Az észlelőképesség nem változott
Elektrosokk mellékhatások nélkül?
Új elektrokonvulzív terápiáról (ECT) számoltak be tudósok, mely ugyanolyan hatékonynak bizonyult depresszió esetén, mint a régebbi eljárás, viszont nem járt kognitív mellékhatásokkal, vagyis az észlelőképesség megváltozásával.
2008.05.30 17:30medipress.huÚj elektrokonvulzív terápiáról (ECT) számoltak be tudósok, mely ugyanolyan hatékonynak bizonyult depresszió esetén, mint a régebbi eljárás, viszont nem járt kognitív mellékhatásokkal (az észlelőképesség megváltozásával).
Dr Harold Sackheim kollégáival 90 depressziós emberen végzett jobb - ill. mindkét oldali ECT-t, a hagyományos vagy az új, ultrarövid elektromos ütéssel, majd vizsgálták a klinikai hatást és kognitív mellékhatásokat.
A tanulmány szerint az ultrarövid elektromos ütést kapó depressziós alanyok 73 százaléka reagált a kezelésre, míg a hagyományos kétoldali eljárással kezeltek csak 65 százaléka.

Ami fontosabb, az ultrarövid csoportban kevesebb komoly mellékhatásról számoltak be. „Az ultrarövid stimulussal az ártalmas kognitív hatások jelentősen csökkentek a határozottan küszöbérték feletti jobb oldali ECT-hez képest, és a hatékonyság is megmaradt” – nyilatkozta Dr. Sackhem kollégáival.
Dr. Bernard Lerer izraeli pszichológus (aki nem vett részt a tanulmányban) szerkesztői megjegyzésben hozzátette: Sackheimnek a „Brain Stimulation” jelenlegi számában megjelent cikke azt mutatja, hogy az ultrarövid stimulusnak csekély, majdhogynem elhanyagolható hatása van a kognitív funkciókra, miközben megmarad a hatékonysága.
Az eredmények meggyőző bizonyítékkal szolgálnak, egy randomizált kísérleti tanulmányból. Az ECT gyakorlatában fontos lépést jelentene, amennyiben támogatnák a további vizsgálatokat és klinikai gyakorlattá válhatna. Még mindig rejtély számunkra, hogy miképpen működik az eljárás, 73 évvel az elektrokonvulzív terápia első bemutatása óta.
Dr. Lerer azt is hozzátette: „Általánosságban véve is érdekes idők ezek az agystimuláns terápiákra nézve, különösképpen ECT-ben. Az ultrarövid stimulus izgalmas fejlesztésnek bizonyult az elektrokonvulzív terápiában. Lehetséges, hogy egy olyan izgalmas eseménysor sarkalatos pontjánál állunk, ami radikálisan megváltoztatja majd a depresszió és más pszichológiai megbetegedések kezelését.”
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 19:30 Megválasztották az új pápát
- 18:20 Brutális fejszés támadás a Varsói Egyetemen - egy nő életét vesztette
- 16:29 Vízszivárgás miatt meghatározatlan időre bezárták a parajdi sóbányát
- 14:26 Seattle-ben több tucat Izrael-ellenes tüntetőt vettek őrizetbe Washington állam egyetemén
- 12:24 Gyurcsány Ferenc visszavonul a közélettől
- 10:23 Budapesten fogták el egy bűnszervezet Lengyelországban körözött vezetőjét
- 8:22 Nyugdíjkorrekciót javasol a miniszterelnöknek írt levelében a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06