Az igazi értéket képviseli

Koncz Zsuzsa koncert lesz a Sportarénában

A mai világban is vannak emberek, akik nem okoznak csalódást. Ismeretlenül is ismerőseink ők, akik sokszor zilált mindennapjainkban az állandóságot, az értéket képviselik. Ilyen művész Koncz Zsuzsa.

2010.12.06 15:00ma.hu

Az első Ki mit tud-on (tehetségkutató vetélkedő, MTV, 1962.) válik országosan ismertté. 1963-tól amatőrként énekel, az Omega az Illés majd a Metró zenekarokkal.

Elsô átütő sikere 1966-ban a Rohan az idő című dal, lemezfelvételeit az Illés együttessel, majd a Fonográffal készíti, megszûnésük után a legjobb hazai stúdiózenészekkel dolgozik.

Dalait a legkiválóbb magyar zeneszerzôk szerzik, a szövegeket fôképp Bródy János írja. Több tucat album, aranylemezek, kituntetések jelzik eddigi pályafutását.

Számtalan hazai és külföldi fesztiválon aratott sikert, koncertezett és készített Tv mûsorokat.

A Ki Mit Tud szereplést megörökítő lemez után jelennek meg első kislemezei. Az Illés zenekarral felvett Rohan az idő, Szörényi Levente – S. Nagy István szerzeménye, a magyarnyelvű rockzene első, minden eladási rekordot megdöntő felvétele volt.

Az addigiaktól eltérő új hangzás, és előadásmód, az énekhang szokatlan, egyéni volta, az új stílus meghódította a közönséget. Ekkor kezdődik a magyar hanglemezgyártás felfutása. 1967-ben megjelenik az első magyar rock LP (még beat-nek hívják) az Ezek a fiatalok című film zenéjével. Ez jelentős állomás Koncz Zsuzsa pályáján.

Főszereplője a filmnek, amely óriási közönségsiker, egyben hű dokumentuma egy mára történelemmé lett kornak, egy generáció, egy új életérzés megjelenésének. Itt énekel először olyan társadalmi, szociológiai ihletésű dalokat, Bródy János szövegeivel (Szőke Anni balladája, Mr. Alkohol, Ez az a ház), melyeknek alapvető szerepe volt abban, hogy emberi-művészi karaktere, nézetei, későbbi dalai, milyenné alakultak.

A Színes ceruzák c. Szörényi-Bródy dal, sikere nyomán (Táncdalfesztivál 1968.MTV) a következő évben kiadják az első Koncz LP-t. A Volt egyszer egy lány az addigi évek útkeresését dokumentálta, egyben vázlata volt a következő, az igazi áttörést jelentő Szerelem című albumnak.

Itthon folyamatosan készíti lemezeit. Az 1979-es Valahol című albumot az evtized lemezének választja a szaksajtó. A ’80-as évek elején a Fonográf együttes megszűnésével lezárul egy korszak. A szövegeket továbbra is Bródy János írja, de lemezei már nem köthetők egy-egy zenekarhoz. (mint az Illés, majd Fonográfhoz) Kibővül a felvételein kozreműködő muzsikusok névsora.

Bródy és Tolcsvay László mellett a 80-as évek elején egy időre csatlakozik hozzá Bornai Tibor (KFT), majd Gerendás Péter, Bódi László Cipő (Republik), Zavodi Gábor, Lerch István.

Ezekben a változó összetételű zenei műhelyekben kézül a Fordul a világ, a rendszerváltást „megelőlegző” album, később az Ég és föld között, (az EMI-nél tett kitérő után, ezzel tér vissza a Hungaroton lemezkiadóhoz) majd a negyedik verslemez, Egyszerű ez… címmel, mely a Kertész leszek által megnyitott sort folytatja.

Kivételes előadói képessége lehetővé teszi, hogy szűk közönség körében, intim hangulatú koncertektől, a sportcsarnokok sokezres nézőseregét mozgósító koncertekig, mindenhol otthonosan mozogjon. Saját bevallása szerint a koncertek jelentik számára az igazi örömet és a teljes kibontakozás lehetőségét.

Éppen ezért folyamatosan koncertezik, miközben új stúdióalbumon dolgozik.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.