vezetője valamelyik ország fővárosában találkozik. Szavai szerint az esetből mégis "ilyen hatalmas hacacárét" csinál a magyar kormány, ugyanis ha Magyarországon "nem egy értelmetlen szabadságharcot folytató" kabinet működne, akkor minden héten előfordulnának hasonló találkozók. A politikus úgy fogalmazott: azért csinálnak belőle ekkora műsort, mert az elmúlt öt évben képtelenek voltak jelentős európai vezetőt Magyarországra hozni.

Bírálta azt is, hogy a rendőrség által korábban tudomásul vett demonstrációt hétfőn reggel mégis megtiltották, "igazi orbáni módra korlátozván a sajtó- és a szólás szabadságát" - fogalmazott.

Furcsának nevezte azt, hogy sajtóértesülések szerint Angela Merkel "nem volt hajlandó" Orbán Viktorral együtt találkozni a zsidó szervezetek vezetőivel.

Barack Obama vendége lesz a jövő héten Angela Merkel

MTI Fotó: Illyés Tibor

Barack Obama február 9-én a Fehér Házban fogadja majd Angela Merkel német kancellárt - közölte hétfőn az amerikai elnöki hivatal.

A tárgyalások napirendjén az ukrán válsággal, a terrorelhárítással, az Iszlám Állammal, Afganisztánnal és Iránnal kapcsolatos kérdések szerepelnek majd. Ugyancsak szó esik majd a gazdasági növekedésről, a kereskedelemről, a klímaváltozásról és a legfejlettebb államokat tömörítő G7-csoport júniusban esedékes csúcstalálkozójáról, amelynek házigazdája Németország lesz.

Obama és Merkel múlt heti telefonbeszélgetésükkor egyetértettek abban, hogy az ukrajnai válság újbóli elmélyülésével kapcsolatban Oroszországot terheli a felelősség a szakadárok támogatása és a minszki fegyverszüneti megállapodásban foglalt kötelezettségek be nem tartása miatt.

Együtt: Orbán Viktor tovább távolítja Magyarországot Európától

Az Együtt szerint azzal, hogy Orbán Viktor nem fejezi ki elkötelezettségét az európai értékközösség iránt, tovább távolítja Magyarországot Európától, ahová ezer éve tartozik.

Hajdu Nóra, az Együtt külügyi szakpolitikusa és elnökségi tagja ezt hétfőn közölte az MTI-vel a magyar kormányfő és a német kancellár sajtótájékoztatójára reagálva.

Az ellenzéki párt felszólította Orbán Viktor miniszterelnököt, fogadja meg német kollégája tanácsát, és lássa be, hogy egy demokráciában fontos szereplő az ellenzék, a civil társadalom és a média is. Ezt az Együtt szerint úgy mutathatja meg, hogy a legfontosabb kérdésekről társadalmi egyeztetést folytat, és nem erőből nyomja át a parlamenten az újabb és újabb jogszabályokat. Nem szelektív büntetőadókat vezet be azon médiumok ellen, akik neki nem tetsző témákkal foglalkoznak, és nem titokban, minden előzetes egyeztetés és komoly hatástanulmány nélkül ír alá szerződést Paks2-ről, és a hozzá kapcsolódó orosz államkölcsönről - sorolta az ellenzéki politikus.

Hajdu Nóra megjegyezte: Orbán Viktor halad tovább a "tusványosi tévúton", ismét arról beszél, hogy a demokrácia nem szükségszerűen liberális. Számára nyilvánvalóan kijózanító Merkel kancellár válasza, miszerint az "illiberális demokráciával nem tud mit kezdeni". Mi sem, ugyanis illiberális demokrácia nem létezik - közölte.

PM: nem sikerült rendezni a nézeteltéréseket

A Párbeszéd Magyarországért (PM) szerint egyértelműen kiderült, hogy a német kancellár és a magyar miniszterelnök hétfőn nem tudta rendezni a két ország között hosszú évek óta meglévő konfliktusokat, nézeteltéréseket.

Erről Jávor Benedek, a PM európai parlamenti képviselője beszélt hétfőn, Budapesten tartott sajtótájékoztatóján.

Az ellenzéki politikus úgy fogalmazott, Angela Merkel és az Európai Unió nem tud mit kezdeni Orbán Viktor illiberális demokráciáról vallott nézeteivel, valamint Magyarország "különutas politikájával", amely "egyéni alkukra" törekszik Oroszországgal.

Jávor Benedek szerint a két kormányfő közös sajtótájékoztatóján elhangzottak arra utalnak, hogy Orbán Viktor "hintapolitikájában" Oroszország mellett tette le a voksot, hiszen sokkal inkább akar jó viszonyban maradni Vlagyimir Putyinnal, mint elkötelezni magát az egységes európai energia- és külpolitika mellett.

A brüsszeli képviselő szerint ez "rendkívül veszélyes kalandorpolitika", a magyar társadalom pedig kizárólag elszenvedője lesz annak, ha Magyarország véglegesen hozzárögzíti magát a "globális mértékben is veszélyes" orosz "birodalmi politikához".

Liberálisok: a németek is a demokrácia leépítésének leállítását várják el

A Magyar Liberális Párt szerint világos, hogy Németország ugyanazt várja Orbán Viktor miniszterelnöktől, amit a magyar ellenzék: a demokrácia leépítésének leállítását - közölte a liberális párt gazdaságpolitikai főtanácsadója hétfőn az MTI-vel.

Bodnár Zoltán közleményében azon véleményének adott hangot, hogy egyértelmű ellentét bontakozott ki Orbán Viktor és Angela Merkel német kancellár közös budapesti sajtótájékoztatóján: Merkel szerint értelmezhetetlen az illiberális demokrácia, Orbán Viktor pedig védelmébe vette illiberális államát, szerinte a demokrácia nem csak liberális lehet.

A Liberálisok szerint szabadelvű értékek nélkül autoriter rendszert lehet építeni, demokráciát nem.

Az ellenzéki politikus arra is felhívta a figyelmet, hogy csak a német kancellár említette, hogy a zárt ajtók mögötti tárgyaláson szó volt "a magyar civil szervezetek elleni kormányzati támadásról, a sajtószabadságról és az ellenzék jogainak csorbításáról".

Hangsúlyozta azt is, Magyarország nem lehet egyenlő partnere a diktatórikus, Ukrajnát letámadó Oroszországnak és az Európai Unió meghatározó tagállamának, Németországnak.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.