Világvége

Ezt okozná egy nukleáris háború - megkongatták a vészharangot a tudósok

Globális mezőgazdasági összeomlást és társadalmi káoszt idézhet elő.

2025.05.23 16:20MTI

Egy Oroszország és az Egyesült Államok közötti nukleáris konfliktus nemcsak emberek tízmillióinak halálát okozhatná, hanem olyan mértékű légköri pusztítást is, amely évekig tartó lehűléshez, éhínséghez és világszintű társadalmi összeomláshoz vezetne – állítják amerikai tudósok egy friss tanulmányban.

A Pennsylvaniai Állami Egyetem kutatói, Yuning Shi vezetésével, a világ két legnagyobb nukleáris hatalma közötti háború következményeit szimulálták. A Environmental Research Letters című tudományos folyóiratban publikált tanulmány szerint egy ilyen konfliktus akár 150 millió tonna kormot juttathatna a sztratoszférába.

Ez a hatalmas mennyiségű korom elzárná a napfényt, globálisan akár 70%-kal is csökkentve a napsugárzást és a csapadékot, valamint több mint 15 Celsius-fokos hőmérséklet-csökkenést okozna.

A kutatók különösen a kukoricatermelést vizsgálták, mivel az a globális élelmiszerlánc egyik alapvető eleme. Eredményeik szerint a termés mennyisége akár 80%-kal is visszaeshetne egy nukleáris tél esetén. Ez – kombinálva az ellátási láncok összeomlásával – súlyos, regionális vagy akár globális éhínséghez vezethetne.

Az előrejelzések szerint az élelmiszertermelés helyreállítása 7–12 évig is eltarthatna, ha egyáltalán lehetséges.

A tanulmány különösen fontosnak tartja a felkészülést egy esetleges nukleáris konfliktus következményeire, figyelembe véve a jelenlegi geopolitikai feszültségeket. Ezek közé sorolták:

- az ukrajnai háborút,

- az India és Pakisztán közötti konfliktusokat,

- valamint a közel-keleti instabilitást.

A kutatók szerint ezek az események aláásták azt a törékeny egyensúlyt, amely a hidegháború utolsó éveiben még fennállt.

Shi és munkatársai javasolták ún. „Mezőgazdasági Reziliencia Készletek” (Agricultural Resilience Kits) kidolgozását, amelyek régióspecifikus vetőmagokat és technológiákat tartalmaznának. Ezek célja a túlélés biztosítása lenne egy hosszan tartó globális mezőgazdasági válság esetén.

Nyikolaj Patrusev, Vlagyimir Putyin orosz elnök nemzetbiztonsági tanácsadója a múlt hónapban azzal vádolta a Nyugatot, hogy katonai gépezetét Oroszország ellen vetette be, és hogy „nukleáris apokalipszis-forgatókönyvekben” delíriumos módon elmerül.

Moszkva ismételten tagadta, hogy nukleáris fegyver bevetését tervezné az ukrajnai háború során. Ugyanakkor Oroszország 2023-ban módosította nukleáris doktrínáját, lehetővé téve az atomfegyverek megelőző alkalmazását, ha tömegpusztító fegyverekkel vagy jelentős konvencionális hadsereggel szembesülne.

A tanulmány erőteljes figyelmeztetésként szolgál: egy világháborús szintű nukleáris összecsapás nemcsak háborús felek problémája lenne, hanem az egész emberiség túlélését sodorná veszélybe – éghajlati, mezőgazdasági és társadalmi szinten egyaránt.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.