Itt aztán tényleg hideg volt
Majdnem megállították az időt!
Tér nélkül nincsen idő sem, a térben pedig minden mozog. Illetve egy bizonyos helyzetben még az atomok is leállnak - ezt a pontot érte el majdnem egy kutatócsapat.
2014.10.26 21:00Szilágyi Szabolcs - ma.hu
A termodinamika harmadik főtétele szerint lehetetlen elérni az abszolút nulla fokot, a Kelvin skála nulla fokát vagy a Celsius skála -273,15 Celsius fokát. Hasonló határ ez a fénysebességhez, melynek átléphetetlenségét pedig a relativitáselmélet "biztosítja". Ez persze nem akadályozza meg a kutatókat abban, hogy minél jobban megpróbálják azt megközelíteni. Ehhez most legközelebb az olaszok jutottak.
A Cryogenic Underground Observatory for Rare Events (CUORE) szakembergárdája ugyanis képes volt egy réztömböt 0,006 K-re (vagy -273,144 °C-re, ha úgy jobban tetszik) hűteni és 15 napon keresztül ebben az extrahibernált állapotban tartani. Ezzel a makroszkopikus tárgyaknál új rekordot állítottak fel a talján kutatók.
Egy kis fizika: a hő az atomok vagy molekulák rezgéséből származó energia. Ha nullára csökken, akkor a parányok megállnak mozgásukban, és noha ezt az állapotot nem sikerült elérni - és nem is fogjuk soha -, a réztömb atomjai szinte teljesen leálltak a fent említett kísérletben. Ezt párolgási hűtéssel, majd ródiumalapú lézersugarakkal érték el.
A CUORE szakemberei azonban nem csak az extrém alacsony hőmérséklet elérését, hanem a réztömb tárolóeszközének működését is nagy sikerként könyvelték el. Hiszen nem csak a hűtést kellett létrehozni, de annak fenntartásához minden, kívülről érkező hőhatást is blokkolni kellett. Ehhez ólmot használtak, mely egy ókori, elsüllyedt római gályáról származott.
És hogy mi értelme volt a projektnek? Az olaszok a radioaktivitás ritka formáit vizsgálták vele, köztük egy, még megerősítésre várót, az úgynevezett neutrinómentes duplabéta-bomlást (neutrinoless double-beta decay). A radioaktív eseményekre a réztömb hőmérsékletének apró emelkedéséből következtettek.
A világ legalacsonyabb, emberi beavatkozás nélkül elért hőmérséklete egyébként a Bumeráng-ködben (nebulában) található. Mindössze 1 kelvines hőmérséklettel bír, ami a világegyetem háttérsugárzásának harmada.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 19:30 Megválasztották az új pápát
- 18:20 Brutális fejszés támadás a Varsói Egyetemen - egy nő életét vesztette
- 16:29 Vízszivárgás miatt meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát
- 14:26 Seattle-ben több tucat Izrael-ellenes tüntetőt vettek őrizetbe Washington állam egyetemén
- 12:24 Gyurcsány Ferenc visszavonul a közélettől
- 10:23 Budapesten fogták el egy bűnszervezet Lengyelországban körözött vezetőjét
- 8:22 Nyugdíjkorrekciót javasol a miniszterelnöknek írt levelében a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06