Új hangszert szentelnek Balatonbogláron

Egyedülálló 24 órás orgonaverseny a Balatonon!

Csaknem nyolcvan évvel a templom felépülte után, 2009. április 26-án orgonát szentelnek a balatonboglári Szent Kereszt Felmagasztalása plébánián. Az orgonaszentelési misét Dr. Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát celebrálja, Áment Lukács orgonaművész, a Balaton Vox vegyeskórus és a várhatóan nagyszámú hívő közösség közreműködésével.

2009.04.26 12:40ma.hu

Az orgona építését még a „múlt században” – a kilencvenes években - határozta el a boglári egyházközség, de mint az később kiderült már nem először, hiszen a plébániai iratok között megtalálták az 1943-ból származó pécsi Angster orgonagyár részletes kivitelezési terveit, de azok – a háborús helyzet miatt - csak tervek maradtak.

Csaknem ötven évvel később 1997-ben kerülhetett ismét napirendre az orgona ügye. Már készen álltak a tervek, de az adományokból befolyt összeg kis híján elveszett egy felelőtlen vállalkozóval kötött sikertelen szerződés miatt, így az építés halasztást szenvedett.

Új pályázat kiírása után a dunakeszi BKM Orgonaépítő céget bízták meg a hangszer elkészítésével, szakértőnek Dr. Áment Lukács Orgonaművészt kérték fel, s Lantos István zongora és orgonaművész is figyelemmel kísérte a munkálatokat.

A két manuálos, harminc regiszteres hangszerre 13000 munkaórát fordítottak a BMK Orgonaüzem szakemberei, mire először megszólalt a dunakeszi műhelyben.

A regiszterekhez mintegy kétezer síp tartozik, melyek közül a legnagyobb 4,16 méter, a legkisebb 6 milliméter hosszú.

A boglári „hangszerek királynője” több mint 50 millió forintba kerül, s ezért komoly segítséget jelentett, hogy a Balatoni fejlesztési Tanács 20, Balatonboglár Önkormányzata 9 millió forintot tett hozzá az egyházközségi 10 millióhoz.

A fennmaradó összeget cégek, magánemberek adományaiból gyűjtik össze. Az orgona átadásával nem csak a boglári hívek évtizedes várakozása teljesül be, de a hazai turizmusban kulcsszerepet játszó Balaton régió is gazdagodik egy kitűnő koncerthelyszínnel, amely programjaival újabb vonzereje lehet a térségnek.

Az április 26. délelőtt szentelés után az első hangverseny aznap, délután 2 órakor kezdődik, Áment Lukács orgonaművész, bencés szerzetes ad koncertet.

A tervek szerint júniusban, az országban - de talán Európában is - elsőként 24 órás koncertsorozattal folytatódik a hangszer „történelme”.

A koncerten június 25. délelőtt 10 órától június 26 délelőtt 10 óráig 24 magyar orgonaművész óránként váltja egymást, s ad egy-egy órás bemutatót.

A felkért művészek örömmel vesznek részt ezen a - szervezők szándéka szerint - rekordként is bejegyzendő, de alapvetően az orgonazene és a hazai művészek nagyszerűségét hirdető, igényes kultúrát érdekes módon közvetítő eseményre.

A fellépők között lesz Miskolczi Katalin, Kecskés Mónika, Baróti István, Kárpáti József, Déri András, Mali Katalin és még több, a hazai nagyközönség előtt is ismert név.

A non-profit rendezvény az orgonisták eddig soha nem látott nagyszabású bemutatkozása és alkotóműhelye, a balatoni szezon kulturális programjának jeles eseménye, és nem utolsó sorban, a nagyrészt egyházi zenére épülő orgonamuzsika révén a hitből fakadó értékek közvetítésének különleges alkalma is lesz.

Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.

Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!

Amennyiben a Könyjelző eszköztárába szeretné felvenni az oldalt, akkor a hozzáadásnál a Könyvjelző eszköztár mappát válassza ki. A Könyvjelző eszköztárat a Nézet / Eszköztárak / Könyvjelző eszköztár menüpontban kapcsolhatja be.