"A szociális munka napja az esély ünnepe"

Értékén kell kezelni a szociális munkát

A szociális munka napja alkalmából tartottak demonstrációt az Emberi Erőforrások Minisztériumának épülete előtt.

2013.11.12 18:15MTI
A Szociális Ágazati Demonstrációs Bizottság demonstrációja Budapesten

A Magyar Tudományos Akadémia és az Emmi közötti utcaszakaszon összegyűlt tömeg előtt Kiss László, a Független Egészségügyi Szakszervezet elnöke azt hangsúlyozta, hogy a demonstráció a szociális szolgáltatásokat igénybe vevő emberekért is szól, nem csak az abban dolgozókért. Azt mondta, olyan segítőkké váltak, akik maguk is segítségre várnak.

Emlékezetett arra, hogy már többször intéztek "segélykiáltást" az éppen aktuális kormányhoz, de mindig türelemre intették vagy elutasították őket, az ágazatban dolgozók azonban soha nem hagyták cserben az ápoltakat. Miközben az egészségügyben sikeres bértárgyalásokat folytattak, addig a szociális szférában dolgozók egyre rosszabb életkörülmények közé kerültek - mondta.

Arra hívta fel a figyelmet, hogy az érdekérvényesítés csak azzal az összefogással lehet sikeres, amely létrejött az ágazatért valóban tenni akaró szakszervezetek között. "A szociális munka napja az esély ünnepe" - idézte Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter hétfői beszédét, hozzátéve, hogy megvárják, milyen választ kapnak a petíciójukra, amelyben egyebek mellett a jobb anyagi megbecsülésüket kérték.

Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége elnöke arról beszélt, hogy "mindenki lesz előbb-utóbb rászoruló". Úgy fogalmazott: aki tudja, hogy nincs egyedül, az nem fél megmutatni az erejét, és ha kell, akkor "a harc keményebb eszközeit is vállalja".

El kell érni, hogy "megszűnjön az a botrányos helyzet, hogy tisztességes, elkötelezett munkáért a létminimumot sem lehet megkeresni" - tette hozzá.

Holecz Gábor, a Munkástanácsok Országos Szövetségének alelnöke beszédében hangsúlyozta, hogy Magyarországon nem működik a társadalmi és szociális párbeszéd, mert "az egészségügyi béremelésből nem lehet kihagyni a szociális területen dolgozókat". Elfogadhatatlannak és tűrhetetlennek nevezte, hogy az utóbbi szférában dolgozók "lassan olyan szinten élnek, mint akik az ellátásra szorulnak".

A demonstrálók Balog Zoltánnak és Soltész Miklós, szociális és családügyért felelős államtitkárnak címzett petíciót adtak át Veres Gábornak, az Emmi főosztályvezetőjének.

A Nemzetgazdasági Minisztérium József nádor téri épületénél Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter képviseletében Banai Péter Benő, költségvetésért felelős helyettes államtitkár vette át a petíciót.

Ezután a résztvevők átvonulnak a II. János Pál pápa téren keresztül a józsefvárosi Mátyás térre, a SzocExpo rendezvényére.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.