Kultúra
Árverésre kínál egy 370 éves barokk ostyatartót a BÁV
Egy Krisztus szenvedéstörténetét megjelenítő, 17. század elején készült barokk ostyatartót kínál árverésre a 10 millió forintos kikiáltási áron a BÁV sok más mellett május 15-én Budapesten.
Mint írják, az alkotás értékét tovább növeli az aranyozott, bőrből készült különleges tok, amelyet főhercegi korona díszít.
A közlemény szerint az ostyatartó egy főúri vagy fejedelmi Wunderkammer (Csodakamra) számára készülhetett a 17. század elején. A 16-17. század fordulóján a műgyűjtemény egy új típusa jelent meg, az úgynevezett Kunst und Wunderkammer (művészetek és csodák tárháza). Olyan kincs- és ritkasággyűjtemények voltak ezek, amelyek szokatlan megjelenésű és anyagú műtárgyaikkal a világegyetem teljességét, változatosságát reprezentálták, egyben tulajdonosuk gazdagságát és hatalmát is hangsúlyozták.
Ezek a korszak művészeti csúcsdarabjaiból álló gyűjtemények tekinthetők a mai múzeumok elődjeinek. Ilyen volt például a mintegy 2000 remekművet felvonultató bécsi Kunstkammer, a Habsburg-család kincseskamrája, amelynek egy része ma is megtekinthető a bécsi Szépművészeti Múzeum állandó kiállításán.
A közlemény szerint a BÁV nemrég jelentette be, hogy egymilliárd forintos műtárgyalapot hoz létre, aminek köszönhetően már most több kimagasló értékű műtárgyat és gyűjteményt sikerült felvásárolnia. A tájékoztató idézi Varga Balázst, a BÁV Zrt. kereskedelmi igazgatója, aki elmondta, hogy a BÁV bejelentése a műgyűjtőket is megmozgatta, és ennek köszönhetően került hozzájuk ez a kivételes ostyatartó is. "Ez is azt bizonyítja, hogy a magyar piac olyan műtárgyakat rejt, amelyek kimagasló érdeklődésre tarthatnak számot magyarországi és nemzetközi szinten egyaránt, és bármely magán- vagy közgyűjtemény féltve őrzött kincsei lehetnek" - hangsúlyozta a kereskedelmi igazgató.
Az ostyatartó további mintegy 550 tétellel együtt május 5. és 12. között tekinthető meg a BÁV Bécsi utcai Aukciósházában kiállításon - írták a tájékoztatóban.
Kapcsolódó írások:
ma.hu legfrissebb hírei:
- 23:30 NGYSZ: mintegy 4500 bejelentés érkezett tavaly káros internetes tartalomról
- 22:30 Vádat emeltek egy férfi ellen, aki halálosan megfenyegetett egy gyámügyi ügyintézőt
- 21:30 Ultrabalaton - Rekordok várhatók a 211 km-es versenyen
- 18:16 Elindulnak a TOP Plusz program fejlesztései Nagykanizsán
- 17:24 Tavaly több mint 120 ezer hamis áru bejutását akadályozta meg a NAV
- 17:20 Megszúrta tanulótársát egy lány a bőnyi Szent István Király Általános Iskolában
- 16:23 A használt mobiltelefonokból értékes anyagok nyerhetők ki
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06