Az egyik legértékesebb gyűjtemény része
Eladó a világ első Ausztrália térképe
Eladásra kínálják a világ első Ausztrália térképét, amely az egyik legnagyobb és legértékesebb térképgyűjtemény részeként várja, hogy új gazdára találjon.
2011.10.18 07:30MTIAz egykor a francia tengerészeti minisztériumban dolgozó Jacuqes-Nicolas Bellini által készített térkép a világon elsőként örökítette meg Ausztrália nagy részét, leszámítva a James Cook által 1770 áprilisában felfedezett keleti partvonalat, amelyet a kapitány Új-Dél-Wales-nek nevezett el és egyúttal brit fennhatóság alá vont.
Bellini munkája 1753-ban jelent meg a brit tudományos akadémia támogatásával. A térképen Ausztrália még Új Hollandia néven szerepel, amely kifejezést az 1600-as években használták először a holland hajósok - olvasható a The Daily Telegraph című brit lap internetes kiadásában.
A gyűjtemény két másik jelentős darabjának egyike a Csendes-óceán első ismert térképe. Az 1589-ből származó munka a vízrengeteget elsőként átszelő Ferdinánd Magellán portugál felfedező Viktória nevű hajóját is megörökíti. A flamand térképész, Abraham Ortelius által készített Maris Pacifici térkép részletesen számba veszi a csendes-óceáni szigetvilágot és az amerikai kontinens nyugati partvidékének folyóit.
A másik kiemelkedő darab az 1597-es Terra Australis, vagyis déli földrész elnevezésű atlasz, amely két darabból áll. A réznyomat térképeket úgynevezett vésőtűvel készítették.
A 106 darabos gyűjtemény egy londoni régiségkereskedő, Jonathan Potter tulajdona. A teljes gyűjtemény ára 35 ezer font (11,8 millió forint). A darabonkénti értékesítés végösszege pedig a 40 ezer fontot (13,5 millió forint) is elérheti.
Kapcsolódó írások:
Figyelem! A cikkhez hozzáfűzött hozzászólások nem a ma.hu network nézeteit tükrözik. A szerkesztőség mindössze a hírek publikációjával foglalkozik, a kommenteket nem tudja befolyásolni - azok az olvasók személyes véleményét tartalmazzák.
Kérjük, kulturáltan, mások személyiségi jogainak és jó hírnevének tiszteletben tartásával kommenteljenek!
ma.hu legfrissebb hírei:
- 6:30 Becsapódott egy jemeni rakéta a Ben Gurion repülőtér közelében
- 22:27 Közel kétszáz szurkolót vett őrizetbe a rendőrség Horvátországban
- 20:25 Izrael nagyszabású gázai hadműveletre készül tartalékosok tömeges mozgósításával
- 18:23 Franciaországban a rendőrök kiszabadítottak egy férfit, akit két nappal korábban elraboltak
- 16:55 Törölte napi több tucat járatát a United légitársaság New York egyik meghatározó repülőterén
- 14:50 Brutális közúti baleset a Yellowstone Nemzeti Park közelében
- 12:30 Egyre nagyobb veszélyt jelent az emberekre a madárinfluenza
top fórum témák:
- Tanár Úr gyere, mindjárt lesz Lillád!2022.05.10 21:11
- AZ IGAZSÁG SOHA NEM KÉSŐ2022.05.10 21:07
- JólVanna2022.05.10 20:31
- Porvihar2022.03.29 16:11
- Mit szólsz? Ide minden baromságot...2022.03.29 16:06