Választókerületi javaslat

Ellenzéki egyeztetés - elég lesz-e a Bajnai-engedmény Mesterházynak?

Miután Mesterházy Attila arról beszélt, hogy közvetlenül is be kell vonni a választókat, az Együtt-PM kíváncsian várja az MSZP-nek azt a javaslatát, amelyik megfelel az összes felsorolt kritériumnak.

2013.08.26 12:23MTI
Fotó: MTI

Egy óra alatt létre lehet hozni az ellenzéki szövetséget, ahhoz csak még egy óra tárgyalás és jóindulat kell - mondta hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján az Együtt-PM választási szövetséget vezető Bajnai Gordon, hozzátéve: ennek érdekében elfogadják Mesterházy Attilának, a szocialisták elnök-frakcióvezetőjének pénteken ismertetett, a 106 egyéni körzet felosztására vonatkozó javaslatát, és ezt minden további alkudozás nélkül tárgyalási alapnak tekintik.

Bajnai Gordon úgy folytatta: ha a szövetség létrejött, a közös miniszterelnök-jelölt személyét úgy kell kiválasztani, hogy a választók legszélesebb körének véleményét vegyék figyelembe.

Szavai szerint ehhez egy gyors, olcsó, ellenőrizhető és kívülről nem manipulálható megoldást kell alkalmazni. Hangsúlyozta, az Együtt-PM emiatt egy rövid, mozgósító jellegű kampányt követő nagymintás közvélemény-kutatást javasolt pénteken. Miután Mesterházy Attila arról beszélt, hogy közvetlenül is be kell vonni a választókat, az Együtt-PM kíváncsian várja az MSZP-nek azt a javaslatát, amelyik megfelel az összes felsorolt kritériumnak - mondta az Együtt-PM vezetője.

Bajnai Gordon a Mesterházy Attilával folytatott pénteki megbeszélés óta történteket értékelve közölte, véleménye szerint sikerült előrelépni, tisztázódtak az álláspontok. Ma egyetértés van abban, hogy a miniszterelnök-jelöltség kérdését "ki kell emelni a zárt ajtók mögötti alkudozásból", az ellenzéki szövetség kérdését a lehető leggyorsabban le kell zárni, aztán pedig a választók bevonásával ki kell választani az ellenzék miniszterelnök-jelöltjét - tette hozzá.

Minden józan, higgadt, a megoldást kereső hang segíti a megállapodást - reagált a szocialista Botka Lászlónak arra a javaslatára, hogy mind a 106 egyéni körzetben tartsanak előválasztásokat, de ezek csak a kormányfőjelöltről szóljanak.

Bajnai Gordon azt is elmondta, nem látja értelmét annak, hogy egy pénteken megtett javaslatot bármilyen indulat miatt a múltnak tekintsenek. Ezzel arra a felvetésre felelt, amelyik szerint miután Mesterházy Attila pénteki sajtótájékoztatóján ismertette az egyéni választókerületekre vonatkozó korábbi szocialista javaslatot, azt mondta, hogy azt már tárgytalannak tekintik.

Azt is kijelentette, habár úgy gondolja, hogy az általa képviselt koncepció jelenti a megoldást "Orbán Viktor leváltására" és egy jobb Magyarország megépítésére, saját ambícióit alárendeli az ellenzéki megállapodás létrehozásának. Felhívta a figyelmet arra, hogy javaslatában az is szerepelt, ha alulmarad egy objektív kiválasztási folyamatban, akkor kész támogatni azt a közös miniszterelnök-jelöltet, aki bírja a többség bizalmát.

Az Együtt-PM vezetője azt is közölte, hogy a pénteki találkozó óta nem beszélt Mesterházy Attilával.

Fotó: MTI

Arra a felvetésre reagálva, hogy felkészültek-e egy olyan verzióra, amelyikben az MSZP nemet mond a javaslataikra, azt mondta: egy komoly szervezetnek kell, hogy legyen forgatókönyve minden eshetőségre, de az a közös célunk, hogy a választóink érdekeit szolgáljuk, és létrehozzunk egy olyan ellenzéki szövetséget, amelyik képes Orbán Viktort leváltani.

A múlt pénteki, Bajnai Gordon és Mesterházy Attila között zajló, többórás ellenzéki egyeztetést követő sajtótájékoztatóján az Együtt-PM vezetője azt mondta, a találkozón három javaslattal állt elő. Ezek között szerepel, hogy az egyéni jelöltállítás kérdését válasszák el a közös kormányfőjelölt személyétől. Utóbbit egy rövid kampányt követő nagymintás közvélemény-kutatás során választatnák ki - ismertette elképzelését.

Mesterházy Attila ezt követő sajtótájékoztatóján azt mondta "ultimátumszerű" helyzet állt elő. A szocialisták elnök-frakcióvezetője válaszul bejelentette: az MSZP azt javasolja együttműködő partnereinek, hogy tartsanak előválasztásokat mind a 106 választókerületben, és a miniszterelnök-jelölt személyéről is így döntsenek.

Juhász Péter, az Együtt-PM társelnöke egy szombati sajtótájékoztatón viszont kivitelezhetetlennek nevezte Mesterházy Attila javaslatát.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.