Általa megérthetjük saját Földünket
Szellemsziget jelent meg a Titanon
A Szaturnusz legnagyobb holdja sokban hasonlít a Földre, ezért is hozta lázba a kutatókat az a "varázslatos sziget" (magic island) elnevezéssel emlegetett objektum, amely feltűnt majd eltűnt a Titanon.
2014.06.23 20:34ma.hu
Sejtelmes körülmények között jelent meg egy "varázslatos sziget" a Szaturnusz legnagyobb, bolygószerű holdján, a Titanon, és el is tűnt.
A nemcsak rejtélyesnek, de kifejezetten fényesnek is leírt, úgynevezett tranziens jelenségről még nem tudni, hogy hogyan került oda. Az elméletek között egész különfélék vannak, de jóval inkább dinamikus "geológiai" folyamatra tippelnek a szakértők.
A Titan második legnagyobb tengere, a Ligeia Mare a 2013 júliusa előtt készült felvételeken semmiféle érdekességet nem mutatott, még hullámokat sem lehetett felfedezni rajta, mindaddig ebben a tudatban éltek a kutatók, míg össze nem hasonlították az új felvételeket a régebbiekkel. A Szaturnusz rendszerét vizsgáló Cassini űrszonda 2013. július 10-én küldte a 2004 óta gyűjtött feldolgozandó képi adatok újabb adagját a JPL-be (Jet Propulsion Laboratory, California Institue of Technology), ahol pár napon belül a Cornell University hallgatója, Jason Hofgartner és kollégái megvizsgálták azokat.
A felfedezés azt jelenti, hogy a Titan északi félteke mégnem olyan mozdulatlan, mint amilyennek eddig mutatta magát. Még nem tudni, pontosan mi okozta a sziget fel- és eltűnését, ennek kiderítésére további kutatások szükségesek.
A Titan, a Szaturnusz 62 ismert holdja közül a legnagyobb, tavak és tengerek világa - akárcsak vizes anyabolygónk, noha a Földünknél jóval kisebb, a Holdunknál azonban másfélszer nagyobb az átmérője. A főleg nitrogénből és metánból álló vastag, ködös atmoszférája alatt hegységek, dűnék, tavak terülnek el. Víz helyett azonban folyékony metán és etán áramlik a folyószerű csatornákban a tengerekbe.
A hold északi féltekéjén mostanában fordul a tavasz nyárba, ezért a kutatók azt gondolják, hogy a furcsa alakzat ennek a folyamatnak lehet a következménye. A főbb teóriák szerint a Ligeia Mare fenekéről gázbuborékok emelkedtek a felszínre, de az is lehet, hogy a Titan északi féltekének szelei hullámokat keltettek a Ligeia Mare felszínén, továbbá az sem elképzelhetetlen, hogy lebegő hordalékhoz hasonló szilárd testet tartalmaz és ennek "árnyékát" rögzítette a radar. Egy biztos, Hofgartner szerint valószínűleg több különböző folyamat - szél, eső, árapály - is hatással van a Titan metán- és etántavaira. Most azon dolgoznak, hogy feltárják a hasonlóságokat és különbözőségeket a Földön lejátszódó geológiai folyamatokkal, ami tulajdonképpen saját Földünk megértésében segíthet.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
- 10:09 Repülő zuhant lakóházakra Kaliforniában - a pilóta életét vesztette
- 8:15 Fizikusok fejtették meg a rózsaszirom ikonikus formájának titkát
- 6:45 Itt a csontgyűjtő hernyó - falánk kis lény a rémálmokból
- 22:05 El Cono - rejtélyes piramis az Amazonas mélyén
- 20:04 Kós Hubert simán nyert 200 méter háton Floridában
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06