Talpraállítanák a munkaerőpicot
SZTMSZ: nem kezeli a problémákat a szövetkezeti törvény
Aggályos és nem kezeli a problémákat a szövetkezeti törvény munkaerő-kölcsönzésre vonatkozó, nemrég elfogadott módosítása a Személyzeti Tanácsadók Magyarországi Szövetsége (SZTMSZ) szerint - mondta Csaposs Noémi, az SZTMSZ elnöke csütörtökön Budapesten sajtótájékoztatón.
2010.02.25 15:39MTIAz Országgyűlés február 22-i ülésén fogadta el a szövetkezeti törvény módosítását, amely szerint az iskolaszövetkezetek tagságának munkaviszony keretében történő foglalkoztatásának sok eleme kikerült a Munka törvénykönyvének (Mt.) hatálya alól.
E foglalkoztatási forma nem minősül munkaerő-kölcsönzésnek, ez egy új foglalkoztatási forma lesz. Csaposs Noémi hangsúlyozta: a módosítás komoly következménye lehet, hogy a Mt. szerinti szabályok között legálisan működő cégek által foglalkoztatott nem diák munkavállalók nagy számban szorulhatnak ki a munkaerőpiacról. Az iskolaszövetkezetek által végzett tevékenységek jelentős része valójában munkaerő-kölcsönzés, ám ezt a felek - annak érdekében, hogy a kapcsolódó fenti járulékkedvezményt kihasználják - vállalkozási tevékenységnek állítják be - mondta Csaposs Noémi.
Ehhez Gönczi Dániel, az SZTMSZ munkaerő-kölcsönzési szekciójának vezetője hozzáfűzte: akár 40 százalékkal is magasabbak lehetnek annak a munkáltatónak a költségei, amely normál munkaerő-kölcsönzés keretében alkalmaz munkaerőt.
Az SZTMSZ nem vitatja, hogy a szociális szövetkezetek elsősorban harmadik fél megbízásainak ellátására foglalkoztatják tagjaikat tipikusan rövid időtartamra, ám feleslegesnek tartják a törvénymódosításban elfogadott, speciális keret-munkaviszony bevezetését. Álláspontjuk szerint ezzel egy olyan új típusú atipikus munkaviszony keletkezne, amelynek szabályai a Munka törvénykönyvén kívül találhatóak. Csaposs Noémi beszélt arról is, hogy a módosítás ellentétes a közösségi joggal, mivel az iskolaszövetkezeti foglalkoztatás nem minősül munkaerő-kölcsönzésnek, a munkaviszony mégis a szövetkezettel állna fenn, és nem a tagot ténylegesen, ideiglenes jelleggel foglalkoztató harmadik féllel.
Ez a konstrukció ugyanakkor az egyik közösségi irányelv szerint munkaerő-kölcsönzésnek minősül. Kitért arra: az elfogadott speciális foglalkoztatási formában a diákok nem kapnak fizetett rendes szabadságot, ami pedig alkotmányos alapjog. Csaposs Noémi hangsúlyozta: egy, a piac összes szereplőjének érdekét szolgáló szabályozásra van szükség, ezért az SZTMSZ nyitott a párbeszédre az érintettekkel.
Hozzáfűzte: nem az a probléma, hogy a diákok dolgoznak, hanem az, hogy a munkaerő-kölcsönzésen belül eltolódtak a hangsúlyok a diák munkaerő alkalmazásának irányába. A munkaerőpiac talpra állása érdekében azonban elsősorban olyanoknak kellene munkát teremteni, akik felnőttként szeretnének dolgozni - húzta alá az elnök.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:30 Becsapódott egy jemeni rakéta a Ben Gurion repülőtér közelében
- 22:27 Közel kétszáz szurkolót vett őrizetbe a rendőrség Horvátországban
- 20:25 Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
- 18:23 Franciaországban a rendőrök kiszabadítottak egy férfit, akit két nappal korábban elraboltak
- 16:55 Törölte napi több tucat járatát a United légitársaság New York egyik meghatározó repülőterén
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06