Lengyel-magyar kapcsolatok

Szent István-díjjal tüntették ki Lech Walesát

Szent István-díjat adományoztak Lech Walesa volt lengyel államfőnek a Magyar Tudományos Akadémián csütörtökön Budapesten.

2014.11.07 04:30MTI
Fotó: MTI/Bruzák Noémi

Schmitt Pál volt köztársasági elnök a díj átadásakor kiemelte: ezt az elismerést az kaphatja, aki sokat tett a magyar nemzetért. Senki sem vitathatja, hogy Lech Walesa, aki eleinte egyedül vette fel a küzdelmet a totalitárius rendszerrel szemben, aki az egyéni érdeket feláldozta a közösségért, kiállt a békéért, ellentmondott a kommunizmusnak, a szolidaritás eszméjét hirdette, a magyarság érdekét is szolgálta, ezért méltó a díjra.

A korábbi államfő azt mondta: a szolidaritás nem új keletű dolog, hiszen a szeresd felebarátodat, mint tenmagadat a legfőbb parancs. A szolidaritás olyan szó, amely minden ország nyelvén fontos, csakúgy, mint a béke, a barátság, a család, a szabadság, a szeretet - mutatott rá.

Lech Walesa a kitüntetés átvételét követően elmondta: most, hogy a magyar nemzet tagjává avatták, gyakrabban látogathat Magyarországra. De ezzel jogot is kapott, hogy jó és rossz dolgokat is mondhasson - tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy ki kell használni a sors által nyújtott lehetőséget, hiszen sok nemzedék harcolt azért, ami nekünk a kezünkben van: szabadok vagyunk, szabad Európában élünk, és ezt a szabadságot megfelelően kell használni.

Mint mondta, ahhoz, hogy sikerre vezethessük országainkat a harmadik évezredben, nem lehet csak az egyes országokban gondolkodni, hanem nagyobb struktúrában kell gondolkodni. Van olyan kérdés, amelyre nemzeti, és van, amelyre közös megoldást kell keresni, különben nem találhatnak választ a kihívásokra - vélekedett.

Lech Walesa felidézte: annak idején az, hogy egy lengyel papot választottak a Szentszék élére, különleges alkalmat jelentett, hogy tegyenek valamit az egység helyreállítására, mert az államok annyira megosztottak voltak. A volt lengyel elnök kijelentette: biztos volt benne, hogy mások is csatlakoznak e küzdelemhez, közösen sikert érnek el, és így is lett. A nemzeteink békés úton megszabadultak az elnyomástól - fűzte hozzá.

Lech Walesa a Szolidaritás szakszervezeti mozgalom egyik alapítója, 1990 és 1995 között Lengyelország államfője volt. A visegrádi együttműködés egyik alapítója. 1983-ban Nobel-békedíjat kapott.

Lech Walesa szerdán a Nemzetközi Visegrádi Alap és az Antall József Tudásközpont által létrehozott Visegrád Bridge-díjat vehette át a Parlamentben, majd Áder János köztársasági elnök díszvacsorát adott a tiszteletére a Sándor-palotában.

A Szent István Alapítvány annak ítéli oda a Szent István-díjat, aki a magyarság érdekében jelentős tevékenységet fejt ki. Az alapítvány segíti továbbá a magyarság kulturális életének kibontakozását, fontos szerepet vállal kulturális öröksége védelmében. Lech Walesa a tizenkettedik, akit kitüntettek a Melocco Miklós Kossuth-díjas szobrászművész által tervezett díjjal, a Szent Istvánt ábrázoló kisplasztikával.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.