USA

Trump megtiltotta a Harvard Egyetemnek, hogy külföldi diákokat fogadjon

A Fehér Ház 72 órát adott az egyetemnek, hogy teljesítse követeléseit - közel 6.800 diák sorsa került veszélybe.

2025.05.23 12:13ma.hu

Donald Trump amerikai elnök kormányzata megvonta a Harvard Egyetem engedélyét arra, hogy külföldi diákokat iratkoztasson be, ezzel új szintre emelve a republikánus vezetés és az elit felsőoktatási intézmények közötti konfliktust.

A döntést csütörtökön jelentette be Kristi Noem belbiztonsági miniszter, aki egy május 22-i keltezésű levélben közölte a Harvard elnökével, Alan Garberrel, hogy az egyetemnek 72 órája van megfelelni egy sor szövetségi követelésnek, ha vissza szeretné kapni a Student and Exchange Visitor Program (SEVP) tanúsítványát.

Trump hivatali visszatérése óta élesen bírálta a campusokon zajló Izrael-ellenes tüntetéseket, amelyeket antiszemitának nevezett, valamint a sokszínűséget, esélyegyenlőséget és befogadást célzó DEI-programokat, amelyek szerinte "megosztást és radikalizmust" szítanak.

A kormányzat követelései között szerepel:

- Minden külföldi diák fegyelmi nyilvántartásának átadása az elmúlt öt évből, valamint

- minden elérhető videó-, hang- és elektronikus bizonyíték átadása a "jogellenes, veszélyes vagy erőszakos" egyetemi tevékenységekről.

"A Harvard többé nem vehet fel külföldi diákokat, a jelenlegi hallgatóknak pedig vagy át kell jelentkezniük más intézménybe, vagy elveszítik jogi státuszukat" - áll a Noem által aláírt hivatalos levélben.

A miniszter azt is kijelentette:

"Ez figyelmeztetés minden amerikai egyetemnek: felelősségre vonjuk azokat az intézményeket, amelyek erőszakot, antiszemitizmust és a Kínai Kommunista Párttal való együttműködést engednek meg a campusukon."

A döntés közvetlenül érinti a Harvard közel 6.800 külföldi hallgatóját, akik az egyetem hallgatói létszámának mintegy 27%-át teszik ki a 2024-2025-ös tanévben. A diákok több mint 140 különböző országból származnak.

"A külföldi hallgatók fogadása nem jog, hanem kiváltság - különösen, ha ezzel az egyetemek a magasabb tandíjbevételek révén több milliárd dolláros alapítványaikat hizlalják" - fogalmazott Noem.

A Harvard Egyetem határozottan elítélte a döntést, amelyet jogellenesnek és politikailag motivált megtorlásnak nevezett.

"Elkötelezettek vagyunk amellett, hogy megőrizzük Harvard képességét nemzetközi hallgatók és kutatók fogadására, akik gazdagítják az egyetemet és az egész nemzetet" - mondta Jason Newton, a Harvard szóvivője.

A feszültségek eszkalálódásának részeként az amerikai kormány már korábban befagyasztott 2,2 milliárd dollárnyi szövetségi támogatást a Harvard számára, amely egy szélesebb vizsgálat része a közel 9 milliárd dollárnyi közpénzből finanszírozott kutatási és oktatási támogatás áttekintésére.

A konfliktus újabb jele annak, hogy Trump kormányzata politikai és ideológiai alapon kívánja újraszabályozni az amerikai felsőoktatást, különösen az elit intézményeket, amelyek korábban többször is kritikus hangot ütöttek meg vele szemben. A külföldi hallgatók jövője azonban – akárcsak a nemzetközi tudományos együttműködéseké – most komoly veszélybe került.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.