Láng Zsolt szerint

Adósságrendezés után már fejlesztésre is nyílik lehetőség

Adósságaiktól megszabadulva most már fejlesztésekre is gondolhatnak a magyar önkormányzatok?

2013.08.04 00:30MTI

Az adósságrendezés kormányzati programja sikeresnek ítélhető - mondta az Országgyűlés önkormányzati és területfejlesztési bizottságának fideszes elnöke szombaton Hollókőn, sajtótájékoztatón.

Láng Zsolt hangsúlyozta: 2010-re a magyar önkormányzatok nagy része már csak a napi túlélésre gondolhatott a felhalmozott, összesen 1300 milliárd forintnyi tartozás miatt. Az eladósodást a korábbi két kormányzati ciklus politikája okozta, 2010-re már az önkormányzati rendszer működőképességét is veszélyeztette, ezért volt szükség a kormányzati közbelépésre - mutatott rá, hozzátéve, a segítség összege meghaladja a 700 milliárd forintot, a kamatokat is figyelembe véve az ezermilliárdot.

Láng Zsolt kifejtette: az ötezernél kevesebb lakosú települések tartozása elérte a 74 milliárd forintot, egy településre átlagosan 40 millió jutott. Az új pénzügyi háttérnek és szabályozásnak köszönhetően hasonló helyzet a jövőben nem állhat elő - mondta

Becsó Zsolt (Fidesz) , a Nógrád Megyei Közgyűlés elnöke igazi mentőövnek nevezte a kormányzati adósságátvállalást, hiszen - mint mondta - a megye 135 települése közül 101 adósodott el. Ezek közül 91-en ötezernél kevesebben élnek. Nógrád megyének a konszolidáció során 7 milliárd 398 millió forint jutott.

Szabó Csaba (Fidesz-KDNP), Hollókő polgármestere kifejtette, hogy a község 29 millió forintos tartozását rendezték az adósságátvállalással. Ezt megelőzően kötelezettségeik mellett már csak a napi kiadásokra és a rezsiköltségre futotta. Az említett 29 millió forintból 19 millió egy régi PHARE-hitel törlesztését jelentette, további tízmillió pedig folyószámlahitel volt, amelyből a működés költségeit fedezték.



Megjegyezte: korábban féltek volna fejlesztésekbe kezdeni, de most két sikeres pályázatuk is megvalósulhat: az egyik célja a világörökségi ófalu felújítása, a másiké egy magyar-szlovák együttműködés részeként a környék természeti értékeinek védelme és megismertetése.

Szabó Csaba az MTI kérdésére elmondta, hogy a nem egészen 400 lakosú község önkormányzata további pályázatok beadását is tervezi. A hollókői vár fejlesztésének második üteme, illetve a tájvédelmi körzethez tartozó tájképi jelentőségű szőlőparcellák megóvása szerepel a tervek között.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.