Stresszes egy dolog a párkapcsolat
Már hivatalosan is butít a szerelem
A párban élő tengerimalacok butábbak, mint magányos társaik - derítették ki osztrák etológusok. A magyarázat feltehetően a páros élet stresszességében rejlik.
2011.01.15 11:30MTIA kutatást vezető Ivo Machatschke, a Bécsi Egyetem etológusa és csapata már korábban kimutatták, hogy a párban tartott tengerimalacokban jóval több az agy által termelt "szerelemhormon", az oxitocin, mint a magányosakban.
A legkülönbözőbb hormonok és neurotranszmitterek fokozott termelése és összjátéka révén alapvetően megváltozik az állatok viselkedése. Mostani tanulmányukban a kutatók azt vizsgálták, hogy van-e különbség az egyedül, illetve különnemű párként tartott tengerimalacok tanulási- illetve emlékezőképességében.
A kutatók öt egymást követő napon át labirintuson küldték át az állatokat, amelynek a végén jutalomfalatka várta őket - írja a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása. Az előtte heteken át egyedül tartott tengerimalacok tanulási teljesítménye fokozatosan javult az öt nap során. Egyre kevesebbszer hibáztak, és egyre gyorsabban sikerült eljutniuk a csalihoz.
A párok tagjainak teljesítményében azonban nem következett be javulás. Ennek ellenére ők is képesek voltak a térbeli információk feldolgozására és megjegyzésére. A közvélemény által butának elkönyvelt malackák teljesítménye ezen a téren nem maradt el az okosabbnak tartott patkányokétól - nyilatkozta Machatschke.

A párok rosszabb teljesítmények egyik lehetséges oka, hogy nagyobb stressz éri őket - erről a mellékvese által termelt kortizol hormon magasabb szintje árulkodott. A magányosok hippokampusza ezáltal kevésbé terhelődik, így a térbeli információkat könnyebben képesek feldolgozni - írják a kutatók a Physiology & Behavior című szaklapban.
A hippokampusz az agy azon része, ahol összefutnak a különböző érzékek által közvetített információk. Eredményeik ellenére a kutatók hosszú távon hátrányosnak vélik az állatok egyedül történő tartását.
Korábbi, egereken és patkányokon végzett vizsgálatok kimutatták, hogy a társas környezet javítja a térbeli tanulási- és emlékezőképességet. Az elszigetelten felnövő állatok teljesítménye jóval elmaradt szociális társaikétól.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 16:41 Ezért hagyd ki inkább a banánt a smoothie-ból!
- 14:24 Izrael történetének legnagyobb erdőtüzei tombolnak - videók
- 12:21 Izrael légi csapásokat hajtott végre a szíriai elnöki palota közvetlen környezetében
- 10:00 A Győzelem Napjára időzített terrorcselekményt hiúsítottak meg Oroszország déli részén
- 8:15 Európa Tanács: a sajtószabadság védelme kötelezettség, nem lehetőség
- 6:13 Kína szerint a koronavírus-járvány az USA-ból indulhatott ki
- 22:15 Halálos áldozata is van az észak-kínai robbanásnak
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06