Csillagászat

A 2024 YR4-es gyilkos aszteroida a Holdba is becsapódhat a Föld helyett

Az akár egy egész várost is elpusztítani képes aszteroida elkerülheti a Földet - de lehet, hogy a Holdnak kevesebb szerencséje lesz egy friss tanulmány szerint.

2025.02.17 10:26ma.hu

A legújabb elemzések ugyanis azt mutatják, hogy a 2024 YR4 jelzésű aszteroida 2,3%-os eséllyel csapódhat a Földbe 2032. december 22-én. De az is lehet, hogy a Hold esik áldozatául.

A 2024 YR4 körülbelül 55 méter átmérőjű, sebessége közel 48.000 km/h, és ha eltalálná a Földet, egy nagyváros méretével azonos területet pusztíthatna el.

Az aszteroida becsapódása mintegy 8 megatonna energiát szabadítana fel – több mint 500-szor annyit, mint a Hirosimára ledobott atombomba. Bár nem jelentene globális katasztrófát, egy nagyváros teljes megsemmisüléséhez bőven elég lenne.

Február 7-én a NASA tudósai megduplázták az aszteroida Földdel való ütközésének valószínűségét – 1,2%-ról 2,3%-ra növelve az esélyt. Mindazonáltal, egy másik lehetőség szerint a 2024 YR4 a Holdat találja el – ennek esélye 1 a 333-hoz.

David Rankin, az Arizonai Egyetem Catalina Sky Survey projektmérnöke szerint egy ilyen becsapódás hatása a Földről is jól látható lenne.

Egy holdi ütközés körülbelül 340 Hirosima-bombányi energiát szabadítana fel, és egy 2 km széles krátert hozna létre a Hold felszínén. Összehasonlításképp, a Hold legnagyobb krátere, a Déli-sark–Aitken-medence több mint 2400 km átmérőjű.

A becsapódás következtében kidobódó törmelék egy része elérhetné a Földet, de Rankin szerint ennek hatása minimális lenne. Gareth Collins, a Londoni Imperial College bolygókutatója hozzátette, hogy az esetlegesen Föld felé tartó törmelék többsége elégne a légkörben.

Bár a találkozás esélye alacsony, a tudósok még többet akarnak megtudni az aszteroidáról. Egy nemzetközi kutatócsoport engedélyt kapott arra, hogy a James Webb Űrteleszkópot (JWST) sürgősségi célokra használják, hogy pontosítsák a 2024 YR4 méretét és pályáját.

Az eddigi földi távcsöves megfigyelések alapján az aszteroida méretét a visszaverődő fény mennyisége alapján becsülték meg. Ez azonban nem elég pontos. A JWST az égitest által kibocsátott hőt fogja mérni, így sokkal pontosabb képet kapnak a tudósok a felszínéről és méretéről.

Rankin szerint 97,9%-os az esélye annak, hogy az aszteroida végül elkerüli a Földet.

"Amikor az esély 1%-ról 2%-ra nőtt, az nagy visszhangot váltott ki. De ez nem ugyanaz, mintha 40%-ról 80%-ra ugrott volna az esély. Ez az aszteroida nem olyasmi, ami miatt álmatlan éjszakáink lennének" – mondta Rankin.

A következő években további megfigyelésekre lesz szükség, hogy pontosabb előrejelzést lehessen készíteni. Addig is, ha a 2024 YR4 valóban becsapódik, az inkább a Holdon hagyhat nyomot, mint a Földön.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.